Сторінки

31 липня 2015

«Ми їдемо до Африки, де живуть слони…»

Пізнавально-розважальний караван вирушив сьогодні із відділу обслуговування молодших читачів Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки аж до Африки! А вирушили в цю захоплюючу, дивовижну подорож до спекотного континенту вихованці Центру раннього розвитку дітей «Азбука».
Для початку діти дізналися, де саме на глобусі - моделі нашого світу - вона знаходиться та, завдяки книжкам із серії «Звуки дикої природи», потрапили до саванни і джунглів. 
Досліджуючи тваринний та рослинний світ загадкового материка, малята «виміряли» діаметр стовбура баобаба, змогли приручити зебру та навіть «покататися верхи», розв’язували загадки про інших представників фауни Африки, і нарешті, самостійно визначали власними кроками довжину "африканських змій".
Отож, африканська мандрівка вдалася, а маленькі вихованці Центру "Азбука" відкрили для себе нове місце, де їм завжди раді й для кожного знайдеться заняття до смаку - дитячу бібліотеку.

30 липня 2015

Склянки. Голки. Монетки

Саме ці «таємничі» предмети були потрібні сьогодні у клубі журнального літа «Магія. Фокуси. Експерименти». Адже кожну зустріч бібліотекарі намагаються перетворити на справжнє наукове диво! Ось і цього разу на членів клубу чекали незвичайні досліди. Займаючи свої місця, малеча побачила на столі тарілки, у яких знаходились склянки з водою. А як всім відомо «мокрі» експерименти – це дуже весело!

Отже, експеримент №1 - з голкою. Якщо взяти голку та покласти її у склянку з водою, здогадуєтесь, що буде далі? Так, голка піде на дно. Але якщо вам кортить, щоб вона плавала на поверхні – такий собі «кораблик»!, знаєте, що робити? Покладіть голку на квадратний шматочок серветки і лише потім обережно опускайте у склянку. Коли серветка змокне, візьміть ще одну голку та легенько торкніться країв серветки. Ось побачите, станеться диво: серветка піде на дно, а голка залишиться на воді. 

 

Чому? Тому що вода складається з найдрібніших частинок, які називаються молекулами. Вони пов’язані між собою, як друзі, які взялися за руки. Їм подобається товариство один одного, але вони не склеєні навічно. У товщі води молекули оточені друзями з усіх боків, а над тими, що на поверхні, друзів немає, тому у них міцніші бічні зв’язки. Ось цей шар і утворює «шкіру» води. Вона називається поверхневим натягом, який не дає голці зануритися!
Експеримент № 2 має теж саме пояснення. У склянку повністю наповненою водою, опускаються монети. 1..2…аж 20! І вода із склянки не виливається, а стає ніби випуклою та підіймається.

Подиву експериментаторів не було меж! Із цими дослідами усі впорались. Чекаємо на вас наступного разу: лабораторія фокусів та експериментів відкривається кожен четвер о 14.00!

28 липня 2015

Магічна вечірка у стилі Джоан Роулінг

31 липня цього року всі поттеромани світу відмічатимуть незабутній день – ювілей чудової дитячої авторки, яка власними книгами залучила мільйони дітлахів до читання, – англійки Джоан Кетлін Роулінг. Саме 50 років тому цього літнього дня і народилася дівчинка, яка через кілька десятиліть прославилася серією книг про хлопчика-чарівника. До речі, 31 липня і день народження самого Гаррі Поттера.
Працівники читальної зали і її завзяті читачі не могли оминути таку визначну подію, тому влаштували магічну вечірка у стилі Джоан Роулінг. Вона відбулася у формі дуелі юних «чарівників». 

Щоб налаштувати читачів на святковий лад, за допомогою дбайливо підібраного антуражу була створена відповідна таємнича атмосфера.
На початку заходу діти дізналися про дитячі та юнацькі роки письменниці, зацікавилися історією створення книг про Гаррі, а також пригадали чарівні властивості звичайних предметів із літературних та народних казок, які могли дати Джоан Роулінг поштовх для власної творчості. 

Змагаючись за почесне звання «кращого чарівника», читачі виконали ряд цікавих змагань. Зокрема, відновили порядок книг у серії про Гаррі Поттера, пригадали міфологічних істот, зіграли віртуальний тайм у квіддіч, а ще потоваришували із чарівниками з Гогвартсу...

І звичайно, не обійшлося без чарівного капелюха, який за допомогою веселих дитячих пісеньок «відгадав» найпотаємніші думки кожного з присутніх хлопчаків, і чарівної кулі, тримаючи руки над якою, діти загадували бажання. 
Наприкінці заходу відбулася фотосесія: юні шанувальники творчості Джоан Роулінг залюбки позували в образі "чарівників" - учнів Гогвартсу:
 


27 липня 2015

Казки світу про народних героїв: мульт-подорож триває

Цього понеділка Медіа-центр разом зі своїми читачами знову  мандрував чарівною країною Мультиплікації, і на цей раз ми завітали до сонячного Кавказу, поринули у часи російсько-кавказької війни ХІХ ст. і познайомились із відважним воїном Шамілем, якого ще називали Соколом Кавказу. 

Шаміль -  один з найбільш яскравих і видатних воєначальників народів Кавказу, який прославився своєю довготривалою і щирою боротьбою за незалежність.  Читачі переглянули мультфільм, знятий за мотивами кавказької народної казки «Сокіл Кавказу». Після перегляду хлопці та дівчата поділилися своїми враженнями.
А ми чекаємо вас наступного понеділка, коли відправимося у подорож до дивовижної та загадкової Індії і познайомимося з принцом Рамою.

24 липня 2015

Як журнали виверження вулканів спричиняють :)

Учора в Херсонській обласній бібліотеці для дітей ім. Дніпрової Чайки, а саме - у секторі періодичних  видань,  сталось  "Виверження вулкана"! 


А зробили цей "природно-настільний катаклізм" читачі сектору, і їм  знадобилися:

  • тарілка; 
  • папір;
  • ножиці;
  • пластикова пляшка або банка;
  • кілька ложок соди;
  • оцет;
  • харчовий барвник або гуаш.
Для початку учасники науково-розважального експерименту сформували сам "вулкан": поставили на піднос пластикову пляшку, ретельно закрили папером - так, щоб вона стала схожа на гору. Насипали у пляшку не менше ніж 3 столових ложки соди. (До речі, щоб було більше піни, в соду можна додати ще й рідкого мила). Далі налили гуаш та оцет і чекали перших бульбашок і "потоків вулканічної лави".




А тим часом слухали розповідь бібліотекаря про те, в яких саме номерах журналу "Юний натураліст" можна прочитати і про вулкани, і про хімічні реакції соди з оцтом.

А  30 липня, якщо прийдете до бібліотеки о 14.00, ви зможете зробити фокус-покус "Диво-голка" - і переконаєтесь що копійка або голка, яка в воді не тоне, існує не тільки в казках! Чекаємо на вас. Буде не менш цікаво :).                                                     

22 липня 2015

Радість спільної творчості

Майстер-клас «Паперові фантазії», що проходив 22 липня у відділі естетичного виховання Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, став дійсно радістю творчості для дітей і дорослих.
Під час цієї зустрічі відбулося знайомство з простим і дуже гарним видом рукоділля – квілінгом. 
Ознайомившись, завдяки книгам із фондів бібліотеки та веб-ресурсам, з історією цього виду декоративно-прикладного мистецтва, його базовими формами, переглянувши приклади незвичайних різноманітних виробів, дітям, їх мамам, бабусям, і навіть старшому брату дуже закортіло і самим спробувати творити.
Адже мистецтво квілінгу – інтригуюча загадка, вона вабить кожного неймовірними перетвореннями звичайної смужки паперу та приносить величезне задоволення. Це навіть не фокус, це – диво! У поєднанні кількох смужок приховано багато образів: квітка, рибка, баранчик, сонечко, чудернацькі дракони, птахи, тварини та інші цікаві речі.
Спочатку учасники майстер-класу вчилися скручувати довгі і вузькі смужки паперу в спіральки, які називаються ролами, видозмінювати їхню форму і потім складати з отриманих деталей площинну композицію.
Всесвітньовідомий педагог Василь Сухомлинський казав, що «витоки творчих здібностей і обдарувань дітей – на кінчиках їхніх пальців… Іншими словами: чим більше майстерності в дитячій долоньці, тим розумніша дитина».
Квілінг можна назвати ідеальною дидактичною грою, свого роду конструктором, який розвиває фантазію та винахідливість, логіку і просторове мислення, уяву та інтелект дитини.

Найважливіше, про що треба завжди пам'ятати: підтримуйте своїх синочка та донечку, будьте поруч, а головне – разом з ними. Щоразу знайдіть, за що їх похвалити: за рівну складочку, за гарно підібрані кольори, за старання. Спільна творчість сприяє кращому контакту з дитиною.
Ми, бібліотекарі, завжди на цьому наголошуємо під час занять з батьками і, як бачимо, це дає свої результати.
Ангеліна Вєтрова,
головний бібліотекар відділу естетичного виховання

Літня "Школа юного антиквара"

21 липня в читальній залі для всіх бажаючих відкрилась «Школа юного антиквара». Діти розповідали про свої захоплення та дізнались про різні види колекціонування: філокартію, бібліофілію, нумізматику, календофілію, філофонію тощо.
 
 
Чарівною паличкою діти обирали розділи: хобі королів, шляхетна пристрасть, музеї, сюрприз, словник колекціонера...
Відповідаючи на запитання, дізнавались про унікальні факти: яких колекціонерів найбільше у світі, що означає слово «медаль», скільки коштує найдорожча монета та скільки солдатиків із срібла замовив Людовик XIII для свого сина.



Майже кожна сучасна дитина має вдома хоча б невеличку колекцію "кіндерсюрпризів", але рідко хто знає, що ідея створення шоколадних виробів належить Радянському Союзу. (Ще до війни в СРСР продавались "шоколадні бомби", в які вкладались дерев’яні іграшки).
А виробництво шоколадних яєць фірма «Ferrero» розпочала у 1974 році. Найдорожча колекція, яка складалась із 90 тисяч "кіндер2-іграшок, була продана на аукціоні за 90 тисяч євро, уявіть собі!

Колекціонування - цікаве захоплення. Розпочати і сворити свою власну неповторну колекцію може кожний. Допоможуть у цьому книги, наприклад - «Монети з дідусевої скриньки» та «Школа юного антиквара». Видавництво «Грані-Т», до речі, вперше випустило книги для дітей про колекціонування, - і це були саме названі книги Олександра Макарова.
          

Сломчинська Вікторія,
головний бібліотекар ВО 5-9 класів

21 липня 2015

Андрей Шептицький. Історична особа і художній образ

У медіа-центрі Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки відбулося чергове засідання дискусійного КіноКлубу, присвячене 150-річчю від дня народження Андрея Шептицького – Предстоятеля Української Греко-Католицької церкви, просвітника і мецената, засновника Національного музею у Львові.

29 липня в Україні на державному рівні відзначатимуть ювілей митрополита Андрея. Але що ми знаємо про цю непересічну особистість, чи розуміємо, які ідеали й переконання він сповідував? І що відомо сучасним підліткам про людину, яка стверджувала: «Мудрість життя полягає в тому, щоб любити те, що направду є добром.» 
Під час засідання діти переглянули фрагменти із кінофільму студії ім. О.Довженка «Владика Андрей», поставленого режисером Олесем Янчуком. В основі фільму лежить біографія Андрея Шептицького, який протистояв репресіям тоталітарних режимів Сталіна і Гітлера і вибрав шлях служіння Богові і людям. Фільм є перекладом на мову мистецтва довгого життєвого шляху митрополита - від дитячих років аж до смерті. Владика Андрей Шептицький прожив 79 років, і його життя припало на буремні часи - дві світові війни, численні окупації Галичини. А між війнами - активна благодійна діяльність, спроба об’єднати церкви, численні подорожі, арешти, заслання...
 
Читачам бібліотеки, які взяли участь у засіданні, ознайомились із оглядом джерел інформації про видатного українця, переглянули фрагмент із фільму та взяли участь у його обговоренні, було цікаво також дізнатися, що львівське видавництво «Скриня» випустило дві дитячі книжечки за легендами та переказами про митрополита Андрея – «Годинник від Татуся» та «Любов у конвертах».

20 липня 2015

Подорож країною Мультиплікації

Сьогодні в Херсонській обласній бібліотеці для дітей ім. Дніпрової Чайки користувачі медіа-центру знову мандрували чарівною країною дивовижних пригод, чудес і таємниць, країною Мультиплікації.
Сьогоднішня мандрівка була у Чехію, де хлопці та дівчата познайомилися з героєм чеської народної казки Валидубом. У казці розповідається про богатиря Янека, що володів небаченою силою, якій він ніяк не міг знайти гідного застосування – то поборов ведмедя, то повалив віковий дуб, але ніхто не оцінив його зусиль. Проте після довгих поневірянь він зробив добру справу людям: розібрав кам’яний завал і пустив воду в долину, де всі знемагали від посухи.

Діти і цікаву історію подивились, і своїми думками з приводу побаченого обмінялись, і поради від бібліотекарів отримали – у яких ще книжках можна прочитати про казкових героїв, які своїми звершеннями користь людям принесли.
Запрошуємо всіх бажаючих до медіа-центру у наступний понеділок: ми будемо подорожувати разом з героями «мультиків» по горах сонячного Кавказу.

Інтелект-шоу «Поле чудес»

І знову мисливці книжковими сторінками зібралися разом у рожевій залі нашої бібліотеки на черговий пізнавально-розважальний «інструктаж» «Ці кумедні тваринки».
Цього разу бібліотекарі провели його у формі відомої гри «Поле чудес». 

 
 
Усе було  «по-справжньому»: і барабан, який крутили гравці, аби заробити бали, і вболівальники.
Було зіграно 3 тури, фінал і супергра, в основі яких, звичайно ж, були запитання про тварин.
Наші юні ерудити із задоволенням крутили барабан, називали літери та відгадували закриті слова.
Чекаємо всіх учасників програми літніх читань, наших активних користувачів та усіх бажаючих наступного понеділка. Вас чекає захоплива пригода!