Сторінки

30 листопада 2021

Книжки, які долають булінг

Наприкінці осені – на початку зими всесвітня спільнота відзначає серію дат, які тісно пов’язані із дитиною та її правами:

16 листопада – Міжнародний день толерантності;

20 листопада – Всесвітній день дитини;

10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Щоб відзначити ці важливі дати, читальна зала бібліотеки провела серію тематичних заходів: «Стоп, булінг! Відверта розмова з Юлією Чернієнко», та Їх учасниками стали семикласники зі школи № 44 та шестикласники зі школи №34. Усього в заходах було задіяно 78 учнів.


Школярі зустрілися із херсонською письменницею Юлією Чернієнко, авторкою книги для підлітків «Помста», в якій висвітлюється така болюча проблема сучасності, як булінг.

Кожному підлітку важливо висловитися і бути почутим, тож книга стала приводом для відвертих бесід із учнями, завдяки закладеними у ній меседжам. І не випадково, оскільки більшість описаних у “Помсті” ситуацій є життєво правдивими, бо письменниця зібрала почуті історії й емоційно описала їх на прикладі травматичного досвіду шкільництва її героїні Міри.

Як інші твори художньої літератури можуть запобігти цькуванню, про це авторка і бібліотекарка Юлія Чернієнко розповіла під час тематичного огляду: «Дружити, а не бити. Книжки, які долають булінг».

Вона порадила книги як українських («Не озирайся і мовчи» Макса Кідрука, «Пампуха» Алевтини Шавлач, «Сіль для моря» Анастасії Нікуліної), так і зарубіжних авторів («Обзивають мене мурахоїдом» Кристине Нестлінґер, «Диво» Ракель Паласіо, «Хто проти суперкрутих» А. Аудгільд Сульберг).

Проведені зустрічі запам’яталися не лише відвертими розповідями, а й атмосферою доброзичливості та підтримки, що дуже важливо для сучасного молодого покоління.


Навчаючи інших – зростаємо самі

Сьогодні, 30 листопада працівники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели фахове навчання для учасників обласних курсів підвищення кваліфікації працівників бібліотек закладів загальної середньої освіти м.Херсон та області на базі КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти».

Учасникам очної навчально-тренінгової програми було представлено чотири актуальних теми.

Ірина Срібна - завідуюча відділом бібліотечного прогнозування та інновацій, розпочала навчання оглядом «Стратегії розвитку читання на 2021-2025 роки. Читання як життєва стратегія». Обговорили разом із курсантами питання важливості набуття навички читання як щоденної практики, розвитку критичного мислення, самореалізації особистості та загалом більшої задоволеності життям. Розглянули основні  напрямки Стратегії: «Доступ до книги. Підтримка та розвиток книжкової екосистеми», «Формування навички і потреби в читанні. Читання як тренд» та їх стратегічні і операційні цілі.

Продовжила навчання Ольга Крижановська - заступниця директора з організації бібліотечного обслуговування за темою:  «Працюємо разом: актуальні проєкти, конкурси фестивалі. Ресурси ХОБД на допомогу НУШ».

Пані Ольга зробила огляд ключових заходів всеукраїнського та обласного масштабу, як просвітницьких, так і фахових, до яких можуть долучитись користувачі освітянських книгозбірень та учасники навчання безпосередньо.

Наталя Крижановська, завідувачка відділу обслуговування дошкільників та читачів-учнів 1-4 класів  презентувала тему: «Шкільна бібліотека в Новій Українській Школі: інтерактивність, гейміфікація, нові технології в роботі з дітьми молодшого шкільного віку».  Пані Наталя представила  кращі напрацювання свого відділу серед яких: родинне свято «Сімейна ПАРКовка», день народження в бібліотеці в стилі пошукового квесту «Веселі райдугони» та «Піратської вечірки»; індивідуальні інтерактивні заходи з елементами гейміфікації: «Морський бій», «Від А-до Я читання щодня», «Літературний ФІТО-довідник».  Завершила свій виступ Наталя Миколаївна оглядом рубрик із розділу «Бібліотека рекомендує»: «Літературні імена Херсонщини» та «Нові імена в програмі НУШ». 

Завершилось фахове навчання презентацією методичних родзинок за темою «Онлайн-інструменти, як ефективний засіб організації освітнього медіапростору». Завідуюча відділом бібліотечного прогнозування та інновацій -  Ірина Срібна розповіла про особливості налаштувань та можливості застосування таких інтерактивних онлайн інструментів як: Kahoot, Padlet, MentiMeter,  LearningApps,  Canva та інші.




29 листопада 2021

Наперекір вітрам

До Міжнародного дня людей з інвалідністю, який відзначається щорічно 3 грудня, відділ естетичного виховання Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки підготував особливим читачам - дітям «дощу» - цікаву незабутню зустріч. Головними героями якої стали коні на клички Атлант-Рижик, Ізабель, Кірсана.


На заняттях з групою дітей, які займаються в бібліотеці за програмою «Під парасолькою добра», бібліотекарі часто розповідають про тварин, знайомлять з їхніми особливостями та повадками. Серед них був і кінь. А наживо зустрітися особливим дітям з кіньми випала нагода зараз завдяки запрошенню ХМ ГО «Федерація кінного спорту» в особі директора Артура Валерійовича Орла.

Спілкування дітей з дивовижними красенями – кіньми – викликали інтерес до тварин, діти із задоволенням частували їх яблуками, морквою і цукром.



Усім відомо, що у дітей з РАС є страхи, які подолати дуже складно. А тут одразу їх декілька, ще й різної важкості. Але доброзичливе ставлення і розуміння проблеми тренером, яка заспокоювала, говорила дітям, що все у них вийде, творили чудеса. Переборюючи страх, діти не тільки гладили коней, але ще й покаталися на них. Ізабель, як найспокійніша та така, що легко йде на контакт, всім бажаючим дала таку нагоду.



Як відомо, кінні прогулянки – це не тільки приємне проведення часу, але і спосіб вилікувати багато хвороб та підтримати фізичну форму. Можливо, ця зустріч допоможе батькам у вирішенні проблем із здоров’ям особливих дітей. 



26 листопада 2021

"Інформація та знання – валюта, яка ніколи не виходить із моди..."

Цей вислів належить відомому у всьому світі письменнику-фантасту  Нілу Гейману. І з цим дійсно важко не погодитись. Адже сучасним світом рухає саме інформація. Тому, аби вказати на всю важливість її передачі в суспільстві, Міжнародною академією інформатизації у 1992 році на першому міжнародному форумі з інформаційних технологій та міжнародного співробітництва в галузі інформатизації було ініційовано  запровадження Всесвітнього дня інформації, який щорічно відзначається саме 26 листопада.

Основними центрами інформації були і залишаються бібліотеки, які сьогодні є не лише «сховищем книг», оскільки забезпечують доступ до інформаційних ресурсів за допомогою сучасних технологій.  І Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки створює  для своїх користувачів такі умови. 

У відділі інтернет-послуг організовані інформаційний стенд  для відвідувачів «Інфоглобус», на якому розміщуються новинки IT-сфери з усього світу, та зона Прес-бару, де можна познайомитись з книжковими новинками книгозбірні, цікавими фактами з мережі Інтернет, прочитати цитати з книг- бестселерів. Більше про це дізнавайтесь на блозі Інтернет-центру  http://xobd-ic.blogspot.com/ .

Навчання з інфомедійної грамотності дітей-користувачів,  бібліотекарів та викладачів  є одним з основних напрямків роботи нашого колективу, адже вміння керувати потоками «інформаційної лавини», є вкрай необхідною навичкою сьогодення. Читальною залою для учнів-читачів проводяться тематичні заходи як у бібліотеці, так і в онлайн-форматі. На базі медіацентру працює медіаклуб  «Natuse Vincere » («NaVi») на засіданнях якого учасники  вчаться інформаційній культурі «правильного споживання» та створення медіа-контенту https://mclub-ks.blogspot.com/ .

Не менш важливим є і знайомство з новими надходженнями до фонду бібліотеки. Для цього у молодшому відділі та секторі абонементу організовуються книжкові виставки, тематичні огляди  як у звичайному, так і онлайн форматах, що розміщуються на youtube-каналі нашої бібліотеки   https://www.youtube.com/c/LibraryKsUa/featured , сторінках у соцмережах, сайті та блозі.


Тож, пам’ятаймо, що інформація у сучасному світі – це стратегічний ресурс. І ті, хто вміє користуватися ним, стають видатними людьми та досягають успіху. А колектив обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки є надійним провідником у цьому бурхливому інфосвіті.


25 листопада 2021

Медіаграмотність в дії

Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки долучилась до «Місяця цифрової грамотності», який проходить в межах проєкту Міністерства цифрової трансформації «Дія. Цифрова освіта». 

Медіатренер презентувала для учасників «Школи медіаграмотності» покрокові інструкції щодо використання сучасних онлайн-сервісів для бібліотекарів. 

Учасниками пізнавального тренінгу стали шкільні бібліотекарі із Корабельного та Дніпровського районів м.Херсон. Упродовж заняття вивчали «Веб-застосунок Mentimeter: створення інтерактивів до різноманітних онлайн і офлайн заходів». 

Освітня онлайн-подія складалася з двох блоків:  теоретичного та практичного.

У першій частині навчального блоку бібліотекарі познайомилися з особливостями опитування та можливостями застосунку MentiMeter, специфікою налаштувань та типами завдань. 

Учасники заходу змогли побачити зразки типів опитування: «хмаринки слів», «множинного вибору», «стовпців»,  «кільцеву» та «секторну» діаграми, «сукупності точок на площині» та інші.  Із великим захопленням бібліотекарі пограли в опитування: «З яким настроєм ви завітали на тренінг», «Книголюби», «Найпопулярніші книги в бібліотеці», «Онлайн інструменти» та інші.




Під час практичного блоку всі разом створили презентацію-опитування «Пори року», яка показала іще одну можливість  застосунку – використання зображень, які роблять опитування більш яскравим та привабливим.


На наступному занятті бібліотекарі презентуватимуть свої приклади миттєвих опитувань, створених за допомогою застосунку MentiMeter.


Калейдоскоп подій із життя Франца Фьорстля

Видатна австрійська дитяча письменниця Кристіне Нестлінгер вигадала нового героя серії дитячих пригод і прославила Франці на весь світ – неймовірні пригоди маленького Франца перекладені багатьма мовами світу. У німецькомовних країнах книги про віденського хлопчика ілюстровані німецьким художником Ерхардом Дітлем. Саме таким його і знають тепер херсонські школярі, учні 8-Б класу НВК 51, які взяли активну участь у літературному квесті «Пригоди Франца» разом зі своїм викладачем німецької мови.

Ілюстрації до твору допомагали учасникам квесту візуалізувати події, робити аналіз окремих фрагментів твору Нестлінгер та власні прогнози, щодо розвитку подій виділених сцен.


Під час заходу ми приділили увагу також вивченню німецької мови та повторили лексику до теми «Фрукти та овочі», бо саме вони зіграли важливу роль у любовних пригодах Франца, теми «Члени родини», бо Франц має найкращу родину у світі, теми «Одяг», бо Франц сам вирішує, що і коли йому одягти. Веселі навчальні німецькі пісні надали особливої атмосфери та настрою для активної роботи присутніх.


Сподіваємося, що герой Кристіне Нестлінгер викликав інтерес у школярів та вони продовжать, вже самостійно, знайомство із Францем. Дякуємо колективу НВК 51 за запрошення та організацію зустрічі.


Козацька слава Херсонщини

Щороку 3 грудня суспільство відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю. Цей день є нагадуванням про необхідність виявляти турботу і милосердя до людей з особливими потребами, не залишатися осторонь проблем та, якщо є можливість допомагати.

Один із напрямків роботи Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки - робота з «особливими» дітьми. В стінах книгозбірні батьки знаходять спілкування, відпочинок, а дітки мають змогу творчо розвиватися і самовиражатися. Крім того бібліотекарі на постійній основі проводять пізнавальні заходи в спеціальних школах, де навчаються діти з особливими потребами.

Бібліотекарка сектору періодичних видань завітала до учнів 7 класу спеціальної школи № 1, щоб провести святковий захід. І присвячений він був рідному краю, а точніше історії рідного краю, славетним часам Козаччини.

Учні залюбки взяли участь в інформативній вікторині, де питання поділені на чотири категорії. Перша категорія стосується побуту козаків, вона найбільше зацікавила школярів. Бо вони дізналися, які страви вживали козаки, який одяг носили та чим козаки займалися у «мирний» час. 

В категорії «Історія» - дітям сподобались запитання про населені пункти Херсонщини, що виникли в часи славетних лицарів українського народу. Третя категорія –«Література» - каже сама за себе. Тут зібрані питання за творами українських та херсонських письменників, де є згадки про козаків.

А ось в останній, четвертій категорії, діти спробували свої сили в козацьких розвагах: перетягуванні канату, стрибанні у мішку, які викликали каскад приємних емоцій у школярів. 


Семикласники уявили себе справжніми рибалками, та спробували на швидкість «дістати свій улов», адже не секрет, що козаки займалися рибальством та були в цій справі асами.

Діти весело та з користю провели час, а наприкінці заходу поспівали караоке козацьких пісень. 


18 листопада 2021

Творіть добро для тих, хто поруч

Вже двадцять шостий рік поспіль 16 листопада світ відзначає Міжнародний день толерантності. Цей День був проголошений Декларацією принципів толерантності, затвердженою  у 1995 році на 28 Генеральній конференції ЮНЕСКО. Цього дня за традицією у різних країнах світу проводяться акції, спрямовані проти екстремізму, різноманітних форм дискримінації та проявів нетерпимості.

Не секрет, що останнім часом у світі збільшилась кількість випадків військових конфліктів, гинуть люди, руйнуються будівлі, страждають діти. Багато  сімей змушені залишати свої домівки  та будувати життя на новому місці, знаходити спільну мову з незнайомими людьми. Як спробувати уникнути непорозумінь і прилаштуватись до нових умов?  Звичайно, бути терпимими та толерантними.

Саме тому бібліотекарі молодшого відділу Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели низку заходів присвячених Дню толерантності для учнів 2-х і 3-х класів спеціалізованої школи №52 та ЗНЗ №50. 

Зустрічі відбувались у форматі віртуальної подорожі до країни Толерантності. В ігровій формі діти познайомились з основними принципами ставлення до навколишнього світу: терпимість, повага, любов, доброта та справедливість. 

Аби опанувати «основи» толерантної поведінки, учасники подолали багато перепон та пройшли немало  випробувань. Опинившись на березі озера Доброти, пригадали «слова ввічливості» та поселили до нього нових мешканців – чарівних рибок.

Із вмінням опановувати свої емоції діти познайомились на  зупинці «Весела». Саме тут вони об’єднались у два табори емодзі-символів, щоб  повторити зображені на них емоції і з’ясувати, які саме викликали більше позитиву.


Уважними, дружними та спритними  треба було бути  протягом усього шляху, адже після виконання завдань  діти отримували долоньки з написаними якостями толерантної людини. Саме їх вони використали в кінці подорожі для створення своєї планети Добра і Толерантності.

Тож, нехай кожен із нас і вся Україна завжди будуть островами толерантності для усіх жителів великої планети Земля.


17 листопада 2021

До Всесвітнього дня рукоділля

У Всесвітній день рукоділля до себе в гості запросили учні 4-в класу гімназії №20  бібліотекарів Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки. Мета зустрічі –  більше дізнатися та навчитися виготовляти, а краще сказати «створювати», ляльку-мотанку.


Бібліотекар повідала дітям, що лялька-мотанка прийшла до нас з давніх-давен,  у кожній родині вона була символом мудрості та виконувала роль оберегу.


Створивши відповідну ароматично-творчу атмосферу: разом заварили духмяний чай з цілющих трав, запалили свічку, переглянули в журналах та книгах інформацію про те, які бувають ляльки-мотанки; діти приступили до роботи. 



Учасники майстер-класу дізналися, що лялька не лише береже родинне вогнище, але й має здатність здійснювати бажання власника. Ляльку можна зробити для себе, для членів родини, для подарунку і лише одну ляльку не можна зробити за когось або для когось – це Лялька «Доля». 

Всю свою майстерність, вправність, творчий талант і витривалість діти вклали у свій витвір, адже створення ляльки-мотанки тривалий та нелегкий процес. 




Чудові ляльки-мотанки, виготовлені дітьми, започаткують не одну колекцію або стануть початком створення нових ляльок. 

З чудовим настроєм та задоволенням діти смакували чай, а одна дівчинка, навіть, напекла печива з мамою саме до цього заходу.