Сторінки

26 травня 2023

Магічно-фантастичні історії для дитячої аудиторії

Розпочинаємо подорож у світ магічно-фантастичних творів разом Херсонською обласною бібліотекою для дітей імені Дніпрової Чайки!

Відчуйте відгомін  неймовірних пригод, прекрасного чаклунства, карколомних історій та дивовижних героїв, відкриваючи сторінки справжніх перлинок магічно-фантастичних книг. Завітайте до далеких світів, в яких збуваються неповторні мрії, а справжні дива стають частиною реальності.

"Магічно-фантастичні історії для дитячої аудиторії" - це особлива віртуальна виставка книг, в якій кожен читач-любитель фантастики і магії зможе знайти свою особливу книгу! Ви зможете познайомитися з героями, які володіють надприродними здібностями, досліджувати таємниче потойбіччя та підкорювати світи, де межі реального та фантастичного зникають, а серця героїв наповнені драйвом пригод. Інтригуючі історії, запаморочливі світи і глибокі персонажі чекають на вас.

             

Від бестселерів, які завойовують серця мільйонів читачів, до прихованих перлинок, які лише чекають на ваше відкриття. Ця підбірка магічно-фантастичних книг запропонує вам незабутні читацькі пригоди. Завітайте на тусу до чарівних монстриків, подорожуйте справжньою машиною часу, приборкайте дракона, допоможіть принцесам відшукати каблучку та розкрийте  усі таємниці, що ховаються в глибинах книжкових сторінок.

Нехай слова авторів оживають у вашій уяві, перетворюючи просту дійсність в щось унікакльне і чарівне. Перетніть межу між світами і відкрийте для себе магічну фантастику у нашій підбірці книг. Не втрачайте можливість побачити те,що існує поза межами звичайного. Запросіть своїх друзів приєднатися до нас у цій захоплюючій подорожі.

Мрії здійсняться, якщо мріяти українською!

24 травня ми святкуємо День слов'янської писемності та культури. І не дарма, адже це і день пам'яті просвітителів слов'янських народів, творців нашої писемності святих Кирила і Мефодія. До цієї важливої дати головна бібліотекарка читальної зали провела захід у формі лінгвістичного порадника.

Семикласники з Таврійського ліцею мистецтв довідалися про історію нашої писемності від Кирила і Мефодія до Івана Федорова, від літописів до сучасних технологій. Ми простежили історичний шлях нашої мови від давнини до сучасності, згадали основоположників сучасної літературної мови.

Ми дослідили, у чому полягає унікальність рідної української мови, які риси менталітету українців закладені у ДНК мови (зокрема, миролюбність і волелюбність, гідність і самосвідомість, ліричність і повагу до жінки).

Лінгвістична вікторина допомогла нам покращити свій рівень володіння українською, уникнути вживання суржикових словосполучень.

А на завершенні була втілена естафета побажань рідній мові та рідній землі. Адже віра у краще і тепла підтримка одне одного дуже важливі у наш час.


24 травня 2023

Знайомтеся: бібліотеки світу

У фіналі Євробачення-2023 виступала представниця Норвегії Алессандра Меле, яка посіла п’яте місце. Перед її виступом, у короткій відеовізитці, 160-мільйонна авдиторія з усього світу побачила оригінальну будівлю, схожу на стос книг зі зрушеним у бік верхнім томом.

Це Центральна бібліотека ім. Карла Дейчмана, яка відкрилась у 2020 році та знаходиться у найпрестижнішому місці - на набережній Осло, по сусідству з будівлею Національного оперного театру. Шість поверхів бібліотеки об’єднані центральним атріумом. Ескалатори, балкони, переходи і світлові шахти створюють складний простір та ефект візуальної непередбачуваності і, при цьому, логістичної простоти. На шести поверхах книгозбірні розташувалось 500 тисяч книг багатьма мовами світу. На першому поверсі  читачів зустрічає масштабна інсталяція – різнокольорові літери норвезької абетки.

Другий поверх - це справжнє казкове королівство для дітей. Сюди кожного дня можуть завітати малюки разом із батьками та погратись, почитати книжки або взяти участь у цікавому майстер–класі. Дітям подобається створювати орігамі, малювати, ліпити із пластиліну, робити оригінальні прикраси – браслети або буси.


Для гіперактивних дітей є спеціальне місце з інтерактивною дошкою, на якій можна подивитись відео із зображенням природи та послухати заспокійливу музику в шумопоглинаючих навушниках. У бібліотеці багато окремих приміщень, де можна переглянути фільми та мультфільм, потрапити на репетицію оркестру або хору. Старшокласники влаштовують шахові баталії, використовуючи великі шахи на підлозі. В майстернях діти можуть набути професійних навичок. Для цього існують швейні машини, інструменти, такі як електричні дрилі, пилки тощо.

Для послуг тих, хто бажає опанувати творчу професію, є музичні та звукові станції, невелика сцена. У майбутніх архітекторів є можливість надрукувати на 3D-принтері макет оригінальної будівлі, яка може стати частиною архітектурного макету столиці Норвегії.

Бібліотекарі влаштовують презентації нових книг та зустрічі із письменниками скандинавських країн, під час яких діти у невимушеній обстановці із задоволенням спілкуються із сучасними літераторами. 

Публічна бібліотека Deichmann поставила за мету переосмислити призначення сучасної бібліотеки. Це місце проведення лекцій, дискусій, читань і курсів для громади й туристів з усього світу.


Відвідувачі, в тому числі туристи, можуть безкоштовно отримати бібліотечну картку та користуватись всіма послугами бібліотеки незалежно від місця проживання.


23 травня 2023

Що читати влітку, або літературна математика

Так швидко проминув цей складний 2022-2023 навчальний рік. У ньому було все: відключення світла і сирени, тривоги і віра в Перемогу, вимушена евакуація і щоденні зустрічі із вчителями та однокласниками онлайн.

Й ось він завершується на позитивній ноті: бо літо ж! Бо надія, що наступний навчальний рік розпочнеться у мирному Херсоні і можна буде піти за знаннями - до рідної школи, а за цікавими книжками - до бібліотеки.

А поки літо, можна відпочивати, грати з друзями, подорожувати і - читати захопливі пригодницькі книжки!

Добре, а які ж книги обрати на канікули?

Ті, які радять експерти дитячого читання - бібліотекарі і письменники!


Херсонським школярам пощастило - учні 4 класу школи № 50 та ліцеїсти-п'ятикласники із Таврійського ліцею мистецтв зустрілися онлайн із головною бібліотекаркою читальної зали Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки та дізналися про крутезні книжкові новинки.

Варто відзначити, що всі рекомендовані книги призначені для читачів віком від 8 до 12 років, що книги ці різних жанрів і на різні смаки.

Скільки же книжок їм порадила до читання Юлія Чернієнко?

Рахуйте самі.

Про перші топ-5 книг ми довідалися від письменниці та експертки дитячого читання Марії Артеменко під час онлайн-зустрічі із нашими читачами.

1. Сашко Дерманський. "Тю!" - сказав їжачок".

2. Леся Мовчун "ГоловоМовки професора Макарончика".

3. Галина Ткачук "Найважливіша книжка про зуби".

4. Андрій Кокотюха "Таємниця зниклих зайців. Лісовий детектив".

5. Таня Стус "Таємні історії маленьких і великих перемог".

Наступні 2 книги, які ми порадили, написала сама Марія Артеменко. Це повісті "Стріла степу" і "Вусата історія".

І завершили добірку книг 3 рекомендації від фахівців Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.

1. Євген Степаненко. Соломія Степаненко. Абетка війни.

2. Іван Андрусяк. Жерар-партизан.

3. Ненудна наука: для тих, кому від 7 до 107 років.

Порахували кількість книг для захопливого читання влітку?

Так, вийшла топ-10 крутезних книг! Обирайте будь-яку на свій смак.

А яку книгу (книги) оберете для читання цього літа ви?

Рідний свій край люби і вивчай

Мій край прекрасний навесні,
У щебеті пташинім ...
Л.Круглик

Напередодні Всеукраїнського дня краєзнавства, який відзначається щороку 28 травня, Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки запросила учнів 4-х класів Таврійського ліцею мистецтв у віртуальну краєзнавчо-пізнавальну експедицію Херсонщиною "У пошуках знайомих незнайомців". 
Це гра, яка належить до циклу "Ігри патріотів Херсонщини" і була розроблена працівниками книгозбірні з метою підвищення суспільної уваги до  краєзнавства, зокрема одного з його напрямків - охорони природи. Гра є своєрідним квестом-бродилкою мапою області, що розбита на квадрати, кожен з яких має певну координату та завдання, що стосується тваринного світу нашого краю. Звісно, що про багатьох представників фауни діти знали, але і про них  мали змогу дізналися щось нове, цікаве, таємниче!



Виконуючи завдання із жовтих карток, учасники  з'ясували, які з наведених фактів про мешканців тваринного світу є правдою, а які вигадкою. Тож тепер знають, що болотяна черепаха може обходитися без їжі 5 років, найбільшу кількість зубів має равлик, а чорноморська акула безпечна для людей.
Опинившись у національному біосферному заповіднику "Асканія-Нова" гравці відгадали загадки про тих тварин, яких можна там побачити.
А от чи усі прикмети, що пов'язані з тваринами, дійсно збуваються, ми обговорили, виконуючи завдання з карток "Бабусині забобони".
Також під час гри учасники пригадали тварин, з якими пов'язані назви населених пунктів на Херсонщині. Це і Горностаївка, і Чаплинка, і Зміївка тощо.

А ще діти побували у морському круїзі та "назбирали" сувенірів у вигляді мешканців водних просторів.
Як бачите, досліджувати та пізнавати рідний край не обов'язково нудно. У нашому випадку це було весело та своєрідно!

День Героїв України

23 травня в нашій країні відзначають День Героїв. Напередодні цього важливого дня головна бібліотекарка читальної зали Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провела онлайн патріотичний захід, під час якого  херсонські школярі довідалися про історію цього свята і вшанували героїв-оборонців нашої землі від давнини до сучасності.

Це свято було встановлене на честь вояків-борців за свободу та незалежність нашої тисячолітньої держави. Воно стало символом непоборності українців і їхньої жаги до вільного життя на рідній землі. Вперше офіційно воно було запроваджене у 1941 році у Кракові в середовищі свідомих українців з метою вшанування пам'яті борців, які відстоювали незалежність та вільний вибір України.

Після 1991-го року традиція відзначення Дня Героїв відродилася і набула актуальності в наш час, коли з 2014 року українці відстоюють територіальну цілісність та право на вільний розвиток своєї держави.

А особливо важливим цей день став після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, коли захисники і Захисниці України стали пліч-о-пліч і щохвилини відстоюють суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність нашої держави. Їхня мужність, незламність, їхня любов до рідного краю, до своїх по крові і духу людей назавжди залишиться в пам'яті і серцях українців - теперішніх і прийдешніх.

Загиблих героїв ми увічнюємо в пам'ятниках і книжках, а тих, кому пощастило повернутися і розбудовувати мирне життя і країну, ми запрошуємо на зустрічі з юнню, щоб вони могли передати уроки мужності наступним покоління українців, а ті віддячили їм словами подяки і букетами полум'яних квітів.

День Героїв в Україні сьогодні - це свято кожного з нас, хто протистоїть викликам воєнного часу, сиренам та окупації. Кожен із нас сьогодні - герой! Волонтери, які привозять найнеобхідніші ліки і техніку, медики, які рятують життя в окопах та операційних, вчителі, які проводять уроки українською для школярів, які тимчасово виїхали за межі рідного міста й країни. І навіть міста, які витримали окупацію, також стають героями!

А ще - письменники, які пишуть книжки про той нелегкий досвід війни, який нам довелося пережити.


Тому під час уроку мужності ми з учнями не лише вшанували пам'ять героїв, але і поговорили про книжки, присвячені героям окопів та мирного життя.

Пам'ять героїв невмируща, як невмирущим є наш волелюбний народ. З Днем Героїв України! Зичимо добра нашій рідній землі, освяченій кров’ю героїв. Перемоги нам, миру і процвітання!

22 травня 2023

Наукові відкриття від А до Я

Щороку у третю суботу травня в Україні відзначається професійне свято працівників науки - День науки в Україні, день, який покликаний підкреслити важливість наукових досягнень, відкриттів та інновацій у розвитку країни. Цей день стає нагадуванням про те, що наука є головним двигуном прогресу, а вчені - справжніми героями, які працюють над вирішенням великих проблем людства та трансформацією нашого світу.

В історії людства було безліч  відкриттів, які змінили світ і сприяли розвитку цивілізації протягом тисячоліть, починаючи від добування вогню, відкриття колеса та пеніциліну до найпередовіших розробок у сфері штучного інтелекту, дронів і сонячних батарей.

Саме з цієї нагоди Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової  Чайки запросила учнів 4-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів 55 та учнів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 44 до віртуального «музею» наукових відкриттів, де присутні мали змогу дослідити  розвиток певних речей, таких як лампочка, кулькова ручка, папір  та звичайно ж книга.


Маленькі «шукачі» ретельно вивчили історію саме виникнення книги від наскальних малюнків - кам’яної книги, від пергаменту до паперу, від друкованої книги до сучасної електронної.


Сьогодні  наука значно полегшує наше життя, служить на благо людства і об’єднує людей в прагненні зробити світ кращим, а винаходи, які  вже змінили світ, кардинально покращили  життя майже кожної людини, зробивши його розумнішим, кращим, а іноді навіть веселішим. Світ, не зважаючи ні на що, рухається далі і, без сумніву, на нас у подальшому чекають нові відкриття.


20 травня 2023

О! Вишиванки! Справді - це красиво! Чудовий одяг, що прийшов з віків

Вишиванка - це наша національна гордість. За традицією вишиту сорочку передавали з покоління в покоління, з роду в рід. Цей український оберіг пройшов крізь віки й нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до Батьківщини. Є своєрідним захистом для наших військових на фронті. 

З нагоди Дня вишиванки, що відзначається щороку третього четверга травня, Херсонською обласною бібліотекою для дітей імені Дніпрової Чайки було проведено низку онлайн заходів для своїх читачів. До етно-розваги "Вишиванка - вишита мудрість поколінь" від молодшого відділу цього разу приєдналися  учні 4-х класів спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №52 з поглибленим вивченням української мови. 


Протягом зустрічі на учасників чекало чимало відкриттів та цікавинок. Пригадавши історію свята та  місце вишиванки у житті нашого народу, діти разом з бібліотекарем вирушили у віртуальну мандрівку інтерактивною мапою пізнання. 

В першу чергу з'ясували, що означають кольори на вишиванці. Адже кожен з них має своє символічне навантаження. В цьому допомогла гра "Знайди відповідність".

Не лише колір, а й певний орнамент дозволяв "побачити" призначення вишитої сорочки. Що означає найдрібніша деталь вишивки, ми з'ясовували під час міні-вікторини та розгадування ребусів. 

Бонусом наприкінці мандрівки була хвилинка-інформинка, під час якої діти познайомились з цікавими фактами з історії та традицій створення вишиванки протягом віків нашими предками. 

Нині вишиванка переживає піднесення і відродження, бо українці згуртувалися у підтримці власних традицій. Елементи візерунків все частіше використовують в дизайні одягу не лише українці, а й  світова спільнота.  Носити вишиванку стало не лише патріотично, а й модно та  ексклюзивно. Ми всі дуже красиві у своїх вишиванках. Тож одягаймо цю вишивану красу у знак єдності, підтримки і любові. На нас дивиться весь світ в цей час і  весь світ милується нами!  

18 травня 2023

Українські вишиванки наче райдужні світанки

Сьогодні українці святкують Всесвітній день вишиванки. Українська вишиванка є одним із найбільш відомих символів української культури. 18 травня бібліотекарі сектору періодичних видань Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели арт-зустріч з учнями Херсонської гімназії №2 Херсонської міської ради, яку присвятили українському національному одягу - вишиванці.


Вишиванка втілює в себе багатовікову історію, традиції та символіку, які передаються з покоління в покоління. Вишиванка, або "вишитий одяг", є традиційним українським верхнім одягом, що виконується вручну. Бібліотекар познайомила читачів книгозбірні з різноманітними техніками вишивання та із символізмом орнаментів, які є популярними в різних регіонах нашої країни.


Орнаментика вишиванок є своєрідним кодом, який передає певні послання. Кожен орнамент має своє значення і символіку, пов'язану з природою, міфологією, релігією та повсякденним життям українського народу. Вишиванка - це не просто елемент етнічного одягу, це ціле багатство нації, безцінний скарб кожного українця.


Вишита мудрість поколінь, символ єдності українців

18 травня Україна святкує Всесвітній День вишиванки, яка є  найважливішою річчю та оберегом  для кожного українця. Це національна святиня, яка несе в собі високу мудрість, духовне багатство і сакральний зв’язок між поколіннями, це символ приналежності до роду та нації. 


Завітавши онлайн до народознавчої  лабораторії  Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової  Чайки, учні третіх класів Херсонського Таврійського ліцею мистецтв,

учні Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 44 довідалися про глибоке значення української вишитої сорочки, її роль в сучасному світі та історію появи такого свята як Всесвітній день вишиванки.



Також корисною та пізнавальною інформацією стали такі факти, як: хто і для чого, переважно, вишивав одяг раніше, чи носилися ці вишиванки повсякденно, скільки вишитих сорочок мала мати кожна дівчина, що означає орнамент, що «говорить» колір ниток про господаря сорочки та хто першим поєднав вишиванку з європейським костюмом. 

Сьогодні майже всі українці, від малого до великого, по всьому світу вбралися у вишиванки. Багато людей в інших країнах теж вдягнули цей безмежно гарний витвір рук українців на знак солідарності з нами, на знак дружби і поваги до нас. А ми пам’ятаємо, що в цей день і в цю мить світ дивиться на нас та милується нами!

Світлого усім настрою у «вишитий день», любі наші маленькі читачі!


Естафета єднання триває!

У Всесвітній день вишиванки Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки продовжила серію патріотичних заходів з нагоди свята. До естафети єднання "Вишиванка - духовна броня українців!" долучилися у Zoom-форматі більше 60 учасників з Херсонщини! Це учні 1-6 класів Херсонської гімназії №16 із вивченням мов національних меншин Херсонської міської ради та учні 1-А і 2-А класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №37 ім.В.Дробота Херсонської міської ради.
Упродовж естафети єднання учні дізналися інформацію про ініціаторку свята - Лесю Воронюк та етапи розширення географії свята. З великим зацікавленням діти розглядали історичні артефакти із прототипами вишиванок та найдавніші вишиванки, які збереглися в Україні, прослухали цікавинки-інформинки про найдавніші символи української вишивки, традиції створення вишиванок, особливості використання палітри кольорів та зупинились більш детально на "Топ 10-ці цікавих фактів про українську вишиванку."


В ігровому блоці діти проявили гарні знання з теми під час інтерактивних ігор "Вишиванка об'єднує країну," "Улюблене свято," "Незабутні орнаменти."
Вишиванка - це духовна броня українців, яка захищає кожного її власника. Вишиванка- це наша неповторна, автентична, унікальна, колоритна річ, яка допомагає ідентифікувати українців у будь-якому куточку світу. А Міжнародний День вишиванки - це особливе свято, сповнене українським духом і колоритом, яке покликане популяризувати українську культуру і традиції в усьому світі.

17 травня 2023

Вишиванка - духовна броня українців!

Сьогодні, у переддень Всесвітнього дня вишиванки, працівники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели для учнів 1-4-х класів Гончарівської філії Давидівського ліцею ім.Т.Г.Шевченка Давидівської територіальної громади годину єднання "Вишиванка - духовна броня українців!"
Дізнавшись про передумови створення свята, учні прослухали корисну інформацію про розвиток вишивки на теренах сучасної України та найдавніші знаки-символи української вишивки, дізнались "Топ 10 цікавих фактів про українську вишиванку."   
Із великим зацікавленням діти проаналізували символізм кольорів вишиванок, у які були вдягнуті та пограли в інтерактивні ігри створені на платформі LearningApps: "Вишиванка об'єднує країну," "Улюблене свято," "Вишиваночка."

На завершення заходу пригадали сучасні відомі українські пісні про вишиванку та навіть заспівали одну з них.