Сторінки

31 січня 2024

Бібліотека - місце твоєї творчої сили!

Напередодні значущої як для співробітників книгозбірні, так і для її друзів-письменників і читачів ювілейної дати - 100 річчя з Дня заснування Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, відбулося засідання літературної студії “Контур”.
Після 2-х річної перерви наша студія відновила свою роботу і запросила до себе нових учасників.
Спершу літературно обдаровані підлітки познайомилися між собою і ведучою студії - херсонською письменницею Юлією Чернієнко. Знайомство відбулося у цікавому форматі. Юні фантазери і мрійники представили себе і місто, в якому знаходяться, улюбленого книжкового героя або книгу, улюблений літературний жанр та свої очікування від участі у студії.
Керівник студії познайомила присутніх із історією “Контура”, який був заснований у 2002 році, та творчими здобутками його вихованців. А далі запросила до участі у літературних конкурсах “ФантФест” і “Творчі канікули”.
Завідувачка сектору абоненту Наталія Кацарська провела дві інтерактивні ігри, які допомогли молодим авторам краще познайомитися із нашою книгозбірнею та популярними підлітковими виданнями: це був бестселер-квіз “Книгомани, вперед!” і вікторина “Ювілей святкує Чайка!”.

Звісно, як можна уявити засідання літературної студії без творчої вправи?! Тому ми запропонували дітям написати твори-експромти у рандомно обраному жанрі, використавши при цьому 10 однакових для кожного слів. У нас вийшли цікаві мініатюри: детективні і фентезійні історії, кіносценарії і замітки у блог, вірші, комікси і навіть п’єси!
Активна робота студії тільки починається! Тож всіх, хто активно пише або хоче писати, запрошуємо доєднатисядо нас. До нових творчих зустрічей!

Розважайся та грай, бібліотеку пізнавай!

Запрошуємо наших юних друзів трохи пограти. 
Про книгу, читання та цікавинки бібліотеки ти дізнаєшся, взявши участь у наші вікторині. "Ювілей святкує Чайка!" Вікторина у чарівній бібліотеці. 

А якщо ти багато читаєш, та не уявляєш свою улюблену шафу книг без бестселерів, тоді наступний квіз саме для тебе: "Книгомани, вперед! Бестселер-квіз".

30 січня 2024

Ретроспектива пам’ятних та знаменних подій січня

Сьогодні упродовж дня працівники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели для учнів та студентів Херсонщини ряд заходів з нагоди відзначення та вшанування пам’ятних та значимих дат січня.

Серед них:

20 січня – День вшанування захисників Донецького аеопорту 

22 січня – День Соборності України

27 січня – Міжнародний день пам’яті Голокосту

28 січня – День затвердження Державного Прапору України

29 січня – День пам’яті Героїв Крут

Для учнів 5-6 класів Херсонської гімназії №6 ХМР було проведено годину пам’яті “Їх подвиг не забути”. Завідуюча відділом бібліотечного прогнозування та інновацій Ірина Срібна  на запит вчителів і бібліотекаря гімназії зробила найбільші акценти саме на подвигу героїв Крут (перших кіборгів, як пишуть про них деякі джерела) та провела аналогію із захисниками Донецького аеропорту.

Під час тематичного заходу діти дізналися історичні передумови битви, визначили разом із  бібліотекарем її особливості, розглянули символіку,  декілька відеосюжетів до теми та зупинились більш детально на підбірці літератури. На завершення заходу учні блискуче виконали інтерактивну вправу “Спільні риси захисників України”.

Серед інших заходів, для студентів І-V курсів біолого-технологічного факультету ХДАЕУ було проведено історичну ретроспективу “Пам’ятні та знаменні події січня”, упродовж якої модератор зустрічі разом із учасниками пригадали поетапно доленосні події в житті України, виокремлюючи особливості кожного з них, дослідили знакових постаттей, переглянули тематичні відео - а на завершення кожного блоку виконали ряд інтерактивних ігор. 

Радіємо з того, що сучасні діти люблять і вивчають історію, що пам’ятають постаттей і події, які мають вагому роль у історичному розвитку нашої країни. Подібні заходи сприяють формуванню національної ідентичності, укріпленню почуття патріотизму  молоді та викликають важливі роздуми про минуле, сьогодення та майбутнє України. Вшанування таких дат сприяє об'єднанню суспільства і надихає на здобуття нових вершин у відновленні та розбудові сучасної сильної незалежної української держави.

Сонячний класик та український тореадор!

Українська дитяча література – це невід’ємна частина культурного доробку нашої країни. Вона не лише навчає та розважає, вона формує моральні цінності, розвиває творчість та критичне мислення маленьких читачів. Блискучим прикладом, «королем та українським тореадором» нашої літератури є патріотичний, позитивний, доброзичливий та найпопулярніший у світі дитячих письменників – Всеволод Нестайко.
Голосний та чарівний дзвінок його «лісової школи» погукав учнів 3 – 4 класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №53 на особливі уроки та познайомив присутніх, спочатку, з її казковими, лісовими наставниками.
Ставши справжніми друзями лісних мешканців, хлопчики та дівчатка заглянули на урок «Тваринознавства», «Фізкультури», «Лісової математики», «Літератури» та навчилися за фотофрагментами впізнавати звірят, рухатися як вони, обчислювати приклади у формі віршів, де головними героями були тваринки, читати ведмежою мовою.
Такі дивовижні пригоди та «лісова наука», на думку Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, обов’язково активізують увагу маленької особистості на навчанні та призведуть до того , що вона неодмінно візьме до рук будь-яку книгу великого майстра слова - Всеволода Нестайка, який вкладав у свої твори частинку власної душі.

27 січня 2024

Бібліотечні еко-поради

26 січня щорічно відзначається Всесвітній день екологічної освіти, основна мета якого - виявлення екологічних проблем як на глобальному, так і на місцевому рівнях, підвищення обізнаності людей щодо необхідності участі у збереженні та захисті довкілля.
Для того, щоб стати екологічно освіченою людиною, потрібно з дитинства навчатися жити в гармонії з природою. Тож розпочинати опановувати екологічну освіту потрібно з дитинства. Саме цим і зайнялись учні 5-их класів Херсонської школи № 44. Діти стали активними учасниками заходу «Що я можу зробити для спасіння планети ?», на який їх запросили фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.
Перш за все розібралися, що означає слово «екологія». А потім юні херсонці пройшли випробування і перевірили свої знання, відповідаючи на запитання вікторини « Екологічні терміни». Ведуча розповіла про світові екологічні проблеми: забруднення повітря, утилізація відходів, забруднення води, втрата біорізноманіття, знищення лісів. Після цього разом з юними екологами детально обговорювали негативні фактори, які впливають на стан оточуючого середовища та ймовірні шляхи вирішення «зелених» проблем. Разом із бібліотекарем п’ятикласники ефективно попрацювали, кожен із учасників заходу висловив свою думку та спільними зусиллями створили еко-стіну «Що я можу зробити для спасіння планети ?»
Сучасні екологічні проблеми, стан довкілля та природи хвилюють сучасних дітей та підлітків, приклад тому – еко-активістка Грета Тунберг зі Швеції. Молоді люди підвищують екологічну поінформованість по всьому світу, активно ведуть блоги, беруть участь у міжнародних конференціях, організовують екологічні рухи та "зелені" акції. Щоб відбулися позитивні зміни на планеті Земля, потрібно мати професійні знання та добре розумітися на темі. Тож у дітей була можливість познайомитись із деякими "зеленими" професіями майбутнього та дізнатися, де можна отримати екологічну спеціальність в Україні.
Майбутній стан природного середовища великою мірою залежить від успішності здійснення екологічної освіти. Тож з упевненістю можна сказати, що завдяки таким бібліотечним заходам у дітей формується нове екологічне мислення і вони оберуть шлях співпраці з Природою, а можливо, хтось вибере перспективну професію еколога.

«Життя переможе смерть, а світ - темряву» Історії з життя та книг

Голокост – уособленням людських страждань і абсолютного зла, символ трагічної події для всього людства. 27 січня 1945 року, війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау біля Освєнцима. У сучасному світі цей табір є символом нацистських злочинів. Ця дата офіційно була проголошена Генеральною Асамблеєю ООН у 2005 році - Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту. Всього жертвами Голокосту стали близько 6 мільйонів осіб, серед яких майже 1,5 млн осіб в Україні.
До Дня пам’яті жертв Голокосту для старшокласників ЗЗСО міста Херсона, учнів 10 класу Херсонського Таврійського ліцею, учнів 9-х та 10-х класів Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №57 з поглибленим вивченням іноземних та учнів 9-Б класу Херсонської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів №50 імені Романа Набєгова, був присвячений захід «Життя переможе смерть, а світ – темряву». Історії з життя та книг, проведений працівниками бібліотеки.
Під час заходу підлітки пригадали основні історичні події та передумови Голокосту, дізнались про страшну статистику та поняття «колективної пам’яті» і провели паралелі із сьогоденням. Дискутували про те, як важливо сьогодні пам’ятати про страшні сторінки історії та «уроки», які має засвоїти усе людства.
Школярі познайомились з найвідомішими художніми творами, які, не дивлячись на «важкий» сюжет приваблюють мільйони читачів є світовими бестселерами. Адже книги про Голокост є важливою частиною історії та допомагають більше зрозуміти про жахливі наслідки ненависті, дискримінації і упередження. Книги про тих, хто був на межі життя та смерті в концтаборах, хто зміг утекти з них, і про тих, хто боровся проти нацистського режиму зсередини, не залишать байдужим нікого. Це історії, як не парадоксально, про любов і підтримку, про надзвичайну сили людського духу та жагу до життя, життя яке перемагає смерть:
«Татуювальник Аушвіцу» Гізер Морріс;
«Сховище. Щоденник у листах» Анни Франк;
«Вибір. Прийняти можливе» Едіт Еґер;
«Хлопчик у смугастій піжамі» Джон Бойн;
«Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі» Віктор Франкл;
“Маус. Історія вцілілого” Арт Шпіґельман;
На завершення заходу, школярі дізнались історії з життя тих, хто не просто врятувався з «таборів смерті», а зміг оговтатись від нелюдських випробувань і прожити своє життя повноцінно і щасливо. Одним з таких прикладів, стала історія про Віктора Чукаріна, українця, який пройшовши 17 концтаборів, став чемпіоном і світовим рекордсменом у легкій атлетиці.
Сьогодні по всьому світу триває флешмоб #WeRemember. Люди фотографуються з цими словами та викладають світлини у соцмережі, щоб нагадати, що ані Голокост як один із найбільших злочинів проти людяності, ані його жертви не забуті.

26 січня 2024

Незвідана Україна. Читацька подорож

Україна - унікальна, дивовижна, цікава і незвідана. І у тих, хто багато мандрує і багато читає, у цьому не виникає сумнівів. Завдяки сучасним книгам і віртуальним екскурсіям, ми і сьогодні можемо безпечно подорожувати її чудовими історичними та сучасними об'єктами. Холодна зима – не привід сидіти вдома та позбавити себе у позитивних емоціях від мандрівок Україною. Учні 7-х класів Херсонської гімназії №14 сьогодні здійснили віртуальну читацьку подорож "Незвідана Україна". 
Мандрівка-онлайн дала чудову можливість школярам побувати у різних куточках своєї країни. У конкурсі "Місто у кадрі" діти за підказками дізнавалися про великі міста України, і з легкістю впізнали рідний Херсон. Розповідали про своїх улюблених письменників рідного краю. Потім на карті України, на спеціальних позначках, розміщали відповідні дитячі книги, у яких історії відбуваються у тому чи іншому місці. 
Пізнавальним виявилось дослідити незвичайні і сучасні туристичні об'єкти, які дуже приваблюють туристів з усього світу, а ще віднайти пам’ятники відомим літературним героям, яких у нас чимало. А ще, школярі дізнались про нові сучасні книги, читаючи які, можна здійснити вражаючу подорож у історичне минуле нашого народу і звичайно ж, прогулятися сучасними вуличками українських міст.
Сьогодні більшість школярів вимушені жити не вдома, і мандрівки є не дуже безпечні. Та читання захоплюючих історій та мандрівки з головними героями книг – чудова можливість подорожувати, хоч і онлайн, та радіти нашій прекрасній і дивовижній Україні.

25 січня 2024

Під знаком веселої мудрості!

Наша Україна, з багатовіковою історією та глибоким культурним корінням, завжди пишалася своєю багатою спадщиною в галузі літератури. Талановиті українські письменники минулих століть внесли вагомий вклад не лише в українську літератури, а й у світову і стали невід’ємною частиною культурного багатства. Яскравим прикладом цього є український дитячий письменник Всеволод Нестайко.
Дізнатися більше про його кумедні, казкові твори, які мають своєрідний стиль і глибокий гумор та завше приваблюють до себе увагу читачів різного віку, виявили бажання учні 3 – х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 44, а Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки, «намалювавши» творчий портрет, розкрила секрети дитячих років та творчого шляху цього автора.
Присутні дізналися коли був написаний перший твір, чого маленького Всеволода однолітки називали “Рудим африканським їжачком”, “пожежною машиною” або “море горить” як, за рецептом В. Нестайка, можна пришвидшити процес зростання власного організму та яким чином казки, оповідання та повісті письменника перетнули кордон багатьох країн світу.
Далі на малюків чекали ігри та різноманітні завдання за змістом книг, а саме: вислови на ведмежій мові, загадки та головоломки.
Таким чином можна зробити висновок - творчість Всеволода Нестайка отримала і досі має досить велику популярність серед читачів різного віку. Його твори стали класикою дитячої літератури та продовжують залишати свій слід у серцях читачів.

23 січня 2024

Єдина країна – єдиний народ!

Соборність – це ключовий аспект усвідомлення українцями заходу України та Наддніпрянщини того, що вони мають спільну ідентичність, мову, культуру, історію та традиції. А як цікаво донести та розповісти про це малюкам, пробудити патріотизм та віру в єдність?
Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки приготувала та запропонувала учням 4 – х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 44 здійснити захоплюючий «похід сторінками історії», під час якого присутні з’ясували значення слова «соборність».
Далі хлопчики та дівчатка дізналися, що саме відбувалося 105 років тому 22 січня на Софійському майдані в Києві, про «живий ланцюг» 1990 р., котрий розтягнувся від Львова до Києва, вражаюча традиція якого живе й нині і є справжнім символом національної єдності.
А закріпити знання цієї історичної події, як завше, допомогла гра, в яку залюбки взяли участь не тільки малі, а й присутні дорослі.
Історичний похід завершився загальним привітанням дітей - З Днем Соборності, Україно! Маленькі патріоти побажали всім українцям завжди любити свою країну, пишатися своєю історією та своїм народом, а державі - бути гордим птахом у зграї світових країн.

22 січня 2024

Шляхами соборності України. Колесо історії

22 січня 1919-го року, на Софійському майдані в Києві відбулося об’єднання в одну державу Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Акт Злуки став історичним об’єднанням українських земель і впродовж багатьох років залишався символом віри, а ідея соборності була і залишається базовою національною цінністю українців.
До Дня Соборності України, співробітниками бібліотеки було проведено низку заходів, учасниками яких стали учні міста Херсона, а саме, шестикласники Херсонської спеціалізованої школи I-III ступенів №52 з поглибленим вивченням української мови, учні 6-А класу Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 50 ім. Романа Набєгова, учні 8 мт класу Херсонського Таврійського ліцею та учні 6-х та 7-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 44.
Для юного і усвідомленого покоління патріотів був проведений патріотично-пізнавальний захід «Шляхами соборності України. Колесо історії». Учасники заходів познайомились з основними історичними подіями, які ознаменували об’єднання українських земель в одну державу, з’ясували, що сьогодні ми розуміємо під терміном «соборність», та яке значення вона має для сучасної України.
Колесо історії «пропонувало» школярам перевірити свої знання у різноманітних вікторинах за такими рубриками, як «Дати-Події», «Рекорди України», «Символи, що єднають», «Відомі українці», «Сторінками незалежності», «Козацька держава». Так учасники заходу дізнались про важливі події в українській історії, такі як Всеукраїнський референдум, День прапора, Акт проголошення Незалежності, згадали відомих державних діячів, таких як В. Винниченко, М. Грушевський, І. Франко, бо саме їм ми завдячуємо просування ідеї соборності у державотворчому процесі.
Школярі впізнавали сучасних відомих українців у світі та рекорди, завдяки яким про Україну знають, а ми можемо пишатися. А ще, переглянули сучасну літературу, яка допоможе більше дізнатися про історію України. І на останок, на питання - «Що вас єднає з усіма українцями?», майже сотня респондентів відповіла зовсім не по дитячому і сміливо: мова, народ, свобода, культура і єдність, любов до своєї держави, сміливість, український дух, незламність, традиції, і звичайно - бажання перемоги!

Згуртованість нації - сила держави!

Акт Злуки, проголошений 105 років тому – 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві, став епохальною історичною подією, коли українські землі об’єдналися в одну державу. Це стало основоположною віхою українського державотворення. Тож сьогодні учні 7-8 -х класів Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №57 з поглибленим вивченням іноземних мов завітали на віртуальний патріотичний квіз “Згуртованість нації - сила держави!”, який підготували працівники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, для того, щоб пригадати важливі сторінки українського державотворення та поглибити свої знання у цьому питанні.
Під час заходу учні разом із завідуючою відділом бібліотечного прогнозування та інновацій Іриною Срібною пригадали передумови підписання важливого історичного документа, переглянули фото і відео-хроніки, розмірковували над значенням слова “соборність”, переглянули цитати відомих історичних діячів про цю подію, і, звичайно, закріпили свої знання під час тематичних інтерактивних ігор “День Соборності України - 2024”, “Цінності українського народу”, “Зупинка президентська” та інші.
Діти продемонстрували високий рівень знань. І нам вдвічі приємніше, що Україна має гідних нащадків, які люблять свою батьківщину, вивчають її історію, шанують і поважають традиції, а це і є запорукою успішної країни майбутнього!

Свято Соборності - свято Злуки

Ідея Соборності була і залишається національною цінністю українців. 22 січня 2024 року ми всією країною зі сльозами на очах і з посмішкою на вустах відзначаємо 105-ту річницю Акту Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.
Адже це свято в часи, коли на терені нашої держави точиться війна, нагадує нам, що всі наші землі у різні періоди історії були одним цілим, і дає потужну надію, що зовсім скоро окуповані території повернуться до нашої Батьківщини і Україна знову постане цілісною, суверенною, соборною деражвою.
Цьогорічне гасло відзначення Дня Соборності - "Наша єдність - наша сила" укотре нагадує нам, що тільки разом ми переможемо окупантів і наблизимо мир.
Головна бібліотекарка читальної зали провела серію заходів до Дня Соборності для різних навчальних закладів міста Херсона (№ 45, 50, 52, 53), об'єднавши віртуальним ланцюгом єдності школярів, які зараз знаходяться у різних куточках України і світу.
На початку онлайн-заходу за допомогою вправи "Відкритий мікрофон" кожен бажаючий міг висловити власну думку щодо того, як він або вона розуміє слово "СОБОРНІСТЬ".
У першій половині заходу ми провели змістовний історичний екскурс, під час якого дізналися про історичні передумови та обставини об'єднання українських земель, а також познайомилися із визначними політичними діячами обох держав, які підписали Акт Злуки.
Постояли 22 січня 1919 року під жовто-блакитними прапорами разом із велелюдним натовпом на Софіївський площі.
Побачили мапу Української Республіки, яка була представлена українською делегацією на Паризькій мирній конференції у 1919 році.
"Відвідали" музей-вагон Злуки УНР та ЗУНР у містечку Фастів.
Стали свідками наймайсовіших святкувань дня Соборності та історичних ланцюгів єдності у 1939 і 1990 роках.
Наприкінці заходу на учасників чекала патріотична вікторина "Україна - це я! Україна - це ми!", яка допомогла школярам закріпити знання з історії, культури, традицій і літератури нашого народу.