Сторінки

30 червня 2024

Як Україна отримала Конституцію

В історії кожної нації є події, які визначають її подальший шлях і формують національну ідентичність. Однією з таких подій для України стало прийняття Конституції. Цей документ не лише закріпив права та обов'язки громадян, а й став символом державного суверенітету та незалежності.
З нагоди цієї визначної дати Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки запрошує усіх бажаючих відкрити сторінки віртуального альманаху під назвою «Як Україна отримала Конституцію». Факти з історії створення основного українського закону дадуть можливість глибше зрозуміти складний шлях, який пройшла наша країна на шляху до незалежності.

Made with Padlet
Кожен українець завжди має пишатися своєю країною і пам'ятати про свої права, поважати будь-який закон і вірно розуміти трактування будь-якого правила. А чи добре ви знаєте свої права ми пропонуємо вам перевірити прийнявши участь в медіа-грі «Мої права».
                                          

Наша Конституція забезпечує повноцінне життя і дає можливість самореалізації в цьому житті, а для цього потрібно знати не лише свої права, а й обов’язки. Склади віртуальний пазл розподіливши обов’язки дітей та дорослих.

                                                
З повагою до минулого та надією на майбутнє, ми продовжуємо будувати сильну, демократичну Україну, де кожен громадянин має право на гідне життя, свободу та справедливість.

29 червня 2024

Чому вчать букви закону? Правознавчі анаграми

Конституція України - нормативно-правовий акт держави, який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, права та обов’язки громадян. Ухвалена 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання, Конституція України набрала чинності з дня її прийняття. День Конституції України – єдине державне свято, закріплене в самій Конституції: «Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом – Днем Конституції України».
Знання Конституції дозволяє кожному краще зрозуміти закономірності розвитку держави, усі політичні процеси, причини і наслідки дій основних політичних діячів. Конституція проголошує права та обов’язки людини і громадянина. Відповідальний та свідомий громадянин формується зі школи, тому пропонуємо нашим користувачам середньої та старшої школи перевірити свої знання та скласти правознавчі анаграми:
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти ухвалюються на основі Конституції України та мають відповідати їй. Конституція 1996 року, з деякими змінами та доповненнями, діє у країні й сьогодні.
Відзначення Дня Конституції України нагадує про важливість верховенства права та необхідність постійного вдосконалення законодавчої бази в контексті європейської інтеграції та демократичного розвитку країни, а основоположні принципи, які визначає Конституція, об’єднують український народ на шляху розбудови незалежної, заможної, європейської держави. Зі святом, дорогі українці!

28 червня 2024

Волноваха: нескорений дух

Як багато місць в України про які ви раніше знали тільки назву? Волноваха – маленьке містечко Донецької області. Це найбільший та найважливіший залізничний вузол нашої країни. Дізнатися його історію відправилися маленькі відвідувачі укриття разом з фахівцями Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.
Діти дізналися, що історія міста-героя Волновахи починається з поселення заснованого у 1881 році як залізнична станція та налічувало лише 45 будинків. Багато років місто було залізничним вузлом на лінії Маріуполь — Донецьк та Маріуполь — Запоріжжя.
Відвідувачі із захватом переглянули відео «Станція Волноваха з висоти» на якому змогли роздивитися усі 29 колій для пасажирських та вантажних перевезень. Зазначили важливість цього об’єкта для східної частини країни.
Відвідали Волноваський районний краєзнавчий музей, який налічує 6000 екземплярів: археологічні, природничі, письмові друковані предмети, нумізматика, фото та багато іншого. Усі ці речі характеризують матеріальну та духовну спадщину українських та інших народів, які проживають на території регіону, їх побут.
Увагу малечі захопив Пам’ятник – паровоз, який було розташовано в центрі міста біля залізничного вокзалу на честь 130-ти річчя міста.
Познайомилися зі збіркою віршів «Зі сходом сонця» Володимира Тимчука, сучасного поета, підполковника ЗСУ, викладача у Національної академії сухопутних військ ім. П.Сагайдачного, лавреата Львівської обласної премії в галузі культури ім. М.Шашкевича, яку він написав перебуваючи у Волновасі.
На останок дітлахи не стримуючи емоцій потанцювали під руханку «Веселий потяг».

Від «Руської Правди» Ярослава Мудрого до сучасної Конституції. Правовий квіз

28 червня в Україні святкують День Конституції. Саме цього дня 1996 року депутати Верховної Ради ухвалили найголовніший закон країни - першу Конституцію суверенної української держави. Ми пишаємося нашою державою та її Конституцією, яка є, на думку міжнародного співтовариства, однією з найдемократичніших у світі. Вона визначає основи суспільного і державного ладу, права і свободи людини й громадянина, порядок організації і функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Перш ніж стати такою, якою вона є тепер, наша Конституція пройшла довгий шлях і має своїх попередників. Це «Руська Правда» Ярослава Мудрого і Конституція Пилипа Орлика, Конституція УНР і Мала конституція ЗУНР, Тимчасова Конституція Карпатської України. Щоб дізнатися більше про закони-попередники, гортай слайди, дізнавайся цікавинки і перевіряй свої знання за допомогою міні-тесту. 

Наводимо кілька фактів про Конституцію України, які тебе точно зацікавлять: 1. Процес підготовки Конституції України тривав шість років (з 1990 по 1996 р.). 2. Усього було представлено 15 проєктів Конституції України (від Конституційної комісії, політичних партій і науковців). 3. Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, оскільки напередодні історичного засідання парламенту Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак, після прийняття Конституції депутатами, цей указ був скасований. 5) 22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України розміром 21х32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійської тушшю. Сама ж мініатюра виконана зі спеціального тонкого паперу. Міні-Конституція знаходиться в чохлі з зображенням герба. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Вона передана на зберігання до Музею книги і друкарства. Наша Конституція дуже сучасна. А якщо зазирнути у глиб віків та на законотворчі процеси різних держав світу, можна дізнатися теж багато цікавого. Пропонуємо зіграти у пізнавальну гру та дізнатися про закони різних країв і різних часів.
  
Ми з тобою здійснили історично-правову мандрівку від «Руської Правди» Ярослава Мудрого до сучасної Конституції і дізналися багато цікавого на своєму шляху. Дякую, друже, і до нових зустрічей у творчих активностях нашої книгозбірні!

Свобода, справедливість, гідність – це Конституція моя. Правовий полігон

28 червня Україна святкує одне з найважливіших державних свят — День Конституції. Це свято символізує не лише прийняття головного закону країни, але й – незалежність, демократію і свободу. День Конституції є нагадуванням про довгий і тернистий шлях, який пройшла Україна, аби здобути свою суверенність та затвердити права і свободи кожного громадянина.
День Конституції особливо цікавий і для дітей, тому що можна дізнатися багато нового про свою країну та її закони. З цього приводу Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки організувала для маленьких херсонців справжній правовий полігон, на якому діти спілкувалися один з одним на патріотичну тематику.
Урочисте дійство, як завше, розпочалося із виконання державного гімну нашої країни. А потім на свято завітала іноземка Кет, яка перебуває зараз у Херсоні, і яка залюбки хотіла дізнатися, чи знають маленькі патріоти свої права та обов'язки. Присутні, завдяки конкурсам і розвагам, залюбки розповіли гості не тільки про права українських дітей, а й про права батьків, вчителів, лікарів та інших громадян України.
День Конституції України — це не просто свято, це символ нашої незалежності, правової держави та демократії. Воно вчить дітей бути свідомими громадянами своєї країни. Діти дізнаються про свої права і обов'язки, вчаться поважати закони і розуміти, як ці закони допомагають жити у злагоді та мирі. Це свято нагадує про те, що кожен з нас може зробити свій внесок у розвиток України, бути відповідальним і активним громадянином.
Колектив бібліотеки висловлює щиру подяку голові Корабельного району Херсонської міської ради Чорненькій Наталії Євгенівні за співорганізацію дитячого свята.

Державні та релігійні свята українців. Бібліомікс

В календарі українців дуже багато важливих і особливих дат. От і сьогодні ми святкуємо День Конституції України. Державні та релігійні свята мають велике значення для українців з різних причин, оскільки вони:
  • відображають культурну спадщину та історію України. Вони допомагають зберегти та передати поколінням традиції, звичаї та цінності;
  • об’єднують людей, адже створюють можливість для спільного святкування, спілкування та взаємодії;
  • дозволяють відзначати важливі події з віровчення та духовного життя. Вони надають можливість для роздумів, молитов та розвитку духовності;
  • є часом відпочинку та відновлення, адже вони дозволяють відновити сили та провести час з родиною та друзями.
Друзі, сьогодні запрошуємо вас насолодитися тематичним бібліоміксом "Державні та релігійні свята українців." Він не лише допоможе вам пригадати важливі історичні дати, а й наштовхне на роздуми про важливість та  значення подібних подій у житті нашого народу. Тож хутчій насолоджуйтесь бібліоміксом!


А тепер, коли ви пригадали усі важливі події пропонуємо пограти у підсумкову вікторину.
Загалом, свята в Україні відіграють важливу роль у формуванні національної ідентичності, спільності та духовності нашого народу.

Маленькі патріоти: День Конституції України для найменших!

Кожного року 28 червня Україна відзначає День Конституції – одне з найголовніших державних свят в українському календарі, яке з’явилося після ухвалення основного закону країни. Конституція України є не лише основним законом, а й серцем і ядром подальшого розвитку і вдосконалення суспільства. Вона стала першим оберігом державності і демократії, гарантуючи незалежність і єдність України. Тож, з радістю запрошуємо вас на нашу нову віртуальну виставку ай-стоппер "Україна це...", присвячену саме Дню Конституції!
Вона створена спеціально для дітей молодшого шкільного віку та їхніх батьків, щоб надихати пишатися своєю країною та розуміти її культурне, історичне та природне багатство. Ця захоплююча онлайн-подія допоможе маленьким громадянам дізнатися більше про нашу Батьківщину, її історію, державні та народні символи.
Після перегляду виставки пропонуємо зануритись у гру "Асоціативний кущ цінностей громадянина України". Адже знання цих цінностей та їх розуміння є фундаментом для створення здорового та гармонійного суспільства. Саме вони формують основу взаємодії між людьми і державою, забезпечують мир та стабільність, сприяють розвитку демократії і підвищують рівень життя кожного громадянина. 
   
Сподіваємося, що ця віртуальна подорож залишить яскраві спогади, розширить кругозір кожного маленького відвідувача та дасть змогу дізнатися більше про те, що означає бути українцем!

27 червня 2024

Лайфхаки виховання геніїв від аристократки української літератури

27 червня відбулася зустріч з підтримки ментального здоров’я в рамках програми літніх читань «Літо без тривог». Учасники здійснили екскурсію до віртуального музею Олени Пчілки з нагоди її 175-річного ювілею та довідалися про лайфхаки виховання геніїв від аристократки української літератури.

«Діти – се наш дорогий скарб, се наша надія, се – молода Україна», — неодноразово повторювала Ольга Косач (таке справжнє ім’я Олени Пчілки). Тому сама вчила і виховувала своїх шістьох дітей – чотири дівчинки і два хлопчики.
Ольга Петрівна багато зробила для розвитку їхніх здібностей, дала їм різнобічні знання: вчила музиці, малюванню, мовам, історії, заохочувала до літератури. За що із вдячністю і гордістю називала Леся Україна свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня.
У родині склалася особлива система виховання. Зокрема, усі розмовляли виключно українською мовою, активно організовували літературні вечори, на яких співали пісень, читали твори Тараса Шевченка, класиків світової літератури, а також сама Олена Пчілка, маленька Леся та старший Михайлик зачитували власні твори та слухали доброзичливі поради щодо їх вдосконалення. Частими гостями таких вечорів були поети, музиканти, педагоги, лікарі, друзі родини та інші громадські та культурні діячі. Юна Леся часто грала гостям на своєму улюбленому фортепіано. Зараз це би назвали музикотерапією.
На Різдво в родині, крім ялинки, влаштовували інсценізації відомих творів, при чому діти часто тексти добирали самі, шили костюми, вчили слова, підбирали музичний супровід.
Виховання базувалося на народних традиціях: діти на свята носили вишиванки, фарбували писанки, ходили на освячення води на Водохреща, відвідували весілля в народному стилі, збирали фольклор та народні оповідки. Така етнопедагогіка робила дітей ближчими до народу, плекала в них національну ідентичність. На все життя Леся запам’ятала переповідані матір’ю легенди про мавок, щезників, перелесників, про яких і написала у найважчий період свого життя «Лісову пісню» і це письмо було для неї як терапія.
Часто сім’я із друзями робила виїзд з дітьми на природу, любили чаювати всією родиною у садку. Вже тоді родина Косачів відчувала на собі цілющий контакт з природою, і прогулянки не тільки заспокоювали їх від стресу, але і давали можливість побути разом із рідними, наодинці з собою, почути голос власної душі, надихали на творчість.
Батьки вирішили не посилати дітей до школи, а навчати їх удома. А потім вже старші діти допомагали вчити молодших. Така домашня освіта і виховання давали чудову можливість знайти індивідуальний підхід до кожної дитини і розвинути саме її таланти. Вінцем родинного виховання стала така геніальна особистість, як Леся Українка. Проте її брати і сестри теж були обдарованими людьми. Старший брат Михайло писав під псевдонімом Михайло Обачний, сестри Ольга, Оксана та Ізидора залишили спогади – і стиль цих творів каже багато про їх освіченість і культуру.
Наприкінці заходу присутні поділилися тим, що цікавого для себе дізналися про родину Косачів і яким лайфхаком скористаються для підтримки власного ментального здоров’я і своєї сім’ї.

26 червня 2024

Мої «кишенькові». Скарбничка порад та ідей

Без грошей уявити собі сучасний світ неможливо, тому для будь-якої людини вкрай важливо володіти базовими знаннями та навичками фінансової грамотності. Кожен має знати такіиттєво важливі речі: як спланувати домашній бюджет, як економити та заощаджувати кошти, як розподіляти доходи та витрати. Цим та багатьом інших питанням треба вчитися змалку.
Згідно з новим дослідження Національного банку України (НБУ) серед підлітків 11-18 років 86% вважають, що у школі треба говорити про гроші. При цьому кожна четверта дитина каже, що з нею взагалі не обговорюють фінансові питання. На думку спеціалістів починати навчати дітей фінансової грамотності треба з п’яти років, а у 6-7 років радять батькам дати дитині перші кишенькові гроші, аби дитина сама розпоряджалася своїми грошима і могла планувати свій бюджет. Кишенькові гроші – це як раз і є інструментом. Дитина їх отримує і починає використовувати на свій розсуд.
Фінансові навички для школярів важливі складові формування самостійної особистості, оскільки допомагають у спілкуванні з однолітками та дорослими.
Щоб відкрити для себе світ фінансів та секрети поводження з грошима, переходь швидше за посиланням та дізнавайся корисні поради, як оволодіти навичками фінансової грамотності:
Пропонуємо до вашої уваги тематичний відео-огляд літератури «Читай і багатій! Книги про гроші». Адже цікаві та сучасні книги про фінансову грамотність є фундаментом для досягнення матеріального добробуту у майбутньому.
Фінансова грамотність для дітей має не менш важливе значення, аніж інші аспекти розвитку. Вона дозволяє сформувати правильне ставлення до грошей та забезпечити у майбутньому комфортне життя, а фінансово досвідчені люди вміють приймати обдумані рішення, завдяки чому почувають себе захищеними та успішними. Тож спробуйте перевірити свої знання у вікторині «Цікаве про гроші»:

25 червня 2024

Літературна мандрівка до Києва

Мандрівний хаб Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки влаштував простір натхнення і стійкості для юних херсонців, запросивши до літературної мандрівки під назвою «До Києва по Дніпру», яка відкрила нові горизонти і дозволила побачити столицю України з незвичного ракурсу.
Першою зупинкою стала відеоподорож по величній річці Дніпро. Діти дізналися про історію річки, її початок, легенди та міфи. Під час гри вони розгадували загадки, пригадували назви міст, розташованих на берегах Дніпра, і вивчали унікальну екосистему річки.
Також херсонські мандрівники обговорили екологічні проблеми Дніпра та способи їх вирішення. Після виконання завдань та рухливих ігор, юні дослідники були готові до нових пригод.
Особливо запам'яталися дітям вірші відомих українських поетів, які описували красу і велич річки Дніпро та її значення для українців. Поетичні рядки вірша Марії Пригари «Немає спочину», додали мандрівці особливого колориту, підкреслюючи важливість річки в житті країни.
Наступною мандрівкою стала подорож до Києва. Діти ознайомилися з легендами про заснування міста, взяли участь у вікторині «Символи Києва», де дізналися багато фактів про Золоті ворота, статую Батьківщини-матері та інші визначні місця столиці. Ця подорож стала для юних херсонців відкриттям, подарувавши нові знання та враження.
На завершення, діти ділилися враженнями та описували місця, які їх вразили найбільше. Подорож до Києва по Дніпру – це не просто маршрут літературної мандрівки, це можливість відчути дух України, побачити її красу та велич, зануритись у історію та культуру.

24 червня 2024

Бібліофреш: підкорювачі мрій - хлопчачі історії у книжках

Дорогі читачі та читачки! Запрошуємо вас продовжити знайомство з мріями хлопчиків у літературних казках. Вони часто мріють про пригоди, перемоги над злом та чарівні світи. Та не менш захопливо ці історії читати й дівчаткам.
В рамках нашої програми літніх читань ми підготували для вас віртуальну виставку, де ви зможете ознайомитися з найвідомішими книгами та дізнатися, де їх можна прочитати або прослухати в аудіо форматі. На виставці представлені такі класичні твори, як "Чарлі і шоколадна фабрика" Роальда Дала, "Пітер Пен" Джеймса Баррі, "Хлопчик-мізинчик" Шарля Перро та багато інших.
Кожна з цих книг відкриє перед вами світ дитячих мрій, де хлопчики стають героями, а дівчатка отримують незабутні враження. Переходьте за посиланнями, щоб знайти книги на онлайн ресурсах і насолоджуватися читанням або прослуховуванням аудіокниг. Також запрошуємо вас пограти в інтерактивну гру "Таємні підказки". Адже кожен герой книжки має свої "секретики" у досягненні мрій. А кожен читач, чи то хлопчик, чи то дівчинка, інколи мріє відчути себе справжнім детективом, знайти докази та розкрити якусь таємну справу. 
Це чудова можливість перевірити свої знання про літературних героїв та поринути у світ казкових пригод разом з улюбленими персонажами. Не пропустіть цю чудову можливість поринути у чарівний світ літератури та розширити свої горизонти. Ще більше цікавинок та ігор вас чекає у нашому онлайн-путівнику. 
Чекаємо на вас! Можливо, що саме ці історії стануть ключем до здійснення найсміливіших бажань.

22 червня 2024

Правила безпеки від Бібліотеки

Виховання дитини – відповідальна та складна справа, яка вимагає від батьків, вчителів та бібліотекарів не лише уваги, уміння та певних навичок, а й систематичних знань про безпеку. Малюки – надзвичайно цікаві істоти, які прагнуть досліджувати все навколо себе. Це природний процес, але він може стати небезпечним, якщо не створити відповідні умови та не прищеплювати з раннього дитинства певних правил.
Про безпечні літні канікули та перебування вдома без батьків, про дотримання основних та простих правил, які допомагають не зашкодити життю і здоров’ю нагадували бібліотекарі молодшого відділу Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.
Ігровий формат діалогу, дав можливість пригадати дітлахам основні небезпечні місця, назви електроприладів, що нас оточують в будинку чи квартирі, що потрібно робити, коли телефонує чи дзвонить у двері незнайомець та куди потрібно зателефонувати, коли виникла пожежа, або злочинці намагаються зайти в середину оселі.
Розвага «Безпечна кухня» стала нагодою розкрити певні секрети цього найцікавішого, та водночас, найнебезпечнішого місця в домі, сформувати чіткі правила користування газовою плитою, скляним посудом, виделками, ножами та іншими гострими предметами.
Забезпечення безпеки вдома для малюків – це не лише турбота про їхнє здоров'я та життя, а й створення сприятливого середовища для їхнього розвитку. Навчивши їх дотримуватися простих правил безпеки ми, дорослі, зможемо значно знизити ризик нещасних випадків та дозволити дитині досліджувати світ навколо себе без страху, з насолодою та задоволенням.

Чернігів: волелюбні та мужні

У мандрівку країною «Чернігів: волелюбні та мужні» відправилися відвідувачі укриття разом з Херсонською обласною бібліотекою для дітей імені Дніпрової Чайки.
Бібліотекар розповіла як місто отримало свою назву, історію його створення та коли воно отримало статус «Місто-Герой».
Діти переглянули мультфільм серії «Україна. Нескорені міста. Правдива історія. Чернігів.» з якого дізналися кратку історію Чернігова з давнини до сьогодення та його визначні архітектурні та історичні пам’яткі.
Познайомилися з
відомими особистостями, які народилися на Чернігівщині: Юрієм Долгоруким, Св. Антонієм Печерськиим, Леонідом Кучмою, Кирилом Розумовським та Олександром Довженком і деякий час жив український письменник Михайло Коцюбинський.
Прослухали легенди що стверджують про імовірність народження у Чернігові Богатиря із билин – Добрині Микитовича та фантастичну істоту – Семарглу, яка протягом понад дев'яти століть стереже княже місто від негараздів і є його античним символом.
Відвідали Будинок Мазепи в якому за легендою міг бути схований скарб.
Юні учасники з легкість розгадали сканворд «Україна» та правильно розшифрували назви пісень у вікторині «Вгадай пісню по емоджі».
А на заключення із задоволенням повторили руханку із Псом Патроном.

21 червня 2024

Дитячі мрії про перемогу

Дитячі мрії – це безцінний скарб, що зберігає у собі найчистіші й найсвітліші сподівання. Вони наповнені магією, яку не зруйнують навіть найжорстокіші реалії світу дорослих. Вони – це ті паростки, які можуть вирости у величезні, квітучі дерева, якщо ми, дорослі, будемо ставитися до них з належною увагою та розумінням.
Мрії дітей народжуються з різних джерел: казок, книжок, фільмів, історій, розказаних батьками. Але найбільше на них впливають реальні життєві ситуації та оточення. В рамках програми «Канікули з книгою - 2024» - ЛІТО_ МРІЙ молодший відділ Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки влаштував літературну тусу, на якій присутні хлопчики та дівчатка спостерігали за героїчними вчинки казкових героїв, грали в ігри та виконували усілякі завдання.
Проводячи паралелі між персонажами книжок та власними вчинками, малюки слухали та обирали дитячі пісні, які асоціюються у них з маленькими тріумфами власного життя, розповідали про шляхи їх досягнення, про заповітні мрії на майбутнє. Та найголовнішою мрією кожного з них є мрія про велику перемогу нашої нації; глибока безмежна віра у Збройні сили України, у нескінченну силу і героїзм кожного воїна, який боронить рідну землю.
Мрії грають важливу роль у розвитку дитини. Вони стимулюють уяву, допомагають формувати цілі, розвивають наполегливість і здатність долати труднощі. А ще, мрії сприяють формуванню моральних цінностей, допомагають дітям зрозуміти, що таке добро, а що – зло.