Сторінки

30 вересня 2024

100 років незламності: бібліотечний компас. Як зробити власний збір: від визначення цілі до звіту

З початком повномасштабної війни в Україні утворилися два фронти: ті, хто захищає нашу країну від ворога, і ті, хто допомагає першим робити це максимально успішно. Благодійні організації, фонди, волонтери та прості громадяни об’єднуються разом, щоб кожного дня робити свій внесок у перемогу.
Саме тому, сьогодні в Всеукраїнський день бібліотек, Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки взяла орієнтир на волонтерство та організувала зустріч для 11-х класів Херсонської загальноосвітньої школи №36.
Воркшоп від Благодійного фонду Сергія Притули «Як зробити власний збір: від визначення цілі до звіту». Завдяки представникам Фонду учасникам заходу чітко окреслили загальне поняття волонтерство – це форма громадянської активності, яка базується на безкорисливості та бажанні допомагати оточуючим. Волонтери можуть працювати в різних сферах, від допомоги в хоспісах і пришкільних закладах до участі у міжнародних гуманітарних місіях.
А особливо підкреслили, що діяльність, яка здійснюється добровільно для суспільства чи окремих соціальних груп, без розрахунку на винагороду.
Найголовнішим для всіх учасників сьогоднішньої зустрічі стало чітке розуміння, як починати, правильно здійснювати та доводити до фіналу збір.

Книжкова суперсила літагента 30.09. Відкритий урок читання з Марусею Щербиною

Відкритий урок читання з письменницею Марусею Щербиною продовжив серію зустрічей читачів Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки з відомими людьми нашого краю та України.
Гостя заходу, Маруся Щербина — письменниця та книжкова блогерка, фіналістка літературних конкурсів, студентка Національного університету «Києво-Могилянська академія», авторка книг «Небилички від Марічки» (2020), «Усі під підозрою» (2022), «Піратські історії» (2023), «Яра» (2024).
Активними учасниками Відкритого уроку читання стали учні 4-6 класів Херсонського ліцею №27 Херсонської міської ради, та учні Херсонського ліцею № 52 і Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №50 імені Романа Набєгова.
Під час знайомства, юна письменниця розповіла про свої читацькі пристрасті та власні книжкові рекорди: зокрема присутніх вразило, що її дебютна книга «Небилички від Марічки» вийшла друком, коли авторці було усього 14 років, а у свої 18 років, дівчина має аж 4 опубліковані книги!
Захопила її розповідь
про навчання в університеті мрії – у Національному університеті «Києво-Могилянська академія» на спеціальності «українська філологія», після чого авторка поділилася зі школярами оповіддю про свою професію мрії.
Відкрила Марусі Щербина сьогодні і залаштунки письменницької праці і діяльності букблогерки, виявляється, що натхнення до неї приходить у найнесподіваніших місцях, але найкраще їй твориться у власній кімнаті, а ілюструє свій книжковий блог дівчина власними світлинами, зробленими вдома або у власному садку.
За допомогою інтерактивних завдань, учасники заходу теж долучилися до творчості: відгадували назви дитячих книг Марусі Щербини, а письменниця робила коротку презентацію кожної з них.
Особливу увагу на зустрічі приділили розповіді про книжкову новинку авторки – повісті «Яра». Ця книжкова новинка – історія про дорослішання, якому випало статися в непростих умовах повномасштабного вторгнення. Ця книга також про пошук свого місця у зміненому світі і своєї нової ідентичності, і водночас це історія про любов до танців, про дружбу і кохання, про зневіру та віднайдену віру у людей і життя. Головна героїня книги – дівчина із міста Каховка, яка, тікаючи від окупації, разом з родиною переїжджає у маленьке містечко материкової України і там наново починає життя.
На прохання ведучої заходу, Маруся Щербина зачитала зворушливі вірші із цієї книги, які стали щемким обрамленням сьогоднішньої зустрічі з читачами.
Під час заходу торкнутися такого важливого аспекту для сучасної людини, як підтримка ментального здоров’я, Маруся Щербина також розповіла про власні щоденні практики, які надихають її і допомагають справлятися з труднощами.Завершилася зустріч запитаннями від школярів і взаємним привітанням зі святом книги і читання.

Сюрприз, який завжди з тобою!

В ювілейний рік, рік стійкості і незламності, Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки, як завше, продовжує дивувати, вражати та робити приємні сюрпризи своїм користувачам. Навіть професійне свято, Всеукраїнський день бібліотек, є і святом шанувальників дитячої книги теж. А дитяча книга – це завжди певна загадка, якийсь сюрприз! П'ятнадцять років поспіль, саме в цей день, традиційно книгозбірня збирає своїх читачів на Відкриті уроки читання, де гостями стають відомі, успішні люди різних професій та письменники зокрема, котрі розповідають про те, як книга та читання допомагають досягти їм успіху в житті.
На одну із таких зустрічей, організовану для найменших читайликів, завітав один чарівник, яка знає майже все. А саме: чи може бабуся Вужа Ониська оголосити негідникам війну? Кого беруть у космонавти? Які бувають привиди, та як стати справжньою принцесою? А ще, яку велику витримку і силу духу мають незламні пухнастики, котрі теж, як люди, страждають зараз від навали ворога? І цей чарівник, відомий, талановитий, найпопулярніший дитячий письменник, поет, викладач, літературний редактор, сценарист, член Національної спілки письменників України, володар багатьох літературних премій, давній і вірний друг херсонських малюків, який неодноразово відвідував нашу бібліотеку, – Олександр Дерманський.

«Чарівник без мантії» сьогодні залюбки завітав до Школи тріумфу та охоче «сів» за одну парту з учнями четвертого класу НВК «Школа гуманітарної праці». На досить нестандартних уроках, казкар пригадував своє дитинство та мрії того часу, розповідав про свій перший фундамельтаний твір - повість-казку «Володар макуци, або Пригоди вужа Ониська», якому вже 20 років, описував, який на смак його успіх та що потрібно робити для його досягнення. Чудовим сюрпризом для читачів стала презентація нової книги автора «Клуб врятованих. Непухнасті історії». Сашко Дерманський з насолодою відповідав на запитання читачів, брав участь у літературних змаганнях та іграх.
За словами письменника, дитяча книга – це особливий світ, який, схожий на Kinder-сюрприз: на перший погляд, це проста обгортка-обкладинка, котра приваблює увагу, але в середині - на дитину завжди чекає дивовижний світ, повний відкриттів, несподіванок і радощів. Як і маленька іграшка, захована в яйці Kinder-сюрпризу, книга приховує в собі безліч таємниць, які тільки й чекають на те, щоб їх відкрили, а прочитана книга – це широкий шлях до успіху.
Сьогоднішня зустріч стала великим сюрпризом для наших читачів, а чари Сашка Дерманського подіяли на кожного, і закоханих у книгу і читання стало значно більше.

Рецепт успіху від письменника Василя Загороднюка. Відкритий урок читання

Привернути увагу дітей до читання, надихнути їх на літературні відкриття та надати можливість поспілкуватися з відомими особистостями, успішними й талановитими людьми — мета Відкритих уроків читання. Адже такі зустрічі з письменниками, представниками місцевого самоврядування та успішними людьми, стають джерелом мотивації для юних читачів, формуючи у кожного бажання розвиватися та пізнавати світ через книги.
На такий Відкритий урок читання фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки запросили учнів 3-4 класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 з поглибленим вивченням іспанської та інших іноземних мов та учнів Херсонського навчально-виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад – спеціалізованої школи з поглибленим вивченням англійської мови І ступеня - гімназія" №56, організувавши зустріч із відомим українським письменником Василем Степановичем Загороднюком.
Василь Загороднюк - член Національної спілки письменників України, голова Херсонської обласної організації НСПУ, голова літературної студії ім. Василя Вишиваного при Херсонському державному університеті. Під час спілкування письменник поділився з дітьми секретами створення персонажів, які здатні зачарувати читача з першої до останньої сторінки, розповів про процес народження своїх літературних героїв, розкрив деталі того, як у його творах оживають характери, сповнені емоцій та пригод.
Діти із захопленням слухали про те, де автор черпає натхнення для своїх історій і що стає поштовхом до їх створення. Особливу увагу привернули історії з життя письменника, у яких реальні події та люди, втілилися у сюжеті його творів.

Цікаві розповіді від гостя, чергувались з інтерактивними іграми, які допомогли чиачам ще глибше зануритися у дивовижний світ літератури та творчості.
Зустріч із Василем Загороднюком стала незабутньою подією для юних читачів, надихнувши їх на нові літературні відкриття та читацькі звершення.

Читання, що дарує крила! Бібліотерапевтична зустріч з Юлією Чернієнко

Бібліотеку здавна називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі». І хоч сьогодні, зі звичайних сховищ книг, бібліотеки давно вже стали інформаційними центрами, багатофункціональними відкритими майданчиками з різноманітними послугами, одна з головних місій книги - лікувати душі людей, є незмінною. А бібліотерапія – «лікування книгою», надзвичайно актуальна і в наш час. 
Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки особливу увагу приділяють підтримці ментального здоров’я дітей та підлітків, шляхом популяризації книг та читання та проведенню різноманітних заходів. В рамках відзначення Всеукраїнського дня бібліотек. відбулася бібліотерапевтична зустріч з херсонською письменницею, психологинею Юлією Чернієнко з учнями 5-7 класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 53 Херсонської міської ради.
Користь від читання важко переоцінити, тому розпочали захід з того, що кожен зі школярів визначив, що йому саме подобається у цьому дивовижному процесі, та з яким літературним героєм він себе асоціює. Далі здобувачі освіти дізнались цікаві факти про книги та читання, та спробували відгадати, що з того є правдою, а що вигадками.
Коментувала твердження про вплив читання на людину і гостя заходу, психологиня Юлія Чернієнко. Розповівши про власний читацький досвід, вона поділилась з дітьми терапевтичними практиками читання та практиками по відновленню ментального здоров’я, які вчать сьогодні дітей справлятися з тривогами. Так однією з корисних порад стала практика «Цілюща сила письмових історій», яка дуже легка і стане в пригоді усім.

На завершення зустрічі, психологиня порекомендувала дітям книги, які обов’язково подарують щасливі години читання та оздоровлення. Книги здатні навчати, розважати, зцілювати людей та дарувати крила, сподіваємось, що після таких зустрічей, окрилених читачів стало більше.

Відкриті читання з письменницею Альоною Мовчан

В останній день вересня, вся Україна відзначає свято мудрості, книги та читання, - Всеукраїнський день бібліотек. Саме в цей день, по всій країні, проходять різноманітні заходи, присвячені книзі, читанню, бібліотеці. Цьогоріч відкриті уроки читання проходят в онлайн-форматі.
На онлайн-знайомство із молодою херсонською письменницею Альоною Мовчан, працівники бібліотеки запросили учнів 7-го класу Херсонського загальноосвітнього навчально-виховного комплексу № 11 Херсонської міської ради. Авторка розповідала про свій творчий шлях та відновлення діяльності літературного клубу «Поетична шафа», який активно працював до війни і був творчим майданчиком для зустрічей та спілкування молодих та добре відомих письменників, поетів, бардів Херсонщини.
Альона Мовчан поділилася історією свого становлення як поетеси, розповіла про свою поезію, особистий досвід життя під час окупації Херсона та тим, як організовувала підпільні творчі зустрічі для молоді. За її словами, у найтемніші часи війни, поезія та підтримка творчої спільноти допомагали зберігати віру і надію у краще. Таємні засідання клубу, що відбувалися у 2022 році, стали справжнім джерелом натхнення та підтримки для молодих херсонців, які збиралися, щоб співати українські пісні, читати вірші та просто бути разом, бо у єдності українці бачать велику силу.

Альона Мовчан презентувала школярам роман-хроніку «Окупація. Це її перша прозова книга, де всі твори присвячені подіям у часи російського вторгнення, поезія про війну, окупацію Херсона та про незламність херсонців, не залишила слухачів байдужими.
Спілкування було сповнене щирих емоцій, говорили про літературу і про життя, і про те, як важливо зберігати зв'язок з рідним містом, навіть у найважчих умовах.
Наприкінці заходу поетеса склала рекомендаційний список літератури для школярів, до якого увійшли як вже відомі автори, так і початківці: Стівен Кінг, Макс Кідрук, Дмитро Плотніков, Таня П’янкова та інші.
Святкова зустріч завершилася теплими побажаннями і сподіваннями, що поезія підтримає кожного у скрутні часи, а література і далі об'єднуватиме нашу творчу і незламну громаду.

100 років незламності: бібліотечний компас. Як спілкуватися з військовими й ветеранами

30 вересня, з нагоди відзначення Всеукраїнського дня бібліотек, Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки традиційно проводить Відкриті уроки читання - як щорічну обласну акцію.
Цьогорічна насичена програма зустрічей читачів бібліотеки з успішними, відомими людьми нашого краю та України відбуватиметься у форматі онлайн і буде присвячення 100-річній роботі Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.
Херсонщина і наша книгозбірня зокрема зараз знаходяться «на межі». На межі ВІЙНИ, на межі ПОДІЛУ території, на межі ТЕРПІННЯ та НЕЗЛАМНОСТІ. І досить важливо для бібліотеки в цей час знайти правильний напрямок та орієнтир для своїх читачів. Тому ключовими темами цьогорічних заходів є «Читання», «Безбар’єрність», «Краєзнавство», «Волонтерство» – які тримають орієнтир на книгу.
Насичена програма зустрічей-уроків читачів бібліотеки з успішними, відомими людьми розпочнеться 30 вересня о 8-00.
Світоглядний майстер-клас «Як спілкуватися з військовими й ветеранами» від військовослужбовця Збройних сил України, амбасадора України на міжнародних майданчиках Олександра Баталова. Сьогодні українське суспільство разом, у взаємодії цивільні–ветерани, вибудовує культуру взаємодії і правила спілкування. І в цьому велика роль військових, які розповідають про свої почуття, діляться своїми переживаннями та тим, як їм відгукуються слова й дії цивільних людей довкола.
А ще це зустріч про НЕЗЛАМНІСТЬ та шля до ПЕРЕМОГИ. Олександр є одним з облич, які представляють Україну і ведуть комунікацію з українськими і міжнародними партнерами, громадським сектором, а також з урядовцями інших країн, щоб Україні давали більше зброї і підтримували ветеранський рух, військових. Зокрема, в Мюнхені на конференції з безпеки, в Давосі під час Всесвітнього економічного форуму.
І все це ще й про БЕЗБАР’ЄРНІСТЬ – можливих кроків у напрямку створення безбар’єрності дуже багато, і кожен із них робить наше суспільство справедливішим і комфортнішим для всіх.

29 вересня 2024

Осінні фантазії: сто кольорових листочків

Коли дні стають коротшими, а сонце позолотило верхівки дерев, розфарбувавши листя в строкаті яскраві кольори – у гості завітав перший осінній місяць – вересень. І саме на початку цієї пори року природа одягається в золоте вбрання, а з дерев повільно опадає перше різнокольорове листя.
Не змогли обійти цю чарівність природи і учасники «Творчої студії» Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки, маленькі мешканці селища Інженерне, щоб не використати всю красу та різнобарвність природи на черговій зустрічі під час майстер-класу «Осінні фантазії».
Натхненні неповторною красою та чарівністю осіннього листя діти навчилися створювати чудову поробку – паперову вазу, яку вони прикрасили справжніми витворами природи – осінніми листочками. Цей різнобарвний витвір став яскравим символом природи та фантазії.
Під час заняття бібліотекар розповіла дітям цікаві факти про осінь, описала, чому листя змінює кольори, та ознайомила з явищами, що відбуваються в природі восени. Діти активно брали участь у бесіді, розгадували загадки, а створені поробки стали не лише творчим досвідом, а й маленькими неповторними витворами мистецтва.
На останок бібліотекар познайомила дітей із зворушливою книжечкою Єви Сольської «Їжачок і клиновий листок» та розповіла історію про маленького їжачка Григорика.
Який дуже любить солодке і маму з татом. А ще грати з друзями, та як одного разу він забув привітати маму з днем народження.
Цей день подарував юним мешканцям селища багато нових знань, гарного настрою та можливість втілити свої осінні фантазії у життя.

Голоси Бабиного Яру

Бабин Яр – це страшний символ Голокосту на українській землі. 29 вересня виповнюються 83-ті роковини від початку масових розстрілів у Бабиному Яру. Збереження історичної пам’яті та справедливості, вивчення гірких уроків минулого та вшанування пам’яті, сприяє консолідації українського суспільства та слугує пересторогою для недопущення подібних страшних злочинів проти людяності у майбутньому.
На історичну годину пам’яті «Голоси Бабиного Яру», проведеної співробітниками Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, завітали учні 10-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №36 Херсонської міської ради.
Під час заходу здобувачі освіти дізнались історію Києва за часів німецької окупації, переглянули хронологію подій, які передували масовим розстрілам в Бабиному Яру. Присутні переглянули фрагменти із аудіовистави 29/09, присвяченої невинним жертвам. Читали свідчення тих, кому вдалося врятуватися. Переглянувши сучасні книги, видані українською мовою про події 941 року, фотографії, уривки творів, змогли усвідомити, наскільки реальною і страшною була трагедія.
Й донині триває сумна історія Бабиного Яру, досі не встановлено імена всіх загиблих, а таємничі обставин масових страт не розкрито.
Пам’ятаючи героїчні сторінки минулого, на очах усього світу, українці обстоюють сьогодні історичну справедливість та єдність України. Не підлягає забуттю страшна трагедія, яка забрала лише за два дні, 29 та 30 вересня 1941 року, життя майже 34 000 євреїв, ромів, військовополонені, моряків Дніпровського загону, підпільників, активісти ОУН та інших. На завершення заходу, хвилиною мовчання вшанували усіх безвинних жертв Бабиного Яру. Вічна пам’ять...