Сторінки

07 січня 2025

Магія кольору та історія листівок: дитяча арт-майстерня

Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели для юних херсонців із дитячого простору UNICEF, захоплюючу арт-майстерню, яка поєднала творчість із пізнанням історії. Діти мали можливість не лише розкрити свої художні здібності, а й дізнатися більше про українську культурну спадщину та походження такого звичного предмета, як вітальні листівки.
На початку учасники майстерні ознайомилися з символікою кольорів у традиційному українському мистецтві. Вони дізналися, як колись прикрашали оселі та вбрання: червоний символізував любов та енергію, синій – мир та спокій, зелений – життя та природу. Також розглянули, як ці кольори передавали побажання та створювали особливу атмосферу в домівках наших предків.
Наступна частина заходу була присвячена історії вітальних листівок. Діти почули історію створення першої листівки, яку у 1843 році виготовив англієць Генрі Коул. Вона була розмальована вручну та зображала святкову сцену з родиною за столом, із підписом: «Веселого Різдва і щасливого Нового року!» Її тираж становив 1000 примірників. Ці листівки швидко здобули популярність і стали обов’язковим елементом святкових традицій, навіть отримавши статус візитівки королівського двору.
На завершення всі учасники долучилися до майстер-класу, під час якого створювали власну вітальну листівку. Тема малюнка була святкова – «Ялинка». Кожна дитина обирала власні кольори та стилі, а наприкінці писала вітальні слова для тієї людини, якій листівка була призначена.
Діти залишили майстерню з усмішками, захопленням від нових знань і створених власними руками маленьких шедеврів. Емоції творчості, натхнення та теплоти зробили цей день незабутнім як для учасників, так і для організаторів.

Найкращі з кращих для дітей. Тематичний огляд книг, відзначених літературними преміями 2024 року

Початок нового року – найкращий час, щоб підбити читацькі підсумки попереднього року та визначити кращу добірки книг у дитячій та підлітковій літературі. Тож які минулорічні видання варто обрати для прочитання на зимових канікулах? Якими книжками слід збагатити домашні бібліотечки і публічні книгозбірні для дітей шкільного віку? На які художні історії та науково-популярні видання варто звернути увагу тим, хто цікавиться дитячою літературою?

Відповідаючи на ці запитання, співробітники читальної зали Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки приготували добірку найпомітніших книжок для дітей середнього шкільного віку (учні 5-9-х класів), які були відзначені престижними літературними преміями або включені до рейтингів найкращої літератури 2024 року. Гортайте слайди та обирайте книги до смаку, бо читання книг — це одне з найкрутіших форматів для якісного і змістовного дозвілля. 

Саме книги допомагають нам краще пізнати світ зовнішній і внутрішній – світ людської душі, проявити свої здібності й емпатію та отримати цінний життєвий досвід на прикладі літературних героїв.

06 січня 2025

Вперед за книгою!

Читання книг відкриває перед людиною безмежний світ знань. Через книги ми дізнаємося про закони природи, культуру народів і таємниці Всесвіту. Книга не лише джерело інформації, вона виховує уяву, розвиває емоційний інтелект і допомагає будувати внутрішній світ. Але чому так важливо рухатися вперед за книгою, особливо сьогодні, у час стрімких, нових технологічних змін?
На це питання шукали відповіді учасники програми «Мандрівний хаб стійкості» Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки. Присутні, одного з населених пунктів Херсонщини, взяли участь у літературно гонках, які, через зимові книжкові історії, подарували малечі казкові перевтілення, переживання та пригоди разом із літературними героями, жагу до розв’язування складних задач та пошук гарного настрою.
Отже, рухатися вперед за книгою – означає відкривати для себе нові обрії, розвиватися й збагачувати своє життя позитивом. Нехай кожна прочитана книга стане для читача вірним другом і провідником у світ знань, адже вона не лише навчає та надихає, а й є джерелом підтримки, який дає змогу побачити світ очима інших людей.

Нехай мрії збудуться!

Зимові свята – це час радості, тепла й чарівної атмосфери, коли дорослих та дітей єднає очікування див та казки. Саме в цей період пізнавально-казкові заходи можуть стати чудовим інструментом для навчання та розваг, поєднуючи в собі фантазію, розвиток і веселощі. А зимові канікули, – чудова нагода. Так, для допитливих учнів 3 – А класу Херсонського ліцею №52 «Перспектива» Херсонської міської ради, співробітниками молодшого відділу Херсонської обласної бібліотеки для дітей мені Дніпрової Чайки було проведено захід «Мрії збудуться» пізнавально-казкова святкова подорож.
Вирушивши в мандрівку з лісовими звірятами, читачі розв’язували математичні загадки, дізнавалися про новорічні та різдвяні українські народні традиції, відгадували символи новорічних свят, міркували, що можна робити у святкові дні по господарству, а що ні.
Третьокласники згадували тексти відомих колядок та щедрівок, розпізнавали святкові фільми і мультфільми за мотивами відомих книжок, які можна ще й прочитати під час зимових канікул. Весела новорічна руханка додала настрою, тож усі охоче потанцювали, а потім загадали бажання.
Магічний настрій під час заходу зробив свято не лише веселим, а й корисним. Наприкінці зустрічі присутні обговорили правила безпеки протягом новорічних свят. Тож, нехай у цей магічний час дитячі мрії здійсняться, усі будуть у безпеці, а Новий рік принесе у домівки кожного тепло, радість і щастя.

Мінна безпека для дітей: знання, що рятують життя

Чи можуть серйозні теми бути цікавими для дітей? Так, якщо їх подати у доступній та інтерактивній формі.
Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки запропонували юним херсонцям весело та пізнавально провести час в укритті за новим путівником-грою з мінної безпеки «Спочатку погляд – потім крок!».
Учасники заходу розпочали з перегляду навчально-пізнавального відео, де дізналися про основні правила поводження з небезпечними предметами. А далі закріпили знання через гру, під час якої, крокуючи ігровим полем, виконували завдання та отримували важливу інформацію.
Кожен учасник, працюючи в команді, міг проявити себе та допомогти визначити правильність відповідей. Дітям дуже сподобалася гра, адже вона поєднала в собі корисну інформацію та захопливий формат взаємодії. Вони із задоволенням працювали разом, допомагали один одному й успішно долали ігрові завдання.
Юні учасники позитивно оцінили нову розробку бібліотекарів, відзначивши, що гра допомогла не лише запам’ятати правила мінної безпеки, а й зробила навчання цікавим і легким для сприйняття. Такі заходи доводять, що навіть у складних умовах можна ефективно навчати дітей, забезпечуючи їм безпечне й пізнавальне дозвілля.

04 січня 2025

Суперзірка дитліту. Алея слави Джоан Роулінг

Зима – час, коли особливо хочеться вірити в дива, створювати для себе гарний настрій і відкривати нові книжкові світи.
Тому співробітники сектору абонемента провели серію пізнавальних заходів, присвячених життю суперзірки сучасної дитячої літератури Джоан Роулінг і її затишним книгам про юного чарівника. Учасниками літературних зустрічей стали шестикласники із Херсонської гімназії №16 із вивченням мов національних меншин Херсонської міської ради, Херсонської гімназії № 14 Херсонської міської ради і Херсонського загальноосвітнього навчально-виховного комплексу №11 Херсонської міської ради.
Перший захід, який мав назву «Суперзірка дитліту. Алея слави Джоан Роулінг», допоміг школярам пізнати витоки творчої магії авторки серії книг про Гаррі Поттера. Завдяки змістовній оповіді про життя і творчий шлях найвідомішої у світі дитячої письменниці діти довідалися про ті обставини її дитинства і юності, які сформували потяг дівчинки Джоан до книг і до письма.
Далі діти зачаровано слухали про те, як самовіддано молода жінка працювала над своєю улюбленою історією про хлопчика, який вижив, щоб врятувати світ від злих сил. З щирим інтересом школярі слідкували за успіхами пані Роулінг у літературній кар'єрі. А наприкінці заходу дівчатка і хлопчики отримали дієву пораду від письменниці: «Мій рецепт щастя: спочатку з'ясувати, чим тобі в житті більш за все подобається займатися, а потім знайти того, хто тобі буде за це платити» і надихнулися почати здійснювати у новому році свої мрії.
На наступній зустрічі – «Книжковими світами Джоан Роулінг. Дуель чарівників» – шестикласники взяли участь у літературній вікторині, під час якої проявили свою читацьку уважність і закріпили свої знання.
Діти залюбки слідкували за тим, як сортувальний капелюх розподілив їх по факультетам школи чародійства і магії Хогвартс, а далі розташували у правильному порядку всі сім книг канонічної серії книг, відгадали назви чарівних предметів і міфічних істот. І, звісно, у «дуелі» читачів перемогла дружба.
Завершився захід взаємним побажанням гарних свят за прочитанням книг та переглядом кінострічок про улюбленця багатьох дітей Гаррі Поттера.

03 січня 2025

Грінч, Скрудж і всі-всі-всі. Новорічний book-парад

Зимові канікули продовжуються і це особлива пора, адже в взимку особливо затишно читається. І дійсно, коли ще стільки в задоволення начитаєшся атмосферних історій, як не в час зимових канікул, коли так і кортить взяти до рук цікаву затишну книжку?!
Це дійсно так. Тому співробітники сектору абонемента підготували для своїх читачів добірку добрих історій, які припадуть до смаку кожному підлітку, і запросили на новорічний book-парад семикласників із Херсонської загальноосвітньої школи I-III ступенів №44 Херсонської міської ради.
Спершу за допомогою вікторин «Різдвяна історія», «Символи українського Різдва» і «Різдвяні страви» підлітки згадали подробиці біблійної оповідки про народження маленького Ісуса та українські народні традиції зустрічі цього улюбленого свята, дізналися про значення символів Різдва (ялинка, зірка і вінок) і почастували 12 народних страви, які пасують до Святвечора.
Надихнувшись створеною атмосферою, школярі залюбки послухали оповідь про жанр «святочного оповідання» та притаманні йому риси, відвідали святочний Хогвортс напередодні Різдва і перевірили свої знання про класичні і сучасні книги на різдвяну тематику.
Далі під керівництвом бібліотекаря школярі виконали терапевтичні практики, які доречно робити під час зимових святкувань, – релаксаційні вправи «Задуй свічку» й «У зимовому лісі».
А наостанок, відкриваючи вічка літературного адвенту, кожний бажаючий отримав книгопобажання на 2025 рік від відомих українських та зарубіжних авторів.

02 січня 2025

Безпечні зимові канікули

Зимові канікули – пора відпочинку, веселих свят та розваг на свіжому повітрі. Але для того, щоб канікули були веселими й корисними, необхідно знати, пам’ятати та дотримуватися правил безпечної поведінки.
Про те, що потрібно пам’ятати, граючись на вулиці, та як уникнути небезпеки, юним читачам у безпечному укритті розповіли фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки на пізнавальному айстопері «Безпечні зимові пригоди».
Погода взимку може змінюватися щодня, приносячи різні небезпеки. Саме тому учасники заходу дізналися про важливі правила, які допоможуть уникнути травм і небезпечних ситуацій.
Юні читачі вивчали правила поведінки під час ожеледиці. Окрему увагу приділили обережності біля бурульок, адже важливо звертати увагу на покрівлі будинків та триматися на безпечній відстані. Також діти дізналися про правила поведінки на водоймах і річках: як визначити, чи є лід безпечним, і чому не можна виходити на тонкий лід.
Крім того, фахівці акцентували увагу на мінній безпеці, пояснивши, як діяти при виявленні підозрілих предметів, і чому не можна торкатися невідомих об’єктів. Також нагадали про пожежну безпеку під час новорічних свят, зокрема про те, як уникнути небезпеки при використанні святкових гірлянд.
Під час заходу діти активно відповідали на запитання, розв’язували ситуативні завдання та ділилися власним досвідом. Такий формат не лише зацікавив учасників, а й сприяв глибшому розумінню правил безпечної поведінки.
На завершення фахівці наголосили, що дотримання цих правил допоможе провести зимові канікули весело, корисно та безпечно!

Поетичні рими зими. Віршована стежка

Зима приносить не тільки холод та сніг, але й чарівність, яка надихає на творчість. Відчути цю магію змогли учасники заходу "Поетичні рими зими", організованого співробітниками Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки в одному з укриттів міста Херсон. Разом з дітьми вони вирушили у захопливу подорож віршованими стежками зимового світу, де кожне слово стало частиною великої зимової казки.
З перших хвилин захід захопив інтерактивними іграми, що дозволяли не тільки вивчати зимові рими, але й створювати власні рядки. Читачі не просто слухали вірші, а й активно взаємодіяли з ними, додаючи слова, що розкривали зимовий настрій. Поціновувачі поезії вчилися правильно добирати рими та аналізувати поетичні рядки, визначати настрій вірша, показуючи його за допомогою смайликів. Кожне завдання спонукало до глибшого осмислення тексту та розвитку креативності.
В атмосфері затишку та творчого натхнення малеча мала можливість поринути у світ зимової поезії. Вони читали класичні вірші про зиму, аналізували їхню символіку, а потім створювали власні строфи. Майбутні поети експериментували зі словами, шукаючи оригінальні порівняння та епітети, що допомагали їм виразити свої особисті відчуття від зими.
Особливим моментом стала гра "Слухаю, уявляю, малюю". Слухаючи вірш, слухачі малювали свій власний образ зимової казки, використовуючи свічку. Малюнки стали справжнім проявом уяви та творчості. І, звісно, найбільше радості було відгадувати, хто яку зимову сцену уявив і як вона виглядає на малюнку. Ця вправа об’єднала відвідувачів, подарувавши теплі спогади та незабутні враження.
Захід не лише подарував радість творчості, але й відкрив для них чарівний світ поезії, де кожен вірш – це можливість побачити зиму в новому, незвичайному світлі. "Поетичні рими зими" стали справжнім святом поезії, яке дозволило не тільки насолодитися зимовими образами, а й навчитися виражати свої почуття через поетичне слово. Завдяки цьому заходу зима для багатьох стала не просто порою року, а джерелом натхнення, яке надихає творити, мріяти й дивитися на світ з іншого ракурсу.

01 січня 2025

Драконові пастки. Новорічний квест

Коли казкова зима панує над містом, саме час для новорічних див. Співробітники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки запросили учнів 5-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №55 на захопливий квест «Драконові пастки». Тут, серед ігор та інтриги, вирішувалася доля прийдешнього року.
Сюжет квесту тримав учасників у напрузі. Дракон, господар 2024 року, заявив, що не поступиться своєю владою, прагнучи залишитися головним символом вічно. Щоб Змія – символ нового 2025 року – змогла зайняти своє місце, їй довелося пройти всі випробування, які влаштував хитрий і могутній Дракон. Але це завдання виявилося не з легких: пастки, загадки та випробування вимагали уваги, кмітливості й командної роботи.
Діти з ентузіазмом допомогли Змії подолати всі перешкоди. Кожен етап квесту відкривав нові виклики. Учасники відгадували загадки, шукали заховані підказки, розгадували шифри та навіть складали казкові історії, які мали розкрити таємницю Дракона. Завдяки спільній роботі, уважності та сміливості школярі зуміли пройти всі драконові пастки.
Зрештою, завдяки злагодженим діям юних читачів, Змія отримала свою перемогу, а Дракон визнав їхню спритність і винахідливість. Учні здобули символічну перемогу в казковій боротьбі і довели, що командна робота та дружба здатні подолати будь-які труднощі.
Новорічний квест «Драконові пастки» не лише подарував святкову атмосферу, а й продемонстрував, як гра може стати інструментом пізнання, розвитку креативності та згуртованості.