Сторінки

28 жовтня 2021

Читаємо, щоб розвиватися та змінювати свій всесвіт

Усім відомо, що читання книг розвиває мову, пам’ять, логічне мислення та збагачує словниковий запас. Читання іноземною мовою розкриває перед нами нові горизонти – ми відкриваємо нові світи та культури, дізнаємося багато цікавих історичних та країнознавчих фактів із життя країни, мову якої вивчаємо. Читання допомагає нам у спілкуванні із носіями мови, адже ми можемо обговорювати різні теми на одному ментальному рівні.

Учасники німецькомовних клубів "Давайте вчити німецьку разом", що діють у нашій бібліотеці, особливо полюбляють читати розповіді, казки, романи відомих німецькомовних авторів. Саме зараз клубівці читають  адаптовану версію роману відомого німецького класика, представника романтизму, Теодора Фонтане «Ефі Бріст».

Роман перекладено багатьма мовами світу та має декілька екранізацій, але читати в оригіналі неймовірно чудово та захоплююче. Роман передає епоху Німеччини часів Отто фон Бісмарка, почуття людей і їхні взаємовідносини у колі родини та між колегами, розуміння таких понять як батьківщина та служіння їй. Ми не лише читаємо та перекладаємо події роману, а ще й обговорюємо героїв та їхню поведінку у різних життєвих ситуаціях, намагаємося робити припущення щодо подальшого розвитку подій та порівнюємо наші думки з авторським текстом.

Не забуваємо також говорити і про граматичні та лексичні особливості літературного твору – робимо порівняння, складаємо діалоги між героями роману та утворюємо форми минулого розповідного часу.


Учасники клубу для початківців «Привіт, німецька» занурюються вже зараз у чарівний та неповторний світ Різдва та читають казку неперевершеного майстра Теодора Хоффманна «Лускунчик», події якої розгортаються саме у час одного із найважливішого свята Німеччини та німецькомовних країн. 

Ми ще тільки почали читати та перекладати адаптовану версію всесвітньо відомої казки, але вже дізналися багато цікавих та досі невідомих фактів про історію та традиції святкування Різдва. Книга багата на ілюстрації, які також допомагають відчути атмосферу свята. Учасники клубу багато фантазують, намагаючись розкрити світ таїнства та магію свята. 

Дітлахи також роблять перші кроки у читанні німецькомовних текстів, які допомагають їм правильно називати час – адже багато хто ще не може назвати час рідною мовою. 

Читаючи та перекладаючи речення подібного типу вони розвивають свій світогляд та розуміють, що кожна мова та країна мають свої особливості. І це добре, адже у майбутньому вони зможуть без проблем спілкуватися із однолітками із інших країн, бути із ними «на одній хвилі». 

Бажаємо усім  читати та отримувати задоволення від  читання.


26 жовтня 2021

Інноваційні підходи в організації роботи шкільних бібліотек

Незважаючи на карантинні обмеження Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки продовжує багаторічну співпрацю з Комунальним вищим навчальним закладом «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради.

26 жовтня провідні фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім.Дніпрової Чайки провели навчання для учасників обласних курсів підвищення кваліфікації – працівників бібліотек закладів загальної середньої освіти.

Програма першого дня навчання включала як оглядові лекції, спрямовані на актуалізацію базових професійних знань учасників (як от: «Законодавчо-нормативна база діяльності шкільних бібліотек», «Стандартизація у сфері бібліотечно-бібліографічної діяльності»), так і методичні консультації та тренінги.




Навчання розпочалося з лекції завідуючої відділом обслуговування дошкільників та учнів 1 – 4 класів Наталії Крижановської, тема якої мала назву «Шкільна бібліотека в Новій Українській Школі: інтерактивність, геймефікація, нові технології в роботі з дітьми молодшого шкільного віку».

Доводячи присутнім, що сучасна читацька аудиторія – це діти, які потребують нових форм роботи навчально – пізнавальної діяльності завдяки віртуально-мультимедійному світу, доповідач запропонувала досвід роботи з молодшими читачами бібліотеки, а саме нові технології - інтерактивні ігрові практики та механізми.

Для узагальнення та систематизування знань дітей про сучасних українських дитячих письменників, твори яких входять до оновленої програми літературного читання у початковій школі, бібліотекарі розробили інтерактивну гру «Спортивні змагання з дружнього читання» - літературний футбол, яка підвищуює рівень культури читання та стимулює бажання читати.


Щоб краще розвивати розумові здібності молодших школярів, логічне мислення, спостережливість, тренувати  пам’ять у доробці відділу  є ерудит – шоу «Всі ми родом з дитинства» та інформаційне сафарі «Прочитай, знайди відгадки – на усі складні загадки», де обираючи певну категорію і запитання потрібно проявити розсудливість та увагу, а для того щоб дати вірну відповідь - правильно вистроїти послідовність своїх думок.

Так як основним напрямком роботи відділу є - робота з родинами на підтримку сімейного читання та організація сімейного дозвілля, бібліотечна практика має чимало розробок сімейних свят, які щорічно проводяться під час Тижня дитячого читання. Цього року свято проходило в імітованому автомобільному парку і мало назву «В нашій родині  - книга господиня» - сімейна PARKовка.

Також під час лекції були презентовані інформаційні кейси, які адресовані керівникам навчальних закладів і вчителям, які наразі організовують дистанційне навчання. Безпосередньо для вчителів молодших класів та вчителів літератури  кейс під назвою «Нові автори в програмі Нової української школи» і «Літературні імена Херсонщини» - відеоролики про Антона Санченко, Анатолія Кичинського та  огляд веб – ресурсів, присвячених письменникам рідного краю – класики та сучасники: Дніпрова Чайка, Микола Куліш, Леонід Марченко, Віктор Михайлов (Віктор Вальд), Анатолій Марущак та Юлія Чернієнко.

Наступним доповідачем була Ковач Ірина Миколаївна, завідувач медіа-центру, сертифікований тренер, яка розкрила тему «Інтеграція медіаосвітньої діяльності в роботу шкільних бібліотек».

Як приклад оновлення системи формування інформаційної та медійної культури школярів є робота школи медіаграмотності для працівників бібліотек закладів ЗССО м. Херсон та Херсонської області, яка стартувала в 2019-2020 н.р.

Під час занять в школі медіаграмотності, креативні бібліотекарі – учасники проекту освоїли та запровадили в роботу багато нових онлайн інструментів та інтерактивних платформ, що допомогло зробити дозвілля їхніх читачів цікавим веселим і корисним, навіть в умовах дистанційної комунікації.

Як результат –була створена низка бібліотечних медіа-уроків для проведення в онлайн форматі. Кращі з яких були презентовані під час роботи баркемпу «BiblioCooking від медіа-шефів».


Під час виступу слухачам курсів були презентовані авторські медіаігри для розвитку критичного мислення, навичок пошуку інформації, її аналізу та перевірки. Гра «Медіамафіни» розроблена для дітей будь-якого віку. Дає можливість учасникам перевірити свої знання та навички з медіаграмотності та критичного мислення, в ігровій формі дізнатися якомога більше про інформаційне (медійне) поле.





Велика інтерактивна гра «Медіадесерти» професійні батли, побудована на основних принципах сторітелінгу за допомогою нової гри кубики Рорі та розвиває навички володіння інформацією, її обробки, вміння чітко передавати почуття, аргументувати свою позицію.


Модерувала навчальну програму Наталія Володимирівна Шамбір, завідувач навчально-методичної лабораторії КВНЗ "Херсонська академія неперервної освіти" ХОР - організатора курсового навчання для  шкільних бібліотекарів області.


 


22 жовтня 2021

Історія брехні, або Як ми обманюємося

У ХХІ столітті швидкість поширення інформації стала миттєвою. В сучасних умовах важливими є інструменти розпізнавання та протидії брехливій інформації. Саме з цими інструментами знайомилися сьогодні під час онлайн зустрічі учні 10-х класів Школи гуманітарної праці, яку організував медіа-центр Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки.

Чому зараз так багато говорять про фейки, неправдиві новини, пропаганду й те, що «медіа не можна довіряти»? Відповідаючи на ці питання учні розглянули історію розвитку медіа з «догутенбергівської доби» до виникнення Інтернету.

Під час воркшопу учасники дізналися, хто вигадав фейки, причини їх виникнення та методи їх викриття. Така форма роботи дала змогу учням перевірити своє критичне мислення та знання в галузі медіаграмотності. 

Даний захід проходив в рамках Глобального тижня медіа та інформаційної грамотності що відзначається 24-31 жовтня. Ця визначна міжнародна ініціатива започаткована у 2012 році та проводиться ЮНЕСКО для усіх зацікавлених сторін, щоб відзначити прогрес у критичному сприйнятті інформації. 

Тож, приєднуйтеся до нас та будьте медіаграмотними.


21 жовтня 2021

Літературний квест онлайн

Ювілярка року – видатна австрійська дитяча письменниця Кристіне Нестлінгер

Дитинство –  найщасливіша пора, про яку усі згадують з любов’ю. Дитинство прикрашене казками та іграми із друзями. Австрійська німецькомовна письменниця Крістіне Нестлінгер написала безліч історій про дітей та для дітей, її розповіді перекладені багатьма мовами світу, її твори екранізовані та мають театральні варіації. 


Головний герой серії розповідей – це хлопчик Франц, який живе у Відні разом зі своєю родиною. Франц має багато друзів , ходить до школи та сам вирішує свої проблеми. Саме з Францем познайомилися студенти 2-го курсу Херсонського національного університету факультету МЕВ, для яких було організовано літературний квест «Пригоди Франці Фьорстля». 


Студенти описували ілюстрації, порівнювали свої думки та враження з оригінальним текстом та перекладали  його українською мовою. Деякі історії про Франца начитувала сама авторка і ми їх також слухали та знаходили до них ілюстрації. Усі книги про Франца ілюстровані німецьким графіком Ерхардом Дітлем.


Оригінальний текст містить багато розмовних конструкцій та фразеологізмів, розкрити зміст яких нам допомагала мовний асистент Гете-Інституту  Луіза Вічел, якій ми вдячні за співпрацю та допомогу. Луїза розкрила секрети австрійського діалекту, адже він схожий на баварський, а Луїза родом із Баварії.

Дякуємо усім за чудову роботу, активність та гарну атмосферу, що панувала на зустрічі.   


19 жовтня 2021

На крилах Дніпрової Чайки

Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки запрошує взяти участь у літературно-краєзнавчому квесті, присвяченому ювілею Дніпрової Чайки.

1 листопада – день народження Дніпрової Чайки - письменниці, перекладачки, фольклористки, громадської діячки і в цьому році їй виповнюється 160! Юні гості зможуть стати учасниками бібліотечної лоції, яка проведе їх шляхами життя та творчості Людмили Василевської-Березіної. У кожному відділі дітей чекають несподівані завдання, виконуючи які, вони  дізнаються цікаві факти про життя та творчість письменниці.

У секторі літератури іноземними мовами необхідно обрати книги, написані тими мовами, з яких перекладала Дніпрова Чайка, а це французька, польська, шведська, англійська, російська.

У відділі для молодших школярів читачі переглянуть книгу Оксани Лущевської  та дізнаються про дитинство  маленької Людмили, яка слухала батькові казки та мріяла стати вчителькою.

В автобіографічних матеріалах Дніпрова Чайка згадувала, що до семи років «уже прочитала багато книжок батькових і почала складати деякі вірші, наслідуючи чомусь індостанських поетів».

У читальній залі учасники квесту зможуть почути листи та вгадати, від якого митця отримала їх Дніпрова Чайка, а ще познайомитись із виставкою, на якій представлені твори письменниці, книги про неї та  світлини, які надав літературний музей.

За допомогою новітніх технологій у відділі інтернет-послуг школярі із захопленням простежать траєкторію долі письменниці та спробують зіставити події життя та місця, в яких вони відбувались.

Бібліотекарі також підготували  виставу, присвячену унікальній українській письменниці, під час якої звучать   поезії у прозі, які сміливо можна назвати мистецьким експериментом.

Завершується квест презентацією  медіа-ресурсу «Вітальня Дніпрової Чайки». І останнє випробування –  тест, в якому 21 запитання і з яким  діти відмінно впораються, пройшовши всі відділи бібліотеки.

Тож впевнено можна стверджувати, що Дніпрова Чайка живе, вражає, надихає та своєю творчістю окрилює сучасників!


18 жовтня 2021

Клубні зустрічі онлайн

Бажаєте «підтягнути» свою англійську, вивчити або вдосконалити свою німецьку? Доєднуйтеся до клубних об’єднань сектору документів іноземними мовами Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки, в період карантину – зустрічі в онлайн форматі.

Учасники німецькомовних клубів вчаться  писати та читати німецькою, співають пісні, поповнюють словниковий запас,  знайомляться з культурою та традиціями Німеччини.  Щоб усе встигати  потрібно планувати свій день правильно, саме цим і займалися клубівці під час Zoom-зустрічі. Завдання розпорядку дня – це максимально точно розподілити сили і час для того, щоб виконати більшу кількість щоденних завдань за меншу кількість часу. Отож наші читачі не лише вивчали німецьку, а й складали свій індивідуальний режим дня.



Учасники English Club for Тeens збираються, щоб в ігровій формі вчити англійську мову, виконують різноманітні завдання, грають в настільні ігри і звичайно ж спілкуються. Zoom-зустрічі не менш цікаві аніж офлайн, адже працівники сектору документів іноземними мовами готують до кожної зустрічі  низку цікавих та пізнавальних завдань. Діти мають бажання вчитися, приймають активну участь у обговоренні різних тем. Наприклад, у неділю учасники обговорювали домашні справи – найважливішу частину нашого життя. Використовуючи платформу WordWall, зробили кілька завдань по консолідації слів і фраз.

Отож, карантин не завадить навчанню та спілкуванню учасникам мовних клубів.