07 листопада 2024

Херсон-2022: арт-спротив. Окупація та визволення очима письменників

11 листопада в Україні відзначають другу річницю звільнення міста Херсона та всього Правобережжя Херсонщини від окупантів. Саме цього дня, у 2022 році, українські Сили оборони зайшли у Херсон і над містом знов розгорнулися жовто-блакитні прапори. Незламний Херсон повернувся під контроль України.
Усі вісім місяців херсонці боролися, чекали на наших воїнів, виходили на проукраїнські мітинги, кидалися на ворожі танки, без зброї гнали колони ворожої техніки і мріяли про звільнення. І ось нарешті їхня мрія здійснилася - Херсон звільнено!
Серед херсонців було і багато митців – майстрів слова і пензля, які на власному досвіді пережили і окупацію, і звільнення та невідступно вірили, що херсонці вистоять та переможуть, а потім описали свій досвід у книгах. Серед них були Олександр Меньшов, Артем Петрик, Альона Мовчан, Ангеліна Вєтрова та інші.
До другої річниці пам’ятної дати для учнів закладів загальної середньої освіти№45, №55 і №50 ім. Романа Набєгова було проведено тематичний захід «Херсон-2022: арт-спротив. Окупація та визволення очима письменників». Під час зустрічі, організованої працівниками Херсонської обласної біблітеки для дітей імені Дніпрової Чайки, присутні мали змогу поглянути на події, які вже стали історією, крізь призму книг херсонських авторів.
Книга Олександра Меньшова «Я, Фокс та окупація. Щоденник херсонця» - це піврічний життєпис його родини і міста загалом з першого дня окупації. На сторінках переплелися особисті думки автора, розповіді його рідних та знайомих, екскурси в минуле міста, проза і поезія, плани і сумніви, смуток і радощі. Цікаво, що «співатором» видання став рудий котик Фокс.
«Сни про Херсон» Артема Петрика - розповідь про подвиг і спротив, відчай та надію, передсмертні листи та вільні сни в неволі, про тих, хто, попри терор окупантів, вірив у визволення і не зрадив, не здався. В основі книжки - записи в щоденнику, який автор вів в окупації.
«Окупація» Альони Мовчан та «Щоденник окупації. Херсонщина 2022» Ангеліни Вєтрової – це історії незламності двох мужніх жінок, їхній досвід витримки і боротьби на фронті української культури.
Завершився захід переглядом відео, у якому військовий скрипаль Мойсей Бондаренко грає на скрипці незабутню мелодію на площі Свободи у звільненому Херсоні.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Додайте ваше ім'я та вік