15 липня 2025

WOW-подорож до столиці

У безпечному просторі Херсона, попри всі виклики часу, для дітей лунало живе слово від українських митців. Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели змістовний захід, присвячений серцю України, столиці нашої держави – Києву.
Столиця України постала перед дітьми у словесних образах, музичних мелодіях, кольорах і асоціаціях. Учасники читали твори великих українських митців, які оспівували Київ: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Ліни Костенко, Миколи Вінграновського та Пантелеймона Куліша та інших. Їхні поетичні рядки торкалися сердець і відкривали перед юними слухачами образ величного, світлого й незламного міста.
Щоб глибше відчути цей образ, читачі мали творче завдання: скласти власні «ланцюжки слів» - поетичні та літературні асоціації, пов’язані з Києвом. Діти уважно слухали уривки, добирали ключові слова з віршів і створювали свої асоціативні ряди: лаври, каштани, над Дніпром, перлина, велич, столиця...
Таке емоційне занурення продовжилося у формі гри. Не обійшлося без веселощів, під час інтерактивної гри з м’ячиком, кожна дитина називала слово, яке у неї асоціюється з Києвом. Це було ніби будівництво уявної вежі з пам’яті, вражень і любові до величного міста.
Після мовних активностей був час для творчості руками та серцем. Учасники заходу малювали свічку-цвіт каштана – символ Києва, слухали пісні, присвячені столиці, а насамкінець – створили «квітку для Києва», повітряні кульки з побажаннями, наповнені дитячим теплом і надією.
Цей захід став не лише знайомством із літературним образом Києва, а й джерелом духовної підтримки нашої країни в серцях дітей. Адже через художнє слово оживає пам’ять, а через дитячу щирість – народжується надія.

Книги читай – таємниці відкривай. Космічна місія з Анатолієм Шкаріним

Літо – пора пригод, а для юних читачів Херсонщини – ще й час незвичайних відкриттів у світі літератури. Вже другий місяць поспіль триває Програма літніх читань «Літературне сузір’я Херсонщини. Читацька ЛІТ-агенція», яку організували для наших користувачів працівники сектору абонемента. І цього вівторка ми запрошуємо вас на віртуальну зустріч з письменником-фантастом Анатолієм Шкаріним, яка пройде під назвою «Книги читай – таємниці відкривай».
У форматі уявної космічної місії, пропонуємо вам стати учасниками експедиції у невідомі літературні галактики, де ви познайомитеся із життям митця слова, а кожна його книга постане перед вами окремою планетою з власними загадками, історіями та чарівними героями, які ми і пропонуємо вам розгадати.
Отож, на старт! Увага! Руш!
А сам Анатолій Шкарін, як справжній капітан корабля книжкових знань, не лише відкриє вам, юні мандрівники, секрети створення фантастичних світів, а й проведе для вас інтерактивну літературну вікторину про свій життєвий і творчий шлях, насичений подіями, здійсненими мріями та досягненнями. Натискайте «Старт» і відправляйтеся у міжгалактичний книжковий політ!
Дорогі агенти читацької ЛІТ-агенції! Не забувайте заповнювати електронний «Щоденник літагента». Переходьте за покликанням і фіксуйте під своїм ніком пройдені тури і виконані завдання:
А у фіналі Програми літніх читань ми з вами сформуємо літературне сузір’я рідної Херсонщини, на якому яскраво спалахнуть зіркові імена, та визначимо переможців Літніх читань-2025. Приєднуйтесь до читацької піар-команди однолітків та однодумців і станьте цього літа кращим знавцем літератури рідного краю!

14 липня 2025

Книжкова подорож без валізи

Літо — пора пригод, відкриттів і мандрів. А що ж робити, якщо вирушити у справжню подорож не має можливості? Відповідь проста – подорожуйте разом із книгою! Саме таку можливість подарували юним херсонцям фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки, підготувавши яскравий літературно-пізнавальний, туристичний калейдоскоп «Книжкова подорож без валізи».
Захід відбувся у дитячому просторі UNICEF, який цього дня перетворився на справжній «читацький аеропорт», де замість паспортного контролю – читацький квиток, а замість багажу - фантазія, допитливість і любов до книги.
Юні мандрівники вирушили у дивовижну подорож сторінками улюблених книг, знайомлячись із традиціями, визначними місця та казковими героями. Туристичний маршрут охопив цього разу подорож Україною, завдяки добірці художніх творів, які бібліотекар представила у вигляді книжкового калейдоскопа.
Протягом заходу діти змістовно провели час: слухали захопливі уривки з книжок, відповідали на запитання вікторини; брали участь у тематичних іграх і творчих майстернях; «пакували» свою читацьку валізу враженнями та улюбленими історіями.
Особливе місце в подорожі посіли книги українських авторів – саме вони допомогли дітям глибше пізнати рідний край. Юні читачі «мандрували» Україною, милуючись її морями, горами, лісами й мальовничими краєвидами.
Книжкова подорож - це мандрівка, де дороги пролягають не через міста, а через сторінки книжок, і кожен, хто вирушить тим шляхом, потрапить у чарівні країни, в дивовижні місті або навіть у вигаданий світ. Разом із героями йти в гори, плавати морями, відкривати нові острови, гуляти вулицями – чи не мрія багатьох мандрівників? І в таку подорож не треба пакувати валізу — достатньо лише відкрити книжку й увімкнути уяву.
На завершення заходу відбувся майстер-клас, під час якого діти власноруч виготовили паперовий літачок «Мрія» - символ подорожі і віри у здійснення бажань. Адже кожна подорож починається з мрії. І нехай мрії маленьких херсонців обов’язково збуваються!

Емоції в дії: знайомство з Ніжністю і Зніяковінням

Серед тонкої палітри емоцій, що відчуває людина, є особливі, які не завжди помітні з першого погляду, але мають глибокий вплив на наше серце. До таких належать ніжність і зніяковіння. Вони, мов легкий вітерець, не вирують, не гримають, а ледь торкаються душі, залишаючи по собі теплі сліди.
Такими слідами сьогодні Емоджик, який є гідом у світ внутрішніх переживань та персонажем коміксу Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, поведе та познайомить читачів молодшого відділу з ніжністю та зніяковінням. У місті Теплих Почуттів, де все навколо просякнуте доброзичливістю, турботою та щирістю, він вперше зустріне Ніжність – мовчазну, але дуже теплу, що не потребує гучних слів. Не менш важливою стане і зустріч із Зніяковінням – сором’язливою, трохи розгубленою, в тім на диво щирою емоцією.
Також з цими емоціями допоможе розібратися та детально познайомитися рекомендована література. Книжки, у яких герої відчувають ніжність чи зніяковіння, допоможуть маленькому читачеві краще зрозуміти себе, бо у цих історіях ніжність постає через турботу про слабшого, а зніяковіння – через чесність у складних ситуаціях.
Знайомство з такими почуттями та емоціями як ніжністю і зніяковінням – це не просто сюжет коміксу. Це заклик до нас, дорослих: навчімо дітей не лише рахувати і писати, а й відчувати, розуміти, співпереживати. Адже саме з таких емоцій починається справжня людяність.

11 липня 2025

Зодчі української державності. Музей читацьких відкриттів

До Дня Української Державності співробітники читальної зали та сектору абонемента Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели патріотичний просвітницький захід «Зодчі української державності». Захід у форматі музею читацьких відкриттів став інтерактивною історичною мандрівкою крізь віки, яка дозволила учасникам глибше осмислити спадок творців української державності.

Музей складався з трьох експозицій, кожна з яких висвітлювала окремий період у становленні української державності та діяння на благо держави її видатних діячів. Експозиція 1 «Князі і княгині» розкривала добу Київської Русі – період, який заклав перші цеглини української державності. Учасники заходу довідалися про княгиню Ольгу – першу українську жінку-правительку, яка запровадила дипломатичні реформи та налагодила стосунки з Візантією.
Далі перед ними постала потужна постать Володимира Великого – хрестителя Русі, внутрішня реформа якого включала консолідацію земель, а зовнішня – активну християнізацію. Розповідь про Ярослава Мудрого відкрила користувачам книгозбірні постать князя як законодавця, творця «Руської Правди», майстра європейської дипломатії та просвітителя, який відкрив школу і бібліотеку та будував храми як осередки духовно-культурного життя. Ведуча деталізувала як внутрішню політику князів (реформи, правління), так і зовнішню (співпраця, угоди, протистояння).
Центральна частина розповіді включала експозицію «Гетьмани України», яка стосувалася доби козацької державності, що стала новим етапом боротьби за автономію та самовизначення України та її народу. Богдан Хмельницький постав перед нами як засновник козацької держави, який встановив дипломатичні відносини з Кримським ханством і Польщею, Іван Мазепа – як борець за незалежність, відомий своїм союзом зі Швецією проти Московії, а Пилип Орлик – як автор першої української Конституції та дипломат у вигнанні. Експозиція акцентувала увагу на геополітичному контексті та викликах кожного гетьмана.
Експозиція 3 «Сучасна доба» – найближча до нас за часом – презентувала діячів ХХ–ХХІ століть, які сформували сучасну українську національну ідею. Учасники заходу згадали про історика та очільника Центральної Ради Михайла Грушевського, про провідників періоду визвольних змагань Володимира Винниченка, Симона Петлюру, Павла Скоропадського, Євгена Петрушевича, про Президентів незалежної України як символів державної неперервності та про Левка Лук‘яненка і В’ячеслава Чорновола як борців за демократію, права людини і національне відродження.
Кожна експозиція завершувалася вікториною, що активізувала відвідувачів заходу, сприяла запам’ятовуванню фактів та створювала живе обговорення серед учасників.

Формат музею читацьких відкриттів не тільки проінформував про історичний шлях України до незалежності, а й надихнув користувачів книгозбірні відчути себе важливою частиною держави з величним історичним шляхом та великим потенціалом на майбутнє. Цей захід став прикладом того, як історія може бути не лише описана в підручниках, а й пережита в емоціях, роздумах і відкриттях.

У світі мрій, пригод і знань

Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели нову зустріч у безпечному просторі «Успішна жінка» – з книжками, загадками та захопливими іграми для дітей.
Цього разу діти поринули у світ літератури через гру, загадки й обговорення улюблених книжкових історій.
Захід розпочався з дружнього кола спілкування під назвою «Коло читацької довіри». Учасники ділилися своїми вподобаннями – розповідали про улюблені книги, згадували героїв, які найбільше запам’яталися, і говорили про те, чому їм подобається читати. Слова на картці-пам’ятці стали девізом зустрічі: «Кожна прочитана книга – це ще один крок у світ мрій, пригод і знань».
Після знайомства розпочалася весела та динамічна частина – грай-читання «Книжкові загадки-відгадки». Діти читали загадки, пов’язані з відомими казками, пригодницькими сюжетами або персонажами з книг. Відповіді потрібно було не просто назвати, а знайти на ігровому полі – у вигляді картинок, назв чи фрагментів сюжетів. Такий формат допоміг розвивати уважність, логіку й пам’ять, а ще нагадав про знайомі й улюблені твори дитячої літератури.
Такі ігри не лише розважають, а й допомагають краще запам’ятовувати прочитане, зацікавлюють новими історіями й підтримують бажання читати.
Зустріч пройшла активно й весело. А головне – ще раз переконалися, що з книгою завжди цікаво.

10 липня 2025

Чеський фольклор на швидкості. Казковий бібліо-квест

Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки з відвідувачами безпечного простору «Успішна жінка» вирушили у літературну мандрівку до чарівної Чехії – країни старовинних замків, затишних вуличок і живописних пейзажів. У межах програми «Канікули з книгою» діти не лише відкривали для себе культурні скарби європейської держави, а й занурювалися в атмосферу чеського фольклору, де мудрість і гумор живуть на сторінках народних казок.
Стартом до квесту стала казка «Три горішки для Попелюшки», яка допомогла учасникам зануритися в атмосферу пригод і чарів. Цей сюжетний прийом став своєрідним «ключем», що відкрив двері до випробувань, логічних загадок та творчих завдань, розроблених за мотивами найвідоміших чеських народних історій.
Читачі вирушили на пошуки назв казок, знайомилися з їхнім змістом і виконували завдання, які приховували в собі головну ідею кожної історії. Так, наприклад, за мотивами казки «Янічек і запашний віночок» діти розв’язували філворд, шукаючи назви квітів, після чого створювали власний, символічний віночок.
Казка «Златовласка» надихнула учасників до інтелектуального змагання: головна героїня любила загадувати непрості загадки, тож діти розгадували логічні задачки, відшукуючи правильні відповіді. Кожна правильна відповідь наближала їх до фінальної мети – чарівного капелюха, який збирався з окремих фрагментів, здобутих під час квесту.
Коли капелюх було зібрано, всередині на дітей чекало несподіване відкриття: головні слова, що стали символом чеського фольклору – Розум і Щастя. Саме ці цінності, переплетені з добротою, працьовитістю та життєвою мудрістю, пронизують чеські казки та вчать бачити чарівне в буденному.
Казкова мандрівка до Чехії стала не лише розвагою, а й пізнавальним і надихаючим досвідом. Через гру, літературні образи та творчі завдання діти не просто читали, а проживали кожну історію, відкривали для себе культурні особливості іншої країни і водночас розвивали логіку, фантазію й емоційний інтелект. Саме так читання перетворюється на захопливу пригоду, коли книжка стає компасом, а казка – мапою до нових відкриттів.

09 липня 2025

Слідами скіфів: Таємниці Придніпров’я

Працівники відділу обслуговування юнацтва та молоді Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки продовжують знайомити юних херсонців з історією Херсонщини. Цього разу для читачів книгозбірні відбувся захопливий захід – інформаційна гра-вікторина «Слідами скіфів: Таємниці Придніпров’я». Учасники вирушили у віртуальну подорож слідами славетного давнього народу скіфів, дізналися багато цікавого про їхній побут, звичаї, військову справу та загадки, які залишив по собі цей могутній народ у степах Придніпров’я.
Після пізнавальної частини розпочалася гра. Діти з великим захопленням взяли участь у вікторинах «Хто такі скіфи?» та «Життя під небом Скіфії», розгадували тематичні загадки, грали в інтерактивну гру «Скіф чи не скіф?», а також проявили свою фантазію, створивши яскравий міні-комікс під назвою «Пригода юного скіфа».
Особливою родзинкою заходу стало збирання пазлу – за кожну правильну відповідь учасники отримували одну частинку, і під кінець гри він склався у завершену картину, що стало приємною нагородою та символом командної перемоги.
На завершення всі присутні мали змогу ознайомитися з добіркою літератури, що розповідає про скіфську історію та археологічні скарби Придніпров’я.
Захід пройшов у теплій, дружній атмосфері та став ще одним кроком до відкриття для дітей історичних сторінок нашого краю.

Мандрівка Книгозаврика у країну ЗА + ЗА

Серед емоцій, які переживають діти сьогодні, вирізняються дві особливо сильні та значущі – заздрість і захоплення. Вони часто ходять поруч, бо мають однаковий початком «ЗА», проте ведуть у зовсім різні напрямки. Саме ці дві емоції стали головними героями нової пригоди невтомного дослідника – Книгозаврика.
Цього разу Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки, читачі дитячого простору UNICEF Херсон та книжковий мандрівник Книгозаврик опинилися у країні ЗА+ЗА – дивовижному світі, де переплітаються зеленкуваті хмари заздрості з барвистими промінчиками захоплення. І хоча на перший погляд ці емоції протилежні, вони мають дещо спільне: обидві виникають тоді, коли ми бачимо щось прекрасне, незвичайно-цікаве у когось іншого.
Що ж цим робити? Як подолати заздрість та перетворити її у захоплення? Прикладом стали захопливі історії про їжачкам Колюсика, від YouTube каналу «Чарівний світ дитинства», котрі знов прийшли на допомогу, бо у них їжачок вчиться долати заздрість, визнавати свої почуття і перетворювати їх на мотивацію для зростання.
Із задоволенням присутні пригадували казкових героїв, які заздрили іншим, згадували слова на – «ЗА», а далі із задоволенням робили власноруч поробку, із задоволенням вивчали вірш, із задоволенням танцювавши, виражаючи свої емоції.
У добу соцмереж і надмірної інформації, коли діти постійно зіштовхуються з прикладами чужих успіхів, дуже важливо навчити їх розпізнавати свої емоції, говорити про них і не соромитися почуттів. Подорожуючи між ними, завдяки книжкам, Книгозаврик разом з малечею зрозуміли важливу істину: заздрість і захоплення виникають з одного джерела – з бажання бути кращим. Але заздрість закриває серце, а захоплення – відкриває його для радості, дружби і змін. Ця мандрівка Книгозаврика у країну «ЗА+ЗА» стала прикладом для кожного присутнього: заздрість потрібно зрозуміти, а захоплення – плекати. І тоді емоції перестають бути темрявою, а перетворюються на світло, що веде до внутрішнього зростання.

08 липня 2025

Книжковий ключ до фортеці. Літературно-історичний квест

Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки продовжують дивувати своїх юних читачів новими формами пізнання України. Цього разу в межах циклу програми «Моя Україна – WOW!» у безпечному просторі Херсонської громади було проведено літературно-історичний квест «Книжковий ключ до фортеці».
В основі квесту – книга Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі», яка стала справжнім путівником у подорожі історичними місцями нашої країни. Саме цей твір надихнув організаторів створити гру, де пригоди, знання та творчість поєдналися в єдине ціле.
Учасники заходу мали змогу познайомитися з найвідомішими фортецями та замками України – Кам’янець-Подільською, Хотинською, Аккерманською, Олеською та іншими. Вони дізнавалися, де саме розташовані ці оборонні споруди, у чому полягає їхня унікальність та яку роль вони відіграли в історії українського народу.
Окрім історичних фактів, діти зачитували уривки з українських літературних творів, у яких описані замки, фортеці та події, пов’язані з ними. Зокрема, звернули увагу на опис бойової вежі у повісті Івана Франка «Захар Беркут», де фортеця постає, як символ незламності та єдності громади. А в уривках із твору Марка Вовчка «Кармелюк» згадуються укріплення й маєтки, що стали ареною боротьби за справедливість і волю. Такий літературний контекст допоміг дітям побачити архітектурні пам’ятки очима письменників і глибше осмислити їхню роль в історії та культурі українського народу.
Квест мав чітко продуману структуру, а кожен учасник отримав власну «місію». Завдання були різноманітними: відгадати загадки про фортеці та замки; розпізнати історичні споруди за фотографіями; визначити місце для побудови нової фортеці на мапі України; збудувати власну міні-фортецю із сірників; зіграти у веселу пізнавальну гру «Вгадай, що це?».
Захід став справжньою пригодою, яка поєднала гру, читання та дослідження. Водночас він нагадав, що українська земля багата не лише на природні скарби, а й на духовну й архітектурну спадщину, яку варто берегти, вивчати й пишатися нею.

Таємниці, скарби і герої Анатолія Марущака

Анатолій Петрович Марущак – відомий херсонський поет, прозаїк, журналіст, радіоведучий, член трьох Національної спілок: письменників, кінематографістів і журналістів. Багатогранна творча особистість, без якої важко уявити «Літературне сузір’я Херсонщини».
Зірка №5 у нашій читацькій ЛІТ-агенції присвячена творчості талановитого краянина Анатолія Марущака, який багато років є вірним другом і порадником Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.
Ліричний прозаїк, вишуканий поет, чуйний журналіст, багатогранна творча діяльність цього митця багато років захоплює і дивує. Дізнатися цікаві факти з життя та творчості Анатолія Марущака, ви можете, переглянувши презентацію:
А перевірити свої знання та продовжити своє знайомство з усіма героями з нашої читацької ЛІТ-агенції «Літературне сузір’я Херсонщини», ви, юні читачі, зможете за «читацькою картою пригод», виконавши всі завдання. Відмічайте пройдені завдання у «Щоденнику літагента» та змагайтеся за звання кращого краєзнавця цього літа!

07 липня 2025

Грай! Читай! Відпочивай! Краєзнавчий турнір для юних херсонців

У безпечному просторі UNICEF фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели яскравий пізнавально-ігровий захід «Грай! Читай! Відпочивай!» для маленьких мешканців Херсона. Турнір об’єднав гру, читання та краєзнавство, подарувавши дітям нові знання, щирі емоції та командний дух.
Мета заходу – заохотити дітей до читання краєзнавчої літератури, поглибити знання про рідний край і створити дружню атмосферу для відпочинку. Діти активно долучалися до бесіди про історію, традиції та видатних земляків, а потім взяли участь у веселій вікторині-змагальні. Питання були про річку Дніпро, кораблебудування у Херсоні та, звісно, кавун – головний символ нашого краю.
Родзинкою заходу став майстер-клас з виготовлення кавунчиків із кольорового паперу. Кожна дитина створила власну яскраву аплікацію, яка стала символом літа, творчості та любові до рідної Херсонщини.
Захід пройшов у теплій, доброзичливій атмосфері й став справжнім святом знань, гри та читацького натхнення. Бібліотека й надалі підтримуватиме дітей, організовуючи заходи, що навчають, розвивають і надихають.