30 квітня 2025

Теплі історії від щирих сердець

У нашій країні, де дедалі більше неспокою, тепла книжкова історія стає справжнім скарбом. Коли серце болить від новин та подій, а душа шукає підтримки, саме літературне слово може стати тією ниточкою, яка з’єднує розірване, зцілює рани, дарує надію. Саме такими є твори Сашка Дерманського – українського письменника, який своїми книжками торкається найтонших струн людської душі.
Книжковим маршрутом, який об’єднав всіх шанувальників сучасного пера навколо світла українського слова, вирушили на літературному експресі читачі-учні 4-А,Б класів Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №54 з поглибленим вивченням іспанської та інших іноземних мов, щоб глибше познайомитися із творчістю сучасника.
Станціями пізнання живого письменника, які скомпонував молодший відділ Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, стали: біографічний колаж, книжковий калейдоскоп, відеосалон та ігротека за змістом книжок Сашка Дерманського.
Тож, долаючи такі книжкові маршрути, а саме від «Чудового Чудовиська», «Маляки» та «Дракона Омелька» до «Клубу врятованих», сенс яких наповнений теплом, гумором, світлом та співчуттям, маленькі читачі вчаться допомагати іншим, вірити у добро, цінувати рідну мову, культуру, українські традиції, а найважливіше – наслідком популяризації таких книг бібліотекарі викликають стійкий інтерес до сучасної літератури, котрий спонукає шукати нові книжкові пригоди.

Велика читацька пригода

Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки підготували для юних відвідувачів безпечного простору ГО «Успішна жінка» за підтримки UNICEF справжню читацьку подорож, де книги відкривають свої таємниці через гру.
Початком пригоди стала інтрига: загадковий лист від незнайомця, що кликав дітей досліджувати чарівний світ книжкових історій. Але перш ніж потрапити на ігрове поле, потрібно було довести свою кмітливість і знання літератури.
За допомогою кольорового кубика читачі випадково обирали номер сторінки у книзі, у якій було заховане фрагментоване зображення.
Правильно вгадана історія відкривала дітям частинку великої таємниці. Уривки читали вголос, ділилися своїми враженнями, шукали улюблених героїв і співпереживали персонажам. А знайдену частинку зображення приклеювали у відповідне місце на ігровому полі. Крок за кроком, завдяки командній роботі, сторінки й уривки перетворювалися на справжню картину.
Яке ж було здивування, коли на завершення перед учасниками постав знайомий усім образ Гаррі Поттера. Саме він, «таємний герой», організував цю захопливу книжкову пригоду, довівши: читання – це справжнє чарівництво, яке відкриває нові світи, дарує знання і незабутні емоції.
Велика читацька пригода стала не лише веселим випробуванням, а й чудовою нагодою для кожного відчути радість відкриттів, навчитися уважно слухати, міркувати та працювати у команді. І найголовніше – побачити, що книги приховують у собі більше пригод, ніж будь-який чарівний світ!

29 квітня 2025

Заповідні куточки Херсонщини

Херсонщина щедра на природні дива, і кожна нова зустріч із ними дарує незабутні враження. У цьому переконалися учні 1-А класу Херсонської спеціалізованої школи № 54 з поглибленим вивченням іспанської та інших іноземних мов. Під час пізнавальної медіа-години «Заповідні куточки Херсонщини», організованої фахівцями Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, школярі вирушили у віртуальну подорож, відкриваючи для себе природні скарби рідного краю.
Діти «відвідали» найвідоміші заповідні місця області: Біосферний заповідник «Асканія-Нова», Чорноморський біосферний заповідник та національний природний парк «Олешківські піски». Завдяки яскравим відеофрагментам та мультимедійній презентації вони ближче познайомилися з мешканцями степів, лісів і плавнів, дізналися про особливості рослинного та тваринного світу.
Ігри «Чиї сліди?» та «Такий як…» допомогли школярам краще запам’ятати нову інформацію, потренувати спостережливість, логічне мислення та уважність. Через ігрові завдання діти вчилися впізнавати тварин за їхніми слідами та характерними ознаками, розширювали свої знання про природу рідного краю.
На завершення пізнавальної подорожі юні херсонці долучилися до вікторини «Правда чи вигадка?», під час якої узагальнили нові знання та краще запам’ятали цікаві факти про заповідні місця рідного краю.
Такі заходи не тільки розважають, а й формують екологічну культуру, любов до природи й відповідальність за її збереження. Знайомство із заповідними куточками рідного краю стає для дітей важливим кроком у формуванні свідомого ставлення до навколишнього світу.

Хто крутіший? Читацький батл

У дитячому просторі ГО «Успішна жінка» за підтримки UNICEF фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели пізнавально-розважальний батл персонажів під назвою «Хто крутіший?». Захід зібрав юних читачів, які отримали змогу не лише весело провести час, а й перевірити свої знання літератури, а ще кмітливість і спритність.
Учасниками змагання стали улюблені герої дитячих книжок – Аліса з Країни чудес, Мауглі, Гаррі Поттер та Пеппі Довгапанчоха. Кожен персонаж був яскраво представлений, розповів про себе і запропонував випробування, що відображали риси його характеру та сюжетні епізоди з відповідного твору. Таким чином, діти не лише поринули у світ пригод, а й пригадали основні моменти з прочитаних книжок.
Юні учасники з азартом проходили всі етапи батлу: відповідали на запитання за змістом творів, розгадували ребуси та фото-загадки, вправлялися у спритності, виконуючи завдання на збереження рівноваги з книжкою на голові, як справжні читачі-балансувальники. Атмосфера була дружньою й динамічною, а завдання – пізнавальними та веселими.
Завершилася подія енергійною спільною руханкою, яка подарувала гарний настрій та зміцнила командний дух. Захід сприяв не лише популяризації читання, а й розвитку уваги, логіки, уяви та любові до літературних героїв, які надихають і розважають не одне покоління дітей.

28 квітня 2025

Таврійські акварелі у віршах

Коли мова заходить про Таврію, малу батьківщину багатьох з нас, уява малює безкраї степи, тихі ковилові хвилі, що розливаються аж до обрію, сонце, яке ніжно торкається золотих нив. Але ще більш яскраво ці образи постають у поетичних рядках, де кожне слово, наче мазок акварелі, кожен образ – відлуння душі рідного краю.
У творах херсонських поетів Таврія – це не просто географічна місцевість. Це символ степової свободи, сили і водночас ніжності. Їх вірші вчать нас бачити красу в простому: у криничній воді, у польовій волошці, у шелесті вітру, який шепоче над хлібним полем.
Доторкнутися до цієї краси та відчути її душевність, шляхом знайомства з віршами Миколи Братана, з нагоди ювілею талановитого художника слова, виявили бажання читачі-учні 2ТХО класу Херсонського Таврійського ліцею, котрі завітали до Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки на краєзнавчі читання.
На присутніх чекав огляд поетичних збірочок: «Слон на стадіоні», «Равлик на пляжі», «Пригоди живої природи», які поєднують в собі гумор і спостереження за навколишнім світом, навчають доброті та любові до природи, до людей. А веселі завдання та ігри, за їх змістом, дали можливість назавжди запам’ятати ім’я справжньої, відданої своєму краєві людини, чиї вірші – це глибока емоційність, філософія життя, тонке сприйняття простору та часу.

Пластиліновий зоопарк у твоїх руках

Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки провели веселий і пізнавальний майстер-клас у лабораторії «Творчий простір» на тему «Пластиліновий зоопарк у твоїх руках». Захід проходив у дитячому просторі UNICEF та зібрав маленьких учасників, які із захопленням поринули у світ фантазії, кольорів і ліплення.
Цього разу головною героїнею творчої зустрічі стала... мишка!
Малюки з м’якого пластиліну власноруч створювали кумедну сіру мишку з вушками, хвостиком і смішним носиком. Така творча праця була не лише цікавою, а й дуже корисною – адже вона сприяє розвитку дрібної моторики, уважності та уяви.
Кожна мишка вийшла неповторною – зі своїм характером, настроєм і навіть... історією. Одні дітки зліпили мишку-веселунку, інші – мишку-мандрівницю, яка вирушила на пошуки сиру!
Під час заняття діти також дізналися багато цікавого про мишенят: чому ці тваринки мають надзвичайно чуткий нюх, де вони полюбляють ховатися та чим ласують у дикій природі.
Майстер-клас пройшов у теплій, дружній атмосфері, наповненій усмішками, сміхом та творчим натхненням. Завершенням стала весела фотосесія з виробами, де кожен охочий міг похвалитися своїм маленьким витвором мистецтва, а ще конкурс: «Найвеселіша тваринка», «Найреалістичніша», «Найкольоровіша» та вручення дипломів для учасників та маленькі сюрпризи.
Дякуємо всім учасникам за щирі емоції та чудовий настрій! Попереду – нові зустрічі, нові тваринки та ще більше натхнення. Творимо разом!

26 квітня 2025

Чорнобиль: минуле і сучасне. Ретроспектива пам’яті

39 років минуло з того дня, коли історія України змінилася незворотно – сталася найбільша катастрофа за всю історію ядерної енергетики – Чорнобильська аварія. 26 квітня увесь світ відзначає День Чорнобильської трагедії і Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф. Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали. Завдяки їхній мужності та героїзму світ вдалося врятувати від ядерної загрози. Серед них і мешканці Херсонщини.
Співробітники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели ряд заходів до цієї вікопомної дати. Так, учасниками тематичного заходу «Чорнобиль: минуле і сучасне. Ретроспектива пам’яті» стали учні 8-Б класу Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №50 імені Романа Набєгова Херсонської міської ради та учні 7-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №44 Херсонської міської ради. Екологічну розвідку у Зону відчуження здійснили здобувачі освіти, учні 5-10 класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №36 Херсонської міської ради.
На початку заходу здобувачі освіти перевірили, отримані раніше, знання у вікторині «Чорнобиль не має минулого часу», дізнались причини трагедії та найбільші зони ураження в Україні та в усьому світі. Проглянувши коротке навчальне відео про те як працюють АЕС, обговорювали наслідки аварії, які так довго приховувала радянська влада про велику кількість потерпілих серед цивільних, пожежників, військових, медиків та всіх ліквідаторів, які ризикуючи власним життям, боролися з наслідками аварії. Потім учасники заходу дізнались про найвідоміші об’єкти, які ваблять сотні тисяч туристів з усього світу, побачили світлини з міста-привида, моторошні кадри з життя, яке раптово зупинилося, могильник техніки і парк атракціонів, які є німими свідками трагедії.

Тема Чорнобильської трагедії в літературі, кінематографі та мистецтві, доповнює знання людей про події 39-річної давнини, створюючи ще й емоційну складову фатальних подій. Досвід минулого є гарним прикладом того, як інформація і знання може врятувати життя. Пам’ятаємо силу й відданість людей, які рятували життя у 1986 році. Цінуємо кожного, хто допомагає захищати життя зараз.
Виховні заходи, присвячені Дню пам’яті Чорнобильської трагедії, мають на меті не залякувати школярів, а вчити робити висновки та не допускати такого у майбутньому. Нехай жертва героїв, що віддали свої здоров’я і життя заради ліквідації страшних наслідків аварії та заради нашого майбутнього, не буде марною.

Чорнобиля трагічні сторінки. Book-фокус

Чорнобильська катастрофа 1986 року стала найбільшою техногенною трагедією в історії, яка назавжди змінила життя мільйонів людей та вплинула на екологію, глобальне розуміння безпеки та відповідальності людства перед довкіллям.
Головна бібліотекарка читальної зали провела серію заходів пам'яті, присвячених 39-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС, під час яких учні 7-9-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №50 імені Романа Набєгова Херсонської міської ради та Херсонського ліцею № 52 «Перспектива» Херсонської міської ради дізналися про обставини виникнення аварії, про наслідки Чорнобиля для екології та здоров'я людей, згадали про героїв-чорнобильців, які ризикували своїм життям заради порятунку людства, та вшанували пам’ять мужніх героїв-ліквідаторів.
Обговорення наслідків для екології допомогли підкреслити для молоді значення екологічної просвіти, заходів безпеки і турботи про довкілля, значення екологічної свідомості для нових поколінь.
Ведуча ознайомила підлітків із тематичною літературою, адже і художня, і публіцистична література – це потужний спосіб підтримувати пам'ять про трагічні сторінки нашої історії, а книги про Чорнобиль допомагають і молодому поколінню українців, і людям з різних куточків світу дізнатися про катастрофу та її наслідки. Вони створюють міст між минулим і майбутнім, нагадуючи, наскільки важливо зберігати природу та людські життя.
Заходи стали нагадуванням про важливість пам'яті та вдячності тим, хто захищав Україну від наслідків техногенної катастрофи, бо Чорнобильська трагедія і досі залишається для всіх нас уроком, який закликає до обережності, відповідальності та єдності перед обличчям глобальних викликів.

25 квітня 2025

Чорнобиль: хроніка мужності

Щороку Україна вшановує одну з найтрагічніших сторінок своєї історії – аварію на Чорнобильській атомній електростанції. Минуло вже десятиліття, але пам'ять про цей день жива, і важливо передати її наступним поколінням – тим, хто народився вже в мирний час, але має знати, якою ціною дісталася ця тиша.
Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели годину пам’яті «Чорнобиль: хроніка мужності», приурочену до роковин трагедії, що сталася 26 квітня 1986 року і залишила слід у долі всього людства. Участь у заході взяли учні 4-В класу Херсонської спеціалізованої школи №54 з поглибленим вивченням іноземних мов та учні 2-3 класів Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №12 з поглибленим вивченням французької мови.
Відвідувач дізналися про те, що сталося тієї квітневої ночі, які наслідки мала аварія для людей, природи, всього людства. Але головний акцент був зроблений на мужність тих, хто став на захист життя – пожежників, лікарів, інженерів, які першими прийняли на себе удар. Вони не думали про страх – думали про обов’язок.
Бібліотекарі підібрали доступні для дитячого сприйняття матеріали: відеофрагменти, фото та художню літературу, яка допомагає зрозуміти трагедію не лише розумом, а й серцем.
У форматі живого діалогу школярі висловлювали свої думки: що таке героїзм, чому важливо пам’ятати і як кожен може зберегти пам’ять про ці події. Діти ділилися своїми емоціями, ставили питання, уважно слухали і говорили про те, що світ повинен бути безпечним, а людство відповідальним.
Подібні заходи – це виховання людяності, поваги до подвигу, розуміння цінності життя. У цьому – сила книги і слова, які формують гідне майбутнє.

Про видатні винаходи жінок

Розширити уявлення школярів про роль жінок у розвитку науки та техніки – саме таку мету мав пізнавальний квест «Видатні винаходи жінок», який провели фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки для учнів 7-8 класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №38. Захід відбувся у цікавому інтерактивному форматі, що поєднав пізнавальні факти з ігровими елементами.
Під час заходу учасники дізналися про жінок, чиї розробки змінили світ: історію створення посудомийної машини, перископа, сигнальних ракет, першої програми для обміну даними, паперових пакетів та інших корисних речей, які стали частиною нашого повсякденного життя.
Школярів вразило, що ці звичні речі мають авторок, про яких раніше вони навіть не здогадувалися.
Юнацтво із задоволенням виконувало завдання квесту – розгадувало ребуси, відгадувало загадки та відповідало на запитання. Атмосфера заходу була живою й захопливою. Такі активності не лише урізноманітнили навчальний день, а й дали змогу дітям відчути цінність жіночого внеску в науку та переконатися, що відкриття можуть робити всі, хто має цікавість, наполегливість і мрію.

24 квітня 2025

Планета, де вирує життя. Екологічно-літературна розвідка

Планета Земля – єдина планета, на якій відоме життя, це найкраща домівка людства, яка сьогодні потребує уваги, піклування і активних дій. Адже глобальне потепління, озонові діри, вирубування лісів, аномальна температура океану – це далеко не повний перелік «хвороб» планети Земля, до якої доклало свою руку людство. Саме тому екологічна освіта підростаючого покоління сьогодні дуже важлива. До Міжнародного дня Землі, який щорічно відзначається світовою спільнотою 22 квітня, працівниками Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки був проведений пізнавальний інтерактивний захід «Планета де вирує життя. Екологічно-літературна розвідка». Учасниками заходу стали учні 8-9-х класів Херсонської загальноосвітньої школи №53 Херсонської міської ради та учні 7-х класів Херсонського Таврійського ліцею Херсонської міської ради.
Спершу здобувачі освіти дізнались унікальні факти про планету Земля, як єдину відому домівку для людства, про вплив людської діяльності на навколишнє середовище. Перевірили свої знання у вікторині «Земля - наш спільний дім», та висловили свої думки у опитувані «Еко-Friendly. Норм чи стрьом?». Вимикати світло і не марнувати воду, використовувати енергозберігаючі лампочки, збирати батарейки і макулатуру, сортувати сміття і прибирати парки, все це і багато іншого, аби допомогти навколишньому середовищу, вважають нормальним і дієвим свідомі підлітки і закликають до цього своїх однолітків і дорослих.
Чимало художньої і наукової літератури сьогодні присвячено екологічним проблемам людства. Під час заходу підлітки ознайомилися з найпопулярнішими виданнями та мали змогу дізнатися що таке компостування, що спільного у переробці пластику та мистецтві та чому споживання локально їжі є екологічним вчинком.
Окремим чином і поговорили про «Цифрове прибирання», що є частиною міжнародної ініціативи Digital Cleanup Day. Ця ініціатива охоплює весь світ і закликатиме людей скоротити обсяг цифрового сміття, очищуючи пристрої та оптимізуючи використання цифрових ресурсів. Щиро віримо, що кожна ініціатива стане важливим внеском у збереження нашої прекрасної планети заради щасливого життя і майбутнього!

На захисті авторського права: юридична академія супергероїв

До Всесвітнього дня книги та авторського права головна бібліотекарка читальної зали провела для студентів Херсонського фахового коледжу культури і мистецтв тренінг під назвою «На захисті авторського права: юридична академія супергероїв». Цей день є символом поваги до авторів, видавців, бібліотекарів, читачів та усіх, хто має стосунок до книговидання або популяризації читання.
Тим паче, що студентам творчих спеціальностей надзвичайно важливо розуміти основи авторського права, адже їхня майбутня професія безпосередньо пов’язана з творчим самовираженням, а їхні мистецькі творіння (пісні, картини, танці, інсталяції тощо) мають бути захищені надійно як інтелектуальна власність. Знання законів про захист авторських прав може допомогти їм не лише створювати унікальні роботи, але й захищати свої ідеї, здобутки та творчі продукти. Ця навичка не лише про повагу до праці інших митців, творіння яких студенти часом наслідують, а і про вміння відстоювати власні права у світі, де інновації та креативність мають велику цінність.
Тож під час заняття бібліотекарка разом із супергероями Людиною-копірайтом та його напарницею Томою навчали молодь основам авторського права. Учасники познайомилися з положеннями Закону України «Про авторське право і суміжні права», прийнятого 23 грудня 1993 року, а також із нормами міжнародного права в цій сфері. Студенти дізналися, як визначити автора того чи іншого твору, що охоплює поняття інтелектуальної власності, скільки часу діють авторські права, які існують символи для позначення видів інтелектуальної власності тощо.
Особливий акцент було зроблено на практичних завданнях, які допомогли юним творцям не тільки зрозуміти основи авторського права, але й успішно застосувати ці знання. Учасники тренінгу вирішували цікаві кейси, відстоюючи законні права сучасних митців — письменників, художників, музикантів, видавців, програмістів та багатьох інших представників культури і науки.
Такі вправи навчили молодь розпізнавати порушення авторського права, а також допомогли розвинути навички поваги до інтелектуальних продуктів.
Наприкінці заходу ведуча наголосила на важливості дотримання авторського права в сучасному житті. Вона закликала присутніх поширювати цінні знання про мистецькі й технологічні продукти серед своїх друзів та знайомих, адже дотримання законів — це підтримка культури та творчості.