До Дня Української Державності співробітники читальної зали та сектору абонемента Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели патріотичний просвітницький захід «Зодчі української державності». Захід у форматі музею читацьких відкриттів став інтерактивною історичною мандрівкою крізь віки, яка дозволила учасникам глибше осмислити спадок творців української державності.
Музей складався з трьох експозицій, кожна з яких висвітлювала окремий період у становленні української державності та діяння на благо держави її видатних діячів.
Експозиція 1 «Князі і княгині» розкривала добу Київської Русі – період, який заклав перші цеглини української державності. Учасники заходу довідалися про княгиню Ольгу – першу українську жінку-правительку, яка запровадила дипломатичні реформи та налагодила стосунки з Візантією.
Далі перед ними постала потужна постать Володимира Великого – хрестителя Русі, внутрішня реформа якого включала консолідацію земель, а зовнішня – активну християнізацію. Розповідь про Ярослава Мудрого відкрила користувачам книгозбірні постать князя як законодавця, творця «Руської Правди», майстра європейської дипломатії та просвітителя, який відкрив школу і бібліотеку та будував храми як осередки духовно-культурного життя. Ведуча деталізувала як внутрішню політику князів (реформи, правління), так і зовнішню (співпраця, угоди, протистояння).
Центральна частина розповіді включала експозицію «Гетьмани України», яка стосувалася доби козацької державності, що стала новим етапом боротьби за автономію та самовизначення України та її народу. Богдан Хмельницький постав перед нами як засновник козацької держави, який встановив дипломатичні відносини з Кримським ханством і Польщею, Іван Мазепа – як борець за незалежність, відомий своїм союзом зі Швецією проти Московії, а Пилип Орлик – як автор першої української Конституції та дипломат у вигнанні. Експозиція акцентувала увагу на геополітичному контексті та викликах кожного гетьмана.
Експозиція 3 «Сучасна доба» – найближча до нас за часом – презентувала діячів ХХ–ХХІ століть, які сформували сучасну українську національну ідею. Учасники заходу згадали про історика та очільника Центральної Ради Михайла Грушевського, про провідників періоду визвольних змагань Володимира Винниченка, Симона Петлюру, Павла Скоропадського, Євгена Петрушевича, про Президентів незалежної України як символів державної неперервності та про Левка Лук‘яненка і В’ячеслава Чорновола як борців за демократію, права людини і національне відродження.
Кожна експозиція завершувалася вікториною, що активізувала відвідувачів заходу, сприяла запам’ятовуванню фактів та створювала живе обговорення серед учасників.
Формат музею читацьких відкриттів не тільки проінформував про історичний шлях України до незалежності, а й надихнув користувачів книгозбірні відчути себе важливою частиною держави з величним історичним шляхом та великим потенціалом на майбутнє. Цей захід став прикладом того, як історія може бути не лише описана в підручниках, а й пережита в емоціях, роздумах і відкриттях.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Додайте ваше ім'я та вік