12 листопада 2024

Сторінками дитячих журналів

Працівники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки вирішили привернути увагу юних читачів до унікальності друкованих періодичних видань, розкривши їхню актуальність і привабливість для сучасної української аудиторії. Для цього у просторі UNICEF було створено «медіавіконце» під назвою «Сторінками дитячих журналів», де відвідувачі поринули у світ дитячої преси, відкриваючи цікаві та різноманітні теми українських видань, які, попри цифрові тенденції, залишаються важливим джерелом знань, натхнення й розвитку.
Бібліотекарі розповіли, чим журнали відрізняються від газет, пояснили важливість регулярних випусків і поділилися історією дитячої періодики в Україні.
Гортаючи сторінки журналів, діти переконалися, що літературний зміст має велику цінність не лише через захопливі сюжети, а й завдяки чудовим ілюстраціям, які не просто доповнюють текст, а й активно пробуджують інтерес до читання.
Особливу увагу малечі привернули пізнавальні розділи видань, які пропонують лабіринти, загадки, вікторини та творчі завдання. Виконуючи вправи, учасники з'ясували, що ці видання цікаві не лише своїм літературним змістом, а й інтерактивними сторінками.
Креативні рубрики із цікавими техніками спонукали юних творців до виготовлення власного паперового ангелика. Цей оберіг, створений за технікою орігамі, став втіленням того, як ідеї зі сторінок дитячих журналів можуть надихати на власні творчі проєкти.
Медіавіконце «Сторінками дитячих журналів» стало справжнім відкриттям для любителів літератури. Такий підхід допоміг краще зрозуміти роль періодики, розвинути любов до читання та заклав основи для самостійного навчання.

11 листопада 2024

Рідне місто, ми твоя надія!

Два роки тому наше місто-герой Херсон було звільнено від нападу ворожих військ, від неволі, що здавалася нескінченною. Ті події стали уроком і випробуванням, які змінили і зблизили усіх мешканців міста. Переживаючи разом дні страху, розпачу, невпевненості, сьогодні ми усвідомлюємо, як сильно нас змінили тогочасні обставини. Вони показали наскільки ми єдині, стійкі і незламні та як багато готові зробити заради свободи, спокою, миру на своїй землі.
Для маленьких мешканців нашого міста це теж не просто дата в календарі, це нагадування про мужність містян, про їхню здатність вистояти, коли навіть все здається втраченим. Саме з цієї нагоди бібліотекарі Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки завітали до малюків Дитячих просторів Unicef та укриттів міста Херсон, запропонувавши їм пригадати недалеке минуле та зробити колаж-привітання «Незламний Херсон: очима дітей» – дитячий погляд на День визволення міста-героя Херсон.
Перш ніж розпочати виготовлення вітальної листівки, учасники пригадали важкі події, які пережили херсонці під час боротьби за своє місто. Обговорюючи ці моменти, діти та дорослі усвідомили, як важлива свобода та як сильна їхня мрія про мирне майбутнє, якого так чекає Херсон.
Український прапор, який майорітиме завжди над містом, палкі, гарячі серця, символ півдня – кавунчик були увінчані дитячими долоньками, які начебто обіймали рідний край та бажали йому миру, любові, незалежності, стійкості, віри, спокою, непохитної сили духу, а воїнам України слали земний уклін і величезну вдячність.
Працівникам книгозбірні вдалося об’єднати читачів у творчому пориві, нагадати про значущість єдності та стійкості духу. Це не просто святкування, а крок до виховання нового покоління, яке глибоко шанує історію свого краю і мріє про світле та мирне завтра.
Тож, зі святом тебе, наш рідний Херсоне! Нехай на твоїх вулицях назавжди вщухнуть вибухи та обстріли і вони знов наповняться радістю, миром, любов’ю, дитячим сміхом, щасливими людьми, нехай твоє майбутнє буде світлим і безхмарним для всіх, для кожного з нас! А ще безмежна шана і довічна пам’ять тим, хто віддав життя, знайомим і незнайомим хлопцям і дівчатам – визволителям нашої маленької Батьківщини!

10 листопада 2024

«Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці!» Хроніка звільнення міста Херсона

11 листопада 2022 року українські прапори знов замайоріли в нескореному Херсоні, адже саме цього дня українські Сили оборони, після восьми з половиною місяців окупації, зайшли в місто незламних. Херсонці чекали на цей день і наближали його всіма силами.
Згадуючи ці незабутні події, напередодні другої річниці звільнення рідного міста від окупантів головна бібліотекарка відділу обслуговування читачів-учнів 5-9-х класів провела серію заходів на тему: «Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці! Хроніка звільнення міста Херсона», учасниками яких стали учні Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №53 і Херсонського ліцею №52 «Перспектива».
Розпочалися заходи із загальнонаціональної хвилини мовчання за загиблими, а далі перед очима шкільної молоді знову постали події, які кожен херсонець пережив на власному досвіді: від 24 лютого по 11 листопада 2022 року. Ми згадали і перший ранок, коли пролунало слово «війна», і нерівний бій 1 березня у Бузковому парку тероборонівців проти окупантів, і патріотичний мітинг 13 березня на площі Свободи.

Не оминули увагою і сумні реалії окупації, і славетні сторінки супротиву - славнозвісні Чорнобаївку та Антонівський міст, арт-спротив патріотичним графіті та українською символіко, акцію «Жовта стрічка». І останню – найважливішу – сторінку цієї хроніки – 11 листопада 2022 року.
Захід супроводжувало поетичне обрамлення, яке складалося із віршованих рядків херсонської поетки Альони Мовчан, які були написані нею під час окупації та увійшли до циклу «Поетична хроніка війни».
Завершився захід переглядом відео, у якому військовий скрипаль Мойсей Бондаренко грає на скрипці незабутню мелодію на площі Свободи у звільненому Херсоні, та побажанням усім херсонцям мирного неба над головою.

09 листопада 2024

Дивовижні українці

Кого з відомих українців сучасні підлітки вважають найбільш відомими у світі? Чиї біографії та історії успіху надихають і вражають? – Запитали ми учні 9-х класів Херсонського НВК №48 Херсонської міської ради, які завітали на пізнавальний захід, присвячений українцям, які в різних куточках світу прославляли нашу країну та український народ. Співробітниками Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки було проведено захід «Дивовижні українці. Патріотична розвідка».
Працівники бібліотеки підготувала для школярів цікаві тематичні вікторини, які стали підведенням до різноманітних патріотичних розвідок. Так «Мистецька розвідка» відкрила талановиту особистість Катерини Білокур. Діти дізнались про важкий життєвий шлях мисткині та велику пристрасть до малювання, переглянули її відомі на весь світ картини.
«Наукова розвідка» була присвячена всесвітньо відомим науковцям України і зокрема авіаконструктору Ігорю Сікорському. Девятикласники дізнались про мрії дитинства героя, захоплення фантастикою та неймовірну наполегливість дослідника, які зробили його літаки та гелікоптери вагомими відкриттями минулого століття.
Цікаво було дізнатись і про Богдана Гаврилишина – юнак, який у 12 років мріяв про неможливе, - бути вільною людиною у виборі та підкорити світ, і в результаті величезної жаги до навчання та працелюбству, став таким, - освіченим, заможнім і впливовим у світі.
Під час «Музичної розвідки» учасники заходу перевірили свої знання з музичної тематики та дізнались про всесвітньо відомого композитора, Миколу Леонтовича, всесвітньовідома композиція якого, «Щедрик» лунатиме за місяць у всьому світі.
Сучасника сьогодні є ким пишатися, численні книги, документальні фільми, присвячені знаменитим українцям, є справжнім джерелом натхнення, мотивації та безумовної гордості.

08 листопада 2024

Від бандури до бітів

Українська музична культура, багата своїми традиціями та унікальними інструментами, знаходить нове життя в сучасному світі. Древні інструменти, від бандури до трембіти, не лише зберігають свою автентичність, але й вплітають її в тканину сучасної музики, створюючи неповторне звучання.
У чарівний світ музики поринули юні херсонці з дитячого простору ЮНІСЕФ разом із фахівцями Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки. Діти дізналися про історію українських народних інструментів: якими вони бувають, як відрізняються, на які види поділяються, з чого їх виготовляли та як вони видозмінювалися з плином часу.
Докладніше вони познайомилися з сопілкою, бандурою, трембітою, кобзою, трубою, цимбалами та дивним на перший погляд інструментом — бугаєм. Маленькі читачі мали можливість роздивитися, як ці інструменти виглядали, та почути звуки автентичної музики.

Розповідаючи про використання українських народних інструментів у сучасній музиці, зазначили, що чимало виконавців звертаються до фолк-фьюжн-композицій, які поєднують автентичну музику з електронними й синтезаторними інструментами, надаючи їм сучасного драйву. Музиканти створюють неочікувані звукові ландшафти на основі традиційних мелодій.
Діти разом з батьками із задоволенням поринули у світ музики, наче опинилися на концерті, переглядаючи відеокліпи сучасних українських груп — «Go_а», «ДахаБраха», «Onuka» та інших виконавців.

Народні інструменти є ключовими у збереженні української музичної спадщини. Вони допомагають передавати культурні традиції від покоління до покоління, зберігаючи унікальність нашої музичної мови. Вивчення та гра на народних інструментах створюють міцний зв'язок між поколіннями, допомагаючи молоді краще розуміти свою культурну ідентичність та пишатися своїм корінням.
Захід пройшов у теплій та дружній атмосфері, сповненій цікавих розповідей і живих емоцій. Відкриваючи для себе багатогранний світ української музичної спадщини, діти залишились натхненними й зацікавленими досліджувати народні традиції своєї країни.

07 листопада 2024

Херсон-2022: арт-спротив. Окупація та визволення очима письменників

11 листопада в Україні відзначають другу річницю звільнення міста Херсона та всього Правобережжя Херсонщини від окупантів. Саме цього дня, у 2022 році, українські Сили оборони зайшли у Херсон і над містом знов розгорнулися жовто-блакитні прапори. Незламний Херсон повернувся під контроль України.
Усі вісім місяців херсонці боролися, чекали на наших воїнів, виходили на проукраїнські мітинги, кидалися на ворожі танки, без зброї гнали колони ворожої техніки і мріяли про звільнення. І ось нарешті їхня мрія здійснилася - Херсон звільнено!
Серед херсонців було і багато митців – майстрів слова і пензля, які на власному досвіді пережили і окупацію, і звільнення та невідступно вірили, що херсонці вистоять та переможуть, а потім описали свій досвід у книгах. Серед них були Олександр Меньшов, Артем Петрик, Альона Мовчан, Ангеліна Вєтрова та інші.
До другої річниці пам’ятної дати для учнів закладів загальної середньої освіти№45, №55 і №50 ім. Романа Набєгова було проведено тематичний захід «Херсон-2022: арт-спротив. Окупація та визволення очима письменників». Під час зустрічі, організованої працівниками Херсонської обласної біблітеки для дітей імені Дніпрової Чайки, присутні мали змогу поглянути на події, які вже стали історією, крізь призму книг херсонських авторів.
Книга Олександра Меньшова «Я, Фокс та окупація. Щоденник херсонця» - це піврічний життєпис його родини і міста загалом з першого дня окупації. На сторінках переплелися особисті думки автора, розповіді його рідних та знайомих, екскурси в минуле міста, проза і поезія, плани і сумніви, смуток і радощі. Цікаво, що «співатором» видання став рудий котик Фокс.
«Сни про Херсон» Артема Петрика - розповідь про подвиг і спротив, відчай та надію, передсмертні листи та вільні сни в неволі, про тих, хто, попри терор окупантів, вірив у визволення і не зрадив, не здався. В основі книжки - записи в щоденнику, який автор вів в окупації.
«Окупація» Альони Мовчан та «Щоденник окупації. Херсонщина 2022» Ангеліни Вєтрової – це історії незламності двох мужніх жінок, їхній досвід витримки і боротьби на фронті української культури.
Завершився захід переглядом відео, у якому військовий скрипаль Мойсей Бондаренко грає на скрипці незабутню мелодію на площі Свободи у звільненому Херсоні.

06 листопада 2024

PRO-читання. Майстерня корисних навичок

У сучасному світі багато говорять про різноманітні навички, які допомагають досягти успіху та розвивають в дітях ті якості, які дійсно знадобляться їм у дорослому житті.
Для сучасних підлітків важливо бути успішними, розумними, впливовими, «крутими» і досягати поставленої мети! Для учнів 8-А класу Херсонської загальноосвітньої школи №50 імені Романа Набєгова Херсонської міської ради, співробітниками Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки було проведено захід присвячений темі особистісного розвитку «PRO-читання. Майстерня корисних навичок».
Спершу учасники заходу дізнались, що таке навички і які вони бувають та познайомились з найпопулярнішими навичками, які відіграють важливе значення для розвитку особистості, впливаючи на її майбутнє.
Перша навичка, з якою познайомились підлітки була - навичка керування часом, адже час – найцінніший ресурс людини, а «тайм-менеджменту» сьогодні варто вчитися змалку. Під час заходу обговорили як уміння планувати свій час, здатність вчасно виявити «пожерачів» часу і розподіляти завдання за пріоритетами, допомагає спокійно і ефективно навчатись, відпочивати, знаходити час на перегляд фільму, на прочитання нової книжки або на нові курси чи заняття спортом. Восьмикласники взяли участь у квізі «У світі годинників та часу» та отримали поради, як все встигати та навчитися плануванню.
Наступною розглядали навичку фінансової грамотності. Без грошей уявити собі сучасний світ неможливо, тому фінансові навички для школярів важливі складові формування самостійної особистості, оскільки допомагають у спілкуванні з однолітками та дорослими. Обговорили такі життєво важливі речі: як спланувати бюджет, як правильно заощаджувати кошти та розподіляти «кишенькові». Перевіривши свої знання у вікторині «Про гроші», підлітки дізнались які книги допоможуть їм поліпшити знання з фінансової грамотності.
Вже ні для кого не є секретом, що критично мислити, перевіряти інформацію, приймати рішення, ґрунтуючись на фактах, треба вчитися з дитинства. Навичка критичного мислення допомагає розвинути гнучкість розуму, засвоювати нову інформацію і розуміти складні проблеми. Під час заходу підлітки спробували відрізнити літературні факти від суджень та у грі «Маніпуляції в читацькому просторі» знаходили літературні фейки, клікбейти та приховану рекламу.
Згідно з дослідженням, діти з розвиненим емоційними інтелектом краще навчаються в школі, більше читають, частіше займаються спортом та мистецтвом, тому завершили зустріч обговоренням навичками емоційного інтелекту та позитивного мислення. Чудові книжкові історії та літературні пригоди показують різний життєвий досвід підліткам, демонструючи повний спектр емоцій, які відчувають люди. А найголовніше, вчені довели: успіх, мотивація до дій, здатність ставити мету і досягати її найчастіше приходять до тих, хто призвичаєний до читання! Саме завдяки книгам розвивається інтелект, здатність мислити критично, схильність до аналізу, а також вміння чути і розуміти інших.

05 листопада 2024

Медіаграмотна місія

В умовах, коли діти постійно стикаються з інформацією з різних джерел, важливо навчити їх відрізняти правдиві факти від маніпуляцій, відповідально користуватися Інтернетом та розуміти основні принципи роботи медіа. Крім того, необхідно навчити школярів критично оцінювати інформацію та уникати залежності від гаджетів, обираючи живе спілкування, активні ігри та творчі заняття.
З метою розвитку цих навичок фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки організували справжню місію з медіаграмотності, де разом з відвідувачами дитячого простору UNICEF відкривали цікаві сторінки сучасного медіапростору та дізнавалися, що потрібно робити, щоб стати медіаграмотним.
Перш за все, читачі ознайомилися з поняттям медіа, дізналися про різні типи інформації, яку медіа можуть передавати, та основи відповідального ставлення до медіаконтенту. У захопливій формі філворду, закріпили нові знання та перевірили власну увагу та швидкість мислення.
Захід включав цікаву вікторину "Безпечний інтернет", що не лише сприяла перевірці знань дітей про онлайн-безпеку, але й дозволила учасникам краще зрозуміти, як уникнути ризиків у цифровому просторі. Згадали і улюблені ігри, які не потребують гаджетів: ці активності допомагають не лише весело провести час, але й підкреслюють важливість живого спілкування і рухової активності. Однією з таких ігор стала "Хрестики-нулики", яка додала заходу спортивного запалу та веселощів, розвиваючи логіку і командний дух та гра "Букву назви, слова швидко напиши", де діти змагалися у швидкості та кмітливості, розвиваючи словниковий запас, пам'ять, орфографічні навички та гнучкість мислення.
Завдяки цій медіаграмотній місії від бібліотеки учасники не лише отримали нові знання, а й змогли весело провести час, познайомившись із сучасними підходами до медіабезпеки та важливістю відпочинку без гаджетів. Тепер вони готові ділитися своїми медіаграмотними відкриттями та з новою впевненістю долати інформаційні виклики!

03 листопада 2024

Таємниці українських літер

Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки відкрили справжній "ліцей" для наймолодших читачів дитячого простору UNICEF під назвою "Таємниці українських літер" на якому малеча змогла поринути у чарівний світ української мови і дізнатися, як з'явилися літери, які секрети вони приховують і як можуть стати не лише засобом спілкування, але й захопливою грою.
Маленькі учасники заходу почали свою подорож з того, що разом описали українську мову як красиву, мелодійну та багатослівну. Вони також відкрили для себе, як у давнину люди намагалися передавати слова за допомогою малюнків і символів, поки не з’явилися перші літери. Дізналися, що кожна літера – це більше, ніж просто знак: вона має свою історію і значення.
Гра "На що перетворилась літера" розкрила для юних херсонців цікаву особливість: літери можуть нагадувати різні предмети. Діти побачили, як окремі символи алфавіту асоціюються з об'єктами, що їх оточують у повсякденному житті. Це допомогло їм легше запам'ятати літери, розвивати уяву та асоціативне мислення.
Учасники дізналися, що українські літери можна співати! Разом із бібліотекарами вони з захопленням співали голосні літери, відкриваючи для себе музикальність рідної мови. Виявилося, що літери не лише формують слова, але й можуть звучати як справжня мелодія!
Під час заходу чомусики мали можливість грати з літерами, викладаючи з них різні слова. Вони створювали слова за допомогою карток із літерами, таким чином розвиваючи своє мовлення, кмітливість і уважність. Це був не лише розважальний, але й навчальний процес, де кожна дитина відчула себе справжнім дослідником мовного світу.
Діти з гордістю підкреслили красу й багатослівність української мови, створивши листівку, декоруючи її образами калини – символу України.
"Таємниці українських літер" дали змогу пізнати історію української писемності та розкрити безмежний потенціал української мови.

02 листопада 2024

Зазирни у майбутнє! Магічна куля читацьких передбачень

Дорогі друзі, швидко промайнули осінні канікули, а з ними і наші читацькі піжмурки "Вполюй бестселер"! Сподіваємось, вам було цікаво провести цей тиждень у компанії містичних історій та загадкових книжок, літературних «привидів» та «примар».
І на завершення запрошуємо вас на зазирнути у майбутнє, і в цьому нам допоможе магічна куля читацьких передбачень.
А ще, сьогодні ви зможете нарешті скласти код із 5-ти цифр, які ви збирали на цьому тижні, та отримати шифрований код, який допоможе відкрити таємницю старезної бібліотечної скрині.
Тож скоріше відкривайте усі секрети!
Дякуємо усім за активну участь!

01 листопада 2024

Поетичні береги Дніпра

Відпочинок із поезією не лише формує любов до віршованого слова, а й розвиває культуру читання, додаючи їй особливої глибини. Поетичні зустрічі на мальовничому березі Дніпра яку влаштували фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки учням 3-4 класів Херсонського ліцею №6 перетворили цю любов на справжнє життєве відчуття, де природа стає ідеальним фоном для занурення у світ поетичних образів. Кожен вірш, прочитаний у затишній атмосфері літературної зустрічі, оживає й набуває нового сенсу, ніби зливається з душею слухача, відкриваючи ще більше краси рідного краю.
Під час зустрічі відвідувачі відкрили для себе поезію, що оспівує Дніпро – річку, яка споконвіку є символом України. Вірші Тараса Шевченка, Марії Пригари, Миколи Братана перенесли ліцеїстів на береги, де в рядках звучали її краса, працьовитість та невтомна сила.
Юні читачі мали змогу проявити себе в ролі поетів, взявши участь у веселій «літературній риболовлі», де підбирали рими до слів та створювали свої маленькі поетичні рядки. Під час літературного чаювання вони знайомилися з новими «смачними» творами, а також відгадували, які казкові герої приготували для них смачні страви.
Таким чином, кожен зміг відчути себе частиною чарівного світу поезії та літератури, де завжди знайдеться місце для фантазії й креативності. Літературний відпочинок допоміг відчути глибокий зв’язок між словом і довкіллям, навчив цінувати красу не лише в книгах, а й у природі, що їх оточує. Поетичний берег Дніпра – це місце, де діти відкрили для себе силу рідного слова, наповнюючи серце любов'ю до поезії рідного краю.