31 січня 2025

В країні сонячного настрою. Віртуальна подорож світами Всеволода Нестайка

30 січня виповнилося 95 років від дня народження патріарха української дитячої літератури, майстра художнього слова і знавця дитячих сердець Всеволода Нестайка. Щоб долучити шкільну молодь м. Херсона до вшанування пам’яті видатного письменника, улюбленця юних читачів, сектор абонемента Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки підготував серію святкових, пізнавальних за змістом і цікавих за формою заходів.
Учасниками заходів стали учні 5-7-х класів Херсонської загальноосвітньої школи I-III ступенів №44 Херсонської міської ради, Херсонського ліцею з початковою школою та гімназією №53 Херсонської міської ради та Херсонського Таврійського ліцею Херсонської міської ради.
На ювілейних святкуваннях працівники бібліотеки розповіли про життєвий шлях майбутнього письменника: попри складнощі і виклики дитинства (ще хлопчиком він пережив Голодомор, втрату батька і дворічну окупацію), Всеволод не втратив дитячий вогонь душі та оптимізм, добродушність та схильність до витівок і добрих жартів, нестримну фантазію та здатність бути добрим другом. Саме ці якості, які він зберіг і в дорослому віці, пану Нестайку добре згодилися у кар’єрі майстра дитячо-підліткових книг, бо він дуже добре розумів внутрішній світ своїх читачів і відображав його у своїх історіях.
Далі ми запросили школярів на зустріч із яскравими персонажами творів письменника з найбільш популярних серій. Діти познайомилися зі знаменитими тореадорами з Васюківки Явою та Павлушею, із учнями лісової школи зайченям Косею Вуханем та їжачком Колькою Колючкою, а також із героями серії книг про сонячних зайчиків та іншими.
Разом з бібліотекарем діти також намагалися розгадати секрет популярності його пригодницьких і детективних повістей, казкових та гумористичних історій і навіть склали своєрідну «формулу» успіху Всеволода Нестайка.
Наприкінці заходу діти залюбки відповідали на запитання вікторини «Біографія Всеволода Нестайка», «Імена героїв повісті «Тореадори з Васюківки» та охоче виконували різноманітні творчі завдання.
Наостанок школярі поділилися читацькими відгуками на вподобані книжки та склали список книжкових хітів, які має прочитати кожен книголюб і справжній фанат творчості Всеволода Зіновійовича Нестайка.

Святкуй з Явою та Павлушею! Детективна агенція

Всеволод Нестайко - український письменник, який давно вже вважається класиком сучасної дитячої літератури. Єдиний із прозаїків, хто упродовж півстоліття писав тільки для дітей, основоположник українського дитячого детективу. Його твори увійшли до золотого фонду дитячої літератури, ним захоплюються не тільки діти і дорослі в нашій країні, а й далеко за її межами. У своїх творах письменник описував найщасливішу пору людського життя – дитинство, повчаючи всіх читачів безкорисною, справжньою дитячою дружбою.
З нагоди 95-річчя від дня народження Всеволода Нестайка для учнів 6-А класу Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №50 імені Романа Набєгова працівники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели захід «Святкуй з Явою та Павлушею! Детективна агенція».
Як справжні детективи, юні відвідувачі заходу «розкопували» маловідомі факти з біографії відомого класика, дізнавалися секрети та мрії з його дитинства. А далі розглянули найвідоміший твір - трилогію «Тореадори з Васюківки», який був перекладений більше ніж на 20 мов і внесений до особливого Почесного списку Г.-Х. Андерсена, як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.
У вікторині «Впізнай тореадора», шестикласники спробували за описом впізнати головних героїв - Яву і Павлушу, а за ілюстраціями відновити сюжет пригодницького роману. Далі свою читацьку дедукцію школярі перевірили у цікавих вправах.
На питання - «З чим діти асоціюють дитинство?», діти відповіли: літо, друзі, казки, пригоди, спортивні ігри, мультфільми, сім’я і прогулянки. І як добре, що все це можна знайти у вічних творах Всеволода Нестайко, який створив унікальний веселий і дивовижно цікавий дитячий світ, на сторінках своїх веселих і цікавих історій.
Запрошуємо і вас, читачі-детективи, перевірити свою ерудицію і знання у нашій «Детективній агенції», приуроченій творчості Всеволода Нестайка та його надзвичайно цікавим, оригінальним, пронизаним добром, гумором та щасливими спогадами, творам:
Детективна агенція з Явою та Павлушею

30 січня 2025

День ескімо для юних читачів бібліотеки

День ескімо не має офіційного статусу, тому якихось усталених традицій його святкування наразі не склалося. Проте більшість шанувальників цих солодких холодних ласощів зазвичай 30 січня насолоджуються улюбленим морозивом у веселій компанії. Дехто навіть влаштовує справжні театралізовані дійства з поїданням ескімо, додаючи до процесу різні ритуали.
У дитячому просторі UNICEF фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки організували яскравий і пізнавальний захід, присвячений Дню ескімо. Юні читачі не лише дізналися багато цікавого, а й отримали заряд гарного настрою та позитивних емоцій.
Розпочався захід із розповіді про те, як саме з’явився на світ популярний десерт ескімо. Організатори підготували відео «Історія морозива», яке не лише розкрило секрети створення цього смаколика, а й розповіло про його шлях до сердець мільйонів людей у всьому світі.
Учасники дізналися цікаві факти про морозиво: які були перші рецепти, як цей десерт зберігали у давнину та які незвичайні види морозива існують сьогодні.
Діти із задоволенням відповідали на запитання вікторини, демонструючи свої знання та кмітливість.
Фіналом свята стала весела руханка, яка об’єднала всіх учасників у дружньому танці. Вона додала заходу динаміки та радісного настрою.
День ескімо з Херсонською обласною бібліотекою для дітей імені Дніпрової Чайки вкотре довів, що цікаве та корисне дозвілля може бути наповнене знаннями, творчістю та позитивними емоціями. Діти залишилися задоволені, а бібліотека вкотре підтвердила свій статус культурно-освітнього центру, який дарує радість і знання юним херсонцям.

Провідник у світ дитинства – Всеволод Нестайко

У славному, казковому, фантастичному світі дитинства, точніше сказати у певний його період, завжди існують книжки та літературні герої, котрі надихають, розважають і вчать нас бути добрими, сміливими та щирими. Гідами в цей світ стають письменники. Одним із таких провідників у веселе, книжкове дитинство для багатьох поколінь є Всеволод Нестайко – письменник, чиї твори стали невід’ємною частиною української дитячої літератури.
Літературна замальовка, яку запропонувала Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки своїм читачам-учням 1 – 4 класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №53 та читачам-учням 3 – А, Б класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №44, розкрила особливий стиль великого творця, в якому поєднуються гумор, фантазія та щирість.
Маленькі біографічні цікавинки відкрили завісу шкільних років письменника, розповіли про його бажання та мрії, познайомили з книжками, які в своєму дитинстві читали навіть наші батьки, котрі знані майже в усьому світі.
Опинившись у справжнісінькій «лісовій школі», присутні відвідали уроки: ведмежої мови, тваринознавства, фізкультури, лісової математики, літератури, познайомилися з харизматичними вчителями, знайшли нових, приємних, винахідливих книжкових друзів, а головне, на прикладів представлених у книзі персонажів, навчилися важливим речам: працювати в команді, поважати один одного і ніколи не залишати друзів у біді.
Отже, творчість Всеволода Нестайка – це шлях у незабутній світ дитинства, де вирують фантастичні пригоди, наповнені сміхом, радістю та мріями, це мудрість й мораль, це відображення справжніх емоцій і життєвих обставин через гумористичні ситуації, це дружба і взаємодопомога.

28 січня 2025

Перші «кіборги»: відомі й невідомі сторінки. Літопис пам’яті

29 січня в Україні відзначається річниця бою під Крутами, який для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Від тієї події минуло 107 років, але і досі вона відлунює в серцях українців через сміливість, патріотизм та жертовність «крутян». Сучасні історики часто порівнюють їхній подвиг із подвигом захисників Донецького аеропорту. Тому героїв Крут невипадково називають першими українськими кіборгами.
До річниці подій під Крутами співробітники читальної зали Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели захід у форматі літопису пам’яті, який мав символічну назву «Перші «кіборги»: відомі й невідомі сторінки».
Під час заходу десятикласники із Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №36 Херсонської міської ради довідалися про те, як 29 січня 1918 року півтисячі юних добровольців, переважно студентів, гімназистів та кадетів, стали на захист Української Народної Республіки проти вдесятеро чисельнішої більшовицької армії Муравйова в історичній битві під Крутами.
Захід супроводжував змістовний фото і відеоряд, значну частину якого складали архівні документи того часу. Завдяки медіа старшокласникам було легше зануритись в атмосферу тієї епохи та відчути значимість подвигу оборонців станції «Крути», яка була важливою віхою на шляху до Києва, у складних реаліях громадянської війни.
Ведуча заходу також розповіла про вшанування пам’яті героїв: про книги, які висвітлюють ті далекі події (від спогадів учасників бою і збірників історичних документів до сучасних коміксів, які в цікавій наочній формі розповідають підліткам про їхніх героїчних пращурів), про фільм «Крути 1918», а також про монети, поштівки і навіть мурали. Також школярі здійснили віртуальну прощу до пам’ятників героям на станції Крути та на Аскольдовій могилі.
Хоробрість та самопожертва героїв Крут навіть через століття стала прикладом для багатьох захисників України. Події далекого 1918 року у сучасних реаліях повномасштабної війни, коли зі зброєю в руках українці знову боронять кожний клаптик рідної землі, знову сприймаються актуально і викликають певні паралелі з сучасними подіями. Крути вкотре доводить силу духу українського народу, його витривалість, мужність і готовність за будь-яку ціну відстояти свою свободу та незалежність своєї держави.
Ви стали прикладом усім,
Про вас ніколи не забути!
І через тисячу віків
Світити завжди будуть Крути!

Грай, читай, пізнавай – разом з бібліотекою!

Освіта – це не лише підручники та заняття, а й захопливий процес пізнання світу через гру, креативність і відкриття нового. Саме така інтерактивна форма навчання допомагає дітям не лише отримувати знання, а й розвивати уяву та аналітичне мислення. У Херсонській обласній бібліотеці для дітей імені Дніпрової Чайки вміють перетворити звичайний день на неймовірну пригоду у світі знань.
Фахівці бібліотеки організували пізнавально-ігрову програму «Грай, читай, пізнавай!» для молодших школярів Херсонського ліцею №52 «Перспектива». Використовуючи інтерактивний формат «Мандрівка в країну Освіти», юні дослідники вирушили в подорож тематичними зупинками, кожна з яких розширювала їхній кругозір.
На «Літературній галявині» діти відкривали, що пов’язує книги, і знаходили вислови, які, на їхню думку, найкраще передають зміст сюжету. Особливий інтерес викликали твори «Мері» Сашка Дерманського, «Таємниця козацької шаблі» Зірки Мензатюк та «Пес на ім’я Мані» Бодо Шефера, які надихнули до самостійного читання.
У «Мовній вежі» учнів зустрів «Дивосвіт запитань». Розв’язуючи їх, школярі збагачували словниковий запас, вдосконалювали мовлення та дізнавалися більше про багатство рідної мови.
«Логічний лабіринт» запросив малечу випробувати себе у розгадуванні прислів’їв, що допомогло тренувати мислення, шукати приховані значення та застосовувати набуті знання.
Такі ініціативи, вдало поєднують навчання з розвагами, сприяючи формуванню інтересу до читання, пізнання та особистісного розвитку, допомагаючи молоді впевнено крокувати шляхом навчання.

27 січня 2025

Логіку вмикай – розум розвивай!

Кожна наука – це окрема, так звана країна, де панує своя унікальна культура, закони та мова. «Країна Логіка» – це країна, яка відіграє особливу роль у цьому світі, адже її закони впливають на розвиток усіх інших. Вона не має меж і кожен, хто прагне до знань і розвитку, може знайти тут свій шлях.
Цього разу для учасників групи за інтересами «Читай-компанія» Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки підготувала інтелектуальний крос до «Країни Логіки», який відбувся в дитячому просторі UNICEF Херсон. Організувавши стрімкий старт, де панувала книга, дитяча уява, точність і гармонія, малюки разом з бібліотекарем молодшого відділу «махнули» послідовними стежками кмітливості, щоб вдосконалити свої навички мислення, навчитися ставити правильні запитання та шукати точні відповіді на них.
Прослухавши вірш «Зайчикові вуха» Валентини Каменчук, яка пише для дітей мелодійні та кумедні вірші, хлопчики і дівчатка з’ясували, чому у зайчика змерзли вуха та радили, як їх зігріти, розгадували логічні загадки, грали у гру «Найуважніший», «Третій зайвий», брали участь у нейропсихологічній розвазі «Майстерні руки», виконували вправу «Що робить цей предмет завдяки людині».
Дитяча логічна тусовка завершилася жартівливими, рухливими іграми на увагу та чистими, яскравими емоціями, які спонукали присутніх братися за нові задачі, розвивати здатність самостійно приймати рішення.
«Країна Логіка» – це не просто навчальний матеріал, а важливий елемент розвитку дитини. Вона формує основи критичного мислення, сприяє творчості, навчає наполегливості та допомагає будувати комунікативні навички. Вона стимулює бажання дітей досліджувати світ, знаходити відповіді на складні запитання та бачити опору там, де інші бачать лише перешкоди.

«Той, хто рятує одне життя, рятує увесь світ»

Тема Голокосту завжди була і залишається актуальною для письменників, режисерів, композиторів, адже й нині у світі тривожно та неспокійно. Багато років митці, в різних країнах світу, прагнуть осмислити досвід минулих поколінь, аби застерегти людство від нових трагедій.
До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, в рамках читацького об’єднання «PROмова». для здобувачів освіти, учнів 9-11 класів Херсонського багатопрофільного ліцею №20 Херсонської міської ради та учнів 8-9-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №53 Херсонської міської ради, працівниками Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, був проведений захід: «Життя переможе смерть, а світ - темряву. Історії з життя та книг».
Учасники заходу познайомились з найвідомішими художніми творами, які, не дивлячись на «важкий» сюжет приваблюють мільйони читачів і є світовими бестселерами. Книги про Голокост є важливою частиною історії, вони допомагають зрозуміти жахливі наслідки ненависті та дискримінації. Вони висвітлюють не тільки страшні злочини нацистської Німеччини проти єврейського народу, але й страшні наслідки цих дій на всіх, хто був залучений до війни.
Це історії, про любов і підтримку, про надзвичайну сили людського духу та жагу до життя, життя яке перемагає:
«Піжмурки зі смертю. Дитячі розповіді про недитячу історію» Анна Ямчук, Микола Кушнір;
«Сховище. Щоденник у листах» Анни Франк;
«Вибір. Прийняти можливе» Едіт Еґер;
«Хлопчик у смугастій піжамі» Джон Бойн;
«Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі» Віктор Франкл;
«Список Шиндлера» Томас Кініллі;
«Маус. Історія вцілілого» Арт Шпіґельман;
«Акварелі» Лідія Осталовська;
«Татуювальник Аушвіцу» Гізер Морріс. 
Під час заходу, школярі дізнались реальні історії з життя тих, кого у світі називають «праведниками народів світу». Так багато життя і любові і героїзму в цих історіях, фільмах і книгах. Тож запрошуємо до читання, аби знати аби пам’ятати: «Життя переможе смерть, а світ - темряву».

26 січня 2025

Там, де спинився час, але пам'ять жива. Літературний хронограф

Голокост – шрам на серці людства, який завжди буде доказом людських страждань і абсолютного зла, втіленого в політиці нацистського тоталітарного режиму, який призвів до знищення третини усіх євреїв у світі та представників низки інших національностей.
27 січня, у день звільнення в’язнів найбільшого нацистського табору Освенцим, увесь цивілізований світ відзначає Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року. Щороку, до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, працівники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, проводять низку тематичних заходів. Так для здобувачів освіти ЗЗСО міста Херсона, учнів 8-А та 9-А класу Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №44 Херсонської міської ради, учнів 11-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №36 та учнів 10-х класів Херсонського Таврійського ліцею Херсонської міської ради, був проведений захід «Там, де спинився час, але пам'ять жива. Літературний хронограф».
Під час заходу підлітки дізнались основні історичні події та передумови Голокосту, дізнались про страшну статистику та поняття «колективної пам’яті» і, безумовно, провели паралелі із сьогоденням. У вікторині «Голокост - шрам на серці людства», пригадали основні терміни та символи, які є нагадуванням про «уроки», які має засвоїти людство. Віртуально відвідали меморіали на території колишніх коцтаборів «Аушвіц-Біркенау» та український некрополь «Бабин Яр», які навічно зберігають у собі пам'ять про чорні сторінки історії.
Учасники заходу познайомились з найвідомішими художніми творами, які, не дивлячись на «важкий» сюжет приваблюють мільйони читачів і є світовими бестселерами. Адже книги про Голокост є важливою частиною історії та допомагають більше зрозуміти про жахливі наслідки ненависті, дискримінації і упередження. Недаремно, ці історії про любов і підтримку, про надзвичайну сили людського духу та жагу до життя, яка робить людей всесильними, стали сюжетами відомих екранізацій.
На завершення заходу, старшокласники дізнались історії з життя тих, хто не просто врятувався, а ризикуючи життям, зміг врятувати інших і став «праведником світу».
З сумом у серці згадали мільйони людськи доль, загублених тоталітарним нацистським режимом. Ці згадки – застереження для кожного сьогодні і для майбутніх поколінь, до чого може призвести політика нетерпимості та ненависті, і як любов, чуйність і героїзм однієї людини може врятувати увесь світ.

Єдність в наших серцях!

День Соборності України – це важливе державне свято, яке відзначається щороку 22 січня. Саме тому, для учнів 3-А класу Херсонського ліцею №52 «Перспектива» Херсонської міської ради, співробітниками молодшого відділу Херсонської обласної бібліотеки для дітей мені Дніпрової Чайки, було проведено захід «Єдність в наших серцях». Проявивши допитливість та старанність, ліцеїсти дізналися, що єдність українських земель має велике значення для формування національної свідомості та згуртованості українського народу, співпраці та підтримки одне одного заради спільного майбутнього.
Вирушивши назустріч новим знанням, читачі «розплутували» ланцюжки слів, відгадували загадки про державні символи, розшифровували прислів’я. Виконавши всі завдання вони переконалися, що соборність – це не лише про територіальну єдність, а й про культурну та духовну спільність.
Третьокласники дізналися про «живий ланцюг» єдності, з радістю співали гімн України, поділилися між собою знаннями про державний прапор та герб.
Наприкінці зустрічі, учні зробили висновок, що День Соборності – це нагадування про те, що сила народу полягає в його єдності та закріпили отриманні знання хмаринкою слів.
Такий інтерактивний формат дозволяє здобувачам освіти не лише дізнатися більше про історію та традиції України, але й активно залучитися до процесу пізнання.

24 січня 2025

З Україною в серці!

22 січня – це більше ніж просто дата в календарі. Це день, коли ми вшановуємо незламний дух українського народу, день, коли відлунюють історичні події, що об’єднали нас у єдину, неподільну родину. Саме цю ідею – ідею соборності – працівники Херсонської обласної бібліотеки імені Дніпрової Чайки донесли до учнів 4-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 під час заходу «З Україною в серці».
Захід розпочався незвично і навіть несподівано: учениця 4-А класу Жученко Інна виявила бажання заспівати пісню про Україну та прочитати зворушливий вірш. Урочисто й піднесено, у святковому вбранні та з прапором країни, дівчинка проникливо виконала пісню, яка відразу створила атмосферу єдності й любові до Батьківщини. Її щирі слова й дзвінкий голос торкнулися сердець усіх присутніх, надихнувши їх на глибше усвідомлення важливості соборності України.
Цей емоційний початок став ідеальним вступом до подорожі в історію України. Занурившись у бурхливі сторінки минулого, діти дізналися про знаменну подію – Акт Злуки 1919 року, коли Західноукраїнська Народна Республіка і Українська Народна Республіка об’єдналися в єдину державу, заклавши міцний фундамент для сучасної України. Вони також почули про створення живого ланцюга у 1990 році, коли мільйони українців, об’єднавшись руками, показали всьому світу незламність нашого духу і невідворотність прагнення до свободи.
Щоб глибше усвідомити значення соборності, школярі активно долучилися до інтерактивних завдань. Вони розшукували ключові слова у філворді, складали народні прислів’я, розгадували загадки про різні куточки України. Кожне завдання було маленьким кроком до розуміння того, що Україна – це багатогранна і прекрасна країна, яка потребує нашої любові та турботи.
Подібні заходи – це насіння патріотизму, яке ми сіємо в серця молоді. Адже саме від них залежить майбутнє нашої країни. Виховуючи в дітях любов до Батьківщини, ми формуємо свідомих громадян, які здатні будувати сильну і процвітаючу Україну.

Від заходу й до сходу: єдність українського народу!

Сьогодні, як ніколи, кожен з нас усвідомлює, що сила нашої держави – в єдності. Хоча різні регіони країни і мають свої рідкісні, унікальні риси, нас, українців, поєднує любов до рідної землі. Захід цінується величчю гір, схід – силою степів, південь – красою морів, а північ – спокоєм лісів. Але кожна з цих територій оберігає спільну спадщину – нашу незалежність і свободу.
Запустивши історичний бумеранг для читачів-учнів 3 класу Херсонської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів №36 та читачів-учнів 4-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №44, Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки розкрила історію цього національного свята, виклала та пояснила значення поняття «соборність», зосередила увагу присутніх на унікальних природних, історичних та культурних багатства, які викликають сьогодні захоплення та гордість в усьому світі.
Виконуючі різноманітні завдання, що пов’язані з минулими і сучасними подіями України – юні патріоти поділилися своїми враженнями щодо заходу і сформулювали певні власні висновки – лише разом ми зможемо подолати всі труднощі, зберегти цілісність країни та забезпечити щасливе життя для наступних поколінь.
Україна – це земля великих можливостей і величезного потенціалу. Ми всі – її частина, і саме від нас залежить, якою вона буде завтра. Наша історія показує, що українці здатні долати труднощі, коли вони об’єднані. І тільки разом ми можемо зробити нашу країну кращою – соборною, незалежною, єдиною, бо єдність – це запорука перемоги, миру та процвітання.
На початок сторінки