28 лютого 2014

"Книжкові" млинці на Масляну

Масляна, повернись,
До Великодня простягнися,
від Великодня до Петра,
А від Петра до тепла…
Ой, Масничко, ти Масничко,
Яка ж ти маленька:
було б тобі сім неділь,
А посту єдненька!

Цього року Масляний тиждень в Україні випадає на період з 24 по 2 березня.
Засідання клубу Бібліокафе: «Книжковий млинець та без комочків» відбулося напередодні. Так багато звичаїв та традицій має це давньослов’янське свято проводів зими і пов’язане зі звичаєм веселитися та готувати певні страви.
Млинці як символ сонечка добре смакували не тільки з медом та варенням а й з цікавими історіями з народознавства. Кожен і з присутніх поділився рецептом своїх улюблених млинців і розповіддю про сімейні традиції.


А ви знаєте як святкують Масляну в різних країнах світу?
Усім відоме явище карнавалу спочатку було аналогом традиційної слов’янської Масляної. Карнавал – «carne vale» – в перекладі з латині означає «прощавай, м’ясо». Карнавали проводяться в католицьких країнах перед Великим постом. Вони супроводжуються народними гуляннями, барвистими театралізованими процесіями, переодяганнями.
В одному з міст Англії вже багато років проводяться змагання з бігу жінок із млинцями. Об 11:45 лунає дзенькіт «млинцевого дзвону». Кожна жінка біжить з гарячою сковорідкою і млинцем. Перша жінка, що передасть млинець дзвонарю, стає чемпіонкою млинцевих перегонів.
У школах Данії в ці дні проводяться театральні вистави, концерти. Школярі обмінюються знаками дружби, передають своїм друзям через знайомих жартівні листи без зворотної адреси. Якщо хлопчик одержить такий лист від дівчинки й угадає її ім’я, то на Великдень вона має подарувати йому шоколадку. А у Югославії під час святкування Масляної вас неодмінно посадять у свиняче корито і потягнуть по селу. А на даху власного будинку ви можете знайти фігуру солом’яного діда.
На Україні святкують Масляну не менш цікаво і колоритно. В нашій бібліотеці ти знайдеш багато літератури про обряди та звичаї нашого народу:

Л. Артюх 
«Звичаї українців у народному календарі»











«Українські традиції»
 (упорядник О. В. Ковалевський)
















В. Скуратівський
 «Український рік»















Наші предки вірили, що той, хто проведе свято Масляної  цікаво та весело, увесь рік матиме гарний настрій.

Відроджуймо давні традиції разом!

27 лютого 2014

Героїчними сторінками визволення Херсонщини

Сьогодні у стінах ЗОШ № 53 працівниками читальної зали Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки було розпочато естафету пам’яті, присвячену 70-річчю визволення Херсонської області від фашистських загарбників, під назвою «Героїчними сторінками визволення Херсонщини».




 За круглим столом зібралися учні 9 та 10 класів, вчителі-предметники та головний бібліотекар читальної зали ХОБД Срібна І.С. Усі учасники заходу змогли поспілкуватися з очевидцем подій – ветераном Великої вітчизняної війни, підполковником військово-морського флоту – Гараном Миколою Олексійовичем та зробили історичний екскурс славетними сторінками історії. Переглянули відео, більш детально пригадали історично значущі постаті для Херсонщини серед яких і командир 295-ї стрілецької дивізії полковник А.П.Дорофеєв, капітан П.М.Кутепов, майор Г.А.Акопянц, капітан М.А.Золотухін, майор Г.Д.Шенгелія, капітан В.М.Добросоцьких, лейтенант М.М.Субота, командир 49-й гвардійської стрілецької дивизії полковник В.Ф.Маргелов та ін.



Цікавинкою для усіх присутніх стала презентація збірки «Про війну після війни», яку зробили учні 6-А класу гімназії № 20. Учнів ЗОШ №53 дуже захопила ця ідея і вони також спробують створити щось подібне.



Наприкінці заходу усі присутні вирішили сфотогравуватися на згадку!

Естафета поколінь

З думкою про Кобзаря вже два тижні жили учні спеціальної школи-інтернату для глухих дітей. Саме стільки вони готувались до заходу, який відбувся 26 лютого в Читальній залі Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки. Дітям було представлено рідкісні видання творів Тараса Шевченка : "Заповіт" на 55 мовах світу, "Буквар південноруський 1861 року" та репринтне видання "Кобзар" 1840 року.


Учні також дізналися про обласний проект "Шевченкіана нашої родини", в якому взяли участь школярі і музиканти, вчителі і посадовці вищого рангу, поети і народні умільці. Всіх їх об'єднали шана і любов до Тараса Григоровича Шевченка.




Школярі 6-9 класів із задоволенням взяли участь у вікторині, присвяченій життю і творчості великого поета. Продемонструвавши чудові знання, діти прийняли від бібліотекарів естафету поколінь "З любов'ю до Кобзаря".

Чудо-оранжерея!

Чого тільки не буває у секторі періодичних видань, але такого ще не було! Усе навкруги перетворилось на справжню оранжерею! А знаєте чому? Бо до Херсонської обласної бібліотеки для дітей завітали малята з 1 класу ЗОШ № 2 на захід «Журнали творять дива, і ромашка розквіта!». А захід цей мав вельми цікаву форму  – паперова оранжерея.



Спочатку, допитливі малята помітили, що стіни періодики прикрашають розквітлі ромашки, і здогадались, що вони потрапили до незвичайної квіткової оранжереї. Та ще бібліотекарі запропонували їм зробити щось неймовірне. Вони потрапили у паперову оранжерею, і це означає, що кожен з них матиме можливість власноруч «виростити» свою квітку! А як же без неї, коли на порозі свято 8 березня!



Та перед тим, як почнуться справжні дива, нашим маленьким відвідувачам було потрібно довести, що вони дійсно багато знають про квіти. Отож, усі розділились на дві команди: команда «Троянди» і «Тюльпани». За допомогою квіткової вікторини вони обирали собі запитання із запропонованих категорій: загадки про квіти, кросворди про квіти, квіти у казках. Кмітливі першокласники довели, що гідні творити дива – майструвати свої ромашки!

А завершилась ця зустріч спільним фото на згадку та приємними побажаннями!

Михайлова Інна,
завідуюча сектором періодичних видань

26 лютого 2014

Що цікаво "генерації Google"?

Таке питання поставили собі  дорослі із херсонської громадської організації "Місцеві ініціативи". І однією з найбільш очевидних відповідей була - сучасні інтернет-технології та можливості, які вони відкривають. Так і з'явилась ідея проекту "Новітні технології для «генерації  Google»", до реалізації якого приєдналися Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки та управління освіти Херсонської міської ради. Головною метою проекту є підвищення інформаційної грамотності школярів та рівня безпеки у користуванні соціальними мережами, використання веб-ресурсів для самоосвіти і розвитку особистості.
Реалізація проекту відбудеться у два етапи:
перший – відбірковий (проведення презентації проекту, відбір учасників серед старшокласників у попередньо визначених школах міста, формування команд),
другий – робочий (проведення шести практичних занять та тренінгів, націлених на поглиблене вивчення інформаційних технологій та можливостей соціальних мереж для самоосвіти).
Спершу виникає запитання: "Ну чому ще їх навчити, вони ж і так постійно "сидять" у соц. мережах". Та є одна проблема: сучасні підлітки використовують соціальні мережі («ВКонтакте», «Одноклассники» та ін.) переважно для легковажного спілкування, не розуміючи можливостей та необмеженого потенціалу новітніх технологій і соціальних мереж для особистісного розвитку. Підлітки не володіють достатньою інформацією про змістовне використання технологій, які постійно оновлюються, про численні загрози, на які вони себе наражають у разі нехтування правилами безпечного користування Інтернетом.
Отож, проект "Новітні технології для «генерації  Google»" хоче сфокусувати старшокласників на безмежних можливостях інтернет-простору та навчити їх навичкам вільного орієнтування і роботи у соціальних мережах; створення власних ресурсів та публікацій на теми, актуальні у молодіжному середовищі та у громадянському суспільстві.
У цьому проекті зголосились взяти участь вісім шкіл. І першою школою стала гімназія № 3. Зараз проект "Новітні технології для «генерації  Google»" проводить "піар-компанію", головним "спікером" якої є Кирило Стремоусов, директор інформаційної агенції «Таврія-ньюс», інтернет-журналіст, разом із координатором проекту в бібліотеці Інною Михайловою, завідуючою сектором переіодики ХОБД ім. Дніпрової Чайки.
На презентаційних зустрічах зі старшокласниками  мова йде саме про позитивні можливості новітніх комунікаційних технологій та про програму роботи у цьому проекті.
Презентація проекту завершилась жвавим обговоренням, відповідями на запитання школярів.
У підсумку маємо  перших потенційних учасників навчально-тренінгового проекту!

Інна Михайлова,
координатор проекту у ХОБД імені Дніпрової Чайки

"Школи та бібліотеки майбутнього". Тренінг для керівників освітянської галузі

25 лютого 2014 року відбувся другий тренінг у рамках проекту «Школи та бібліотеки майбутнього» (реалізується ХОБД ім. Дніпрової Чайки у партнерстві з Департаментом освіти і науки, молоді та спорту ОДА за організаційно-фінансової підтримки Волонтера Корпусу Миру США).


Цього разу у "зеленій залі" обласної бібліотеки для дітей зібралися керівники органів управління освітою РДА та міських рад з адміністративних центрів Херсонської області.


Мотивація та вагомі аргументи щодо розгортання активної проектної діяльності прозвучали у виступах директора Департаменту освіти і науки, молоді та спорту ОДА Андрія Анатолійовича Яценка; начальника управління державної служби в Херсонській області Головдержслужби України Гудим Ірини Вікторівни; директора ХОБД ім. Дніпрової Чайки Бардашевської Анни Іванівни.


Оксана Глєбушкіна (сертифікований тренер, ГО «Нова Генерація») провела тренінг за темою "Успішний грантовий проект як спосіб залучення додаткових коштів для інноваційного розвитку закладів освіти". Учасники тренінгу зацікавлено обговорювали вже реалізовані проекти; аналізували типові помилки, що допускаються при написанні проектів, та знаходили шляхи їх уникнення.


Сподіваємось найближчим часом побачити нові проекти, зініційовані та розроблені за участі керівників галузі освіти РДА та міських рад Херсонщини - учасників навчання.

Більше фото - у Фейсбуку:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.718230244875201.1073741849.458727274158834&type=1

25 лютого 2014

Бібліотека йде у гості

Сьогодні Херсонська обласна бібліотека для дітей завітала з бібліовізитом до ЗОШ №35. Зустріч була насичена не лише книжковими оглядами, а й рядом бібліотечних заходів.



У холі школи кожен відділ нашої бібліотеки зумів розмістити найкращі книжки зі своїх фондів. Діти були приємно здивовані розмаїттям літератури, яку ми їм представили, адже серед книжок були такі, які зацікавили як молодших, так і старших школярів.



На перервах між уроками до книжкової виставки завітали учні майже з усієї школи. Декому на стільки сподобалися презентовані книги, що вони вже сьогодні пообіцяли записатися до бібліотеки!


Проте і під час уроків наше спілкування з учнями не переривалося, адже бібліотекарі майже у кожному класі проводили бібліотечні заходи та розповідали про книги, які нещодавно з'явилися у Херсонській обласній бібліотеці для дітей.



Зокрема, у 1-4 класах наші бібліотекарі провели огляд дитячих періодичних  розвиваючих видань, провели веселу вікторину "Розумники й Розумниці", пограли у незвичайний морський бій "Місто на дніпровій хвилі" та прокрутили декілька мультфільмів на зимову тематику. А ось учні 5-9 класів зіграли в літературний пінг-понг "Стань успішним" та відзначили Міжнародний день рідної мови (21 лютого) під час лінгвістичної дегустації "Відчуй смак рідної мови". Старшокласникам провели захід на тему Олімпійських ігор.
Сподіваємося на нові зустрічі з учнями ЗОШ №35 тепер і в стінах нашої бібліотеки!

Студія творчого самовираження «Мій світ»


У відділі естетичного виховання, як завжди весело, гамірно та цікаво. 24 лютого діти готувалися до першого свята весни. Спочатку дізналися про історію походження свята 8 березня, а потім розпочали міркувати як виготовити незабутні подарунки для своїх матусь.
Вже стало традицією придбання ідеї у своїх друзів по студії для створення власного шедевру (а цю ідею ми купили у Миколаївської обласної бібліотеки для дітей ім.В.Лягіна). Цього разу Марія та Карина запропонували свої варіанти для виготовлення вітальної листівки.




 Сподобалися дітям запропоновані вироби, тому і придбали обидві ідеї. А грошами були квіти. Обидві дівчинки отримали однакову кількість квіток. Тому і вирішили втілити в життя всі ідеї.

Унікальність подарунків полягала в тому, що в них було вкладено тепло ніжних дитячих рук. А виготовили діти чарівних метеликів з відбитків своїх долонь. Виявляється навіть так можна створити маленьке чудо, головне мати бажання та фантазію. Тож до нових зустрічей на засіданні студії.

24 лютого 2014

Бібліозанурення: версія друга


23 лютого у Херсонській обласній бібліотеці для дітей імені Дніпрової Чайки відбулося друга зустріч учнів Школи гуманітарної праці Херсонської обласної ради 
у рамках проекту «Бібліозанурення».


Підлітки не тільки мандрували бібліотекою, у відділах обслуговування занурювались у світ традиційних та електронних книг, але і відкрили для себе розмаїття способів і засобів при пошуку потрібної інформації: в енциклопедії, довіднику, художній книзі, словнику, пресі, у медіа та Інтернет просторі.

Як переконалися юні дослідники, навіть така проста для вивчення тема, як «черв’як», містить у собі багато цікавинок і широкий простір для читацького пошуку.

 Бібліонавти довідалися про користь дощових черв’яків і про шкідливість віртуальних, відшукали фразеологізми, розтлумачили значення омонів цього слова, розв’язали низку жартівливих завдань, знайшли художні полотна, пісні та кінострічки, в яких важливою дійовою особою є такий собі хробак! У кінці зустрічі дві команди-дослідниці зібралися разом і поділилися знахідками і здобутими у бібліотеці знаннями.



До нових зустрічей у бібліотеці! Попереду – ще більш цікавіші теми!

20 лютого 2014

Поетичний "трилер" Андрія Орловського

19 лютого до Херсонської обласної бібліотеки для дітей завітав неординарний поет - Андрій Орловський в рамках власного мистецького туру «February-tur». На зустрічі зі студентами І-ІІІ курсів музичного училища він презентував свій медіа-альбом «Обрыв». Це поетичний трилер в якому вірші спочатку сприймаються емоційно, а вже потім читач осягає їх розумом.
Андрій Орловський - поет авангардного жанру. Загалом сам митець захоплюється творчістю Бродського. Він зізнається, що іноді уявляє, як читає вірші свойому кумирові.

Для Андрія поезія – найвища ступінь насолоди. З цього приводу він висловлюється так: 
 «Чому я пишу?»
По-перше: це духовна комунікація
По-друге: я не можу не писати
По-третє: я можу краще ніж інші

Наступна збірка поезії, яку зможуть почути прихильники творчості Орловського має робочу назву «Прикоснуться к поверхности».


 Андрій народився в Херсоні, але рідним містом вважає Одесу. Зараз проживає в Москві. Спробував себе в 40 професіях. Андрій за освітою математик. Вже три роки він пише вірші, а зі своєю поезією виступає впродовж п’яти років.



Загалом зустріч пройшла досить жваво. Студенти музичного училища відверто захопилися творчим потенціалом молодого поета, проте для багатьох талант Андрія Орловського залишився нерозгаданою таємницею.

19 лютого 2014

Безкоштовна юридична консультація

Безкоштовна юридична консультація - таке можливе лише в Херсонській обласній бібліотеці для дітей! В рамках "Правового лекторію" для учнів ЗОШ №55 відбувся захід "Суворо, але справедливо"...



Дев'ятикласники дізналися про трудові права неповнолітніх в Україні, про види юридичної відповідальності і вивели "формулу безпеки для екстремальних випадків в житті".

Претензія на читацький рекорд


18 лютого учні 5-В класу багатопрофільної гімназії №20 відвідали Херсонську обласну бібліотеку для дітей імені Дніпрової Чайки.



Діти разом із вчителькою вирішили встановити бібліотечний рекорд і стати класом, з якого одночасно зареєструвалася найбільша кількість читачів. Чи вдалося їм встановити рекорд? Час покаже.


А крім того, гімназисти взяли участь у грі-квесті бібліотекою «Пригоди на островах Читання». Діти поділилися на дві команди й успішно подолали вісім станцій – побували в «Літературному зоопарку» та на «Книжковій вечірці», відвідали «Книжковий мотодром», знайшли друзів для літературних персонажів, створили «Енциклопедію літературних героїв», розгадали літературні СМС, ознайомилися із серією книжок «Життя видатних дітей», разом із письменниками, представниками різних країн, здійснили літературний круїз навколо світу.

Як і завжди, перемогла щира дружба, тож, почесний диплом учасника квесту отримав увесь клас! На згадку квестовці сфотографувалися із «Великою Книгою Читацьких Рекордів».


До нових зустрічей у книгозбірні, юні мандрівники бібліотечним простором!