31 травня 2025

Перший клас – прощавай! Другий – радо зустрічай!

Ось і промайнув перший навчальний рік – особливий, хвилюючий, незабутній. Для першокласників це був справжній старт у нове, шкільне життя. Ще зовсім недавно ці маленькі школярі вперше сіли за парти з великим хвилюванням та цікавістю. А сьогодні вони з гордістю прощаються з ним, зробивши свої перші серйозні кроки у Країну знань. Кожен день приносив їм щось нове: літери перетворювались у слова, а слова – в речення, цифри відкривали двері до математики, книжки – нові історії, а цікаві уроки допомагали пізнавати світ.
Як пройшов цей рік у вихованців 1-А класу НВК «Школа гуманітарної праці» дізнавалися працівники молодшого відділу Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки під час калейдоскопу розваг.
Хлопчики та дівчата активно гралися, виконуючи різноманітні завдання та демонструючи вміння читати, писати, рахувати, слухати й мислити. Та найголовніше, вони показали, що навчилися співпрацювати, бути відповідальними, поважати інших і мають зацікавленість до подальшого навчання.
А для корисного відпочинку та покращення емоційного стану влітку, книгозбірня презентувала Програму підтримки та стимулювання дитячого читання «Канікули з книгою» 2025, нагадала про списки рекомендованої літератури «Що читати влітку».
Школа – це довгий, але захопливий шлях. І перехід з одного класу до іншого – це ще одна сходинка вгору. Тож Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки побажала всім маленьким читачам гарного літа, нових вражень і натхнення для наступного навчального року.

30 травня 2025

Крок за кроком у світ слова

Кожна мандрівка у світ книги починається з першого, маленького, але дуже важливого кроку. Саме так – крок за кроком, римованим словом, доброю казкою, дружнім жестом, учасники студії «Бібліомалята» разом зі школярами-друзями поринули у захопливу літературну подорож, організовану фахівцями Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки у безпечному просторі для дітей ГО «Успішна жінка» від UNICEF.

Зустріч розпочалася з логічної гри «П’ять песиків», під час якої малюки в ігровій формі закріплювали знання кольорів і вчилися бути уважними слухачами. Веселі завдання та кумедні історії допомогли налаштувати на поетичний лад, адже наступним етапом стала слуханка та руханка за віршем Івана Січовика «Котик». Діти не просто слухали, а й відтворювали дії з вірша за допомогою рухів, розвиваючи мовлення, увагу та координацію.

З особливою зацікавленістю малюки сприйняли народну казку «Котик і півник». Уважно слухаючи старших товаришів, які самі переказували та навіть придумували продовження казки, дошкільнята відкривали для себе мудрість української усної народної творчості. Спільне обговорення сюжету допомогло дітям визначити головні риси характеру героїв, замислитись над важливими поняттями – дружба, турбота, вірність, небезпека і порятунок.

Особливу атмосферу підтримувала тісна взаємодія між школярами та наймолодшими учасниками зустрічі. Старші діти виступали у ролі наставників – допомагали малюкам розуміти сенс прочитаного, ставили питання, пояснювали незрозумілі слова, заохочували до власних роздумів. А під час майстер-класу «Півник» школярі підказували, як зробити «пластилінові заплатки».

Зустріч у студії «Бібліомалята» стала справжнім святом спілкування і взаємної підтримки. Діти навчилися не тільки слухати й розуміти слово, а й співпереживати, діяти разом, відкривати себе у творчості. Сумісна діяльність молодших і старших дітей показала, як важливо бути поруч, допомагати один одному і разом крокувати дорогою до великого світу книги.

29 травня 2025

Фінішна пряма з посмішкою: битва розумів!

Навчальний рік добігає кінця. Для когось це просто останні чергові дні у травні, а для учнів початкової школи – це важливий рубіж, перехід на новий рівень до нових знань і викликів. Аби завершити навчання не просто звичайними підсумками, а яскраво, весело й водночас розвиваюче, Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки влаштувала для читачів-учнів 4-х класів Чорнобаївського ліцею Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області справжню «битву розумів».

Це інтелектуальне змагання стало оригінальним святом для всіх допитливих. Діти змагалися не за оцінки, а за отримання задоволення від гри, за відчуття команди та впевненість у власних силах. Тут не було переможених – були лише справжні ерудити, які сміливо приймали виклики, розв’язували логічні задачі, кросворди, ребуси, шукали нестандартні рішення на літературні запитання.

Під час гри вчителі з гордістю спостерігали за своїми учнями. Кожен виступ, кожна відповідь – це ж результат спільної праці, терпіння й великої любові до знань. А для школярів бібліотечний логікобатл став моментом, який закарбується в пам’яті надовго – як перша реальна перемога, вирішальне командне змагання, перший справжній «виступ на сцені» свого початкового досвіду.

Тож «битва розумів» стала не лише підсумком навчання в молодший школі, а й потужним стартом до майбутніх звершень. Бо той, хто креативно мислить і активно діє – той перемагає. А хто багато знає – той завжди готовий підкорюватиме нові обрії.

Мовою UA-бестселерів. Майстерка від письменників

Українська мова – це не просто засіб спілкування, а справжній культурний код, що зберігає історію, традиції та дух народу. Саме цій темі був присвячений захід «Мовою UA-бестселерів. Майстерка від письменників», під час якого учні 4-А класу Херсонського ліцею № 1 Херсонської міської ради мали змогу зануритися у світ сучасної української літературної мови та писемності.
На початку заходу в якості епіграфа прозвучали натхненні патріотичні слова Івана Малковича з його вірша "Свічечка букви «Ї»".
Одним із ключових моментів заходу стало знайомство з лінгвістичними дослідженнями українського словникаря, мовознавця, автора книг і перекладача Тараса Берези. Його книги «Мовою бестселерів», «Слова, що нас збагачують», «Гарна мова одним словом» – це справжня скарбниця вишуканих українських слів, які відображають багатство та глибину нашої мови. Учасники майстерки мали змогу не лише ознайомитися з його творами, а й обговорити значення та походження окремих слів, що додають українській мові особливого шарму.
Під час наступного етапу майстерки школярі довідалися про багату історію становлення української мови та цікаві факти про неї. Зокрема, що українська мова входить до наймилозвучніших мов світу, у ній вживається багато фемінітивів, її унікальність – це літери «ї», «ґ» і кличний відмінок, що назви дитинчат є іменниками середнього роду та інші.
Далі омонімічна вікторина «Слова та фрази, які змінила війна» допомогла учням краще зрозуміти, що війна принесла зміни не лише у суспільстві, а й у мовленні, тож деякі слова набули нового значення або стали частиною повсякденного вжитку.
Завершенням заходу стала інтерактивна вікторина «Мова моя, мова», де учасники перевірили свої знання української мови, її історії та сучасних мовних тенденцій. Це був чудовий спосіб не лише закріпити отримані знання, а й весело провести час у колі однодумців.
Захід «Мовою UA-бестселерів. Майстерка від письменників» став справжнім святом української мови та культури, який надихнув учасників на подальше вивчення рідного слова.

Таємниці давнього степу: епоха Міді. Подорож у минуле

Працівники відділу обслуговування юнацтва та молоді Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки провели онлайн-подорож у минуле «Таємниці давнього степу: епоха Міді» у межах роботи краєзнавчих студій для учнів Херсонського ліцею №6 Херсонської міської ради на платформі Google meet.
Під час зустрічі учні поринули в далеке минуле людства – епоху енеоліту, яка стала важливим етапом у розвитку цивілізації. Присутні дізналися про головні ознаки цієї історичної доби, про перехід від кам’яних знарядь праці до мідних, зародження землеробства, скотарства, перші поселення та обряди того часу.
Особлива увага була приділена пам’яткам енеолітичної культури на теренах сучасної Херсонщини. Учні ознайомилися з унікальними археологічними знахідками, які свідчать про існування розвинених поселень у степах Півдня України, а також дізналися про важливу роль степового регіону у формуванні давніх культур.
На завершення заходу для учнів було представлено книжковий перегляд літератури «Витоки української історії», який допоміг поглибити знання про найдавніші етапи розвитку людства на українських землях.
Захід став справжньою мандрівкою в глибини часу, пробудивши інтерес до давньої історії рідного краю та культурної спадщини України.

Знати і любити свій край

Краєзнавство – це наука і водночас мистецтво пізнання рідного краю. Воно охоплює все: від географічних особливостей до народних традицій, від археологічних пам’яток до живих переказів старожилів, від травинки до тваринки. Завдяки йому ми дізнаємося, якими були наші міста і села сто чи навіть тисячу років тому, як змінювалося життя на цій землі, які звичаї оберігали наші предки.
Сьогодні краєзнавство переживає новий етап. Відроджуються місцеві музеї, видаються книги про села і міста, проводяться екскурсії та пошукові експедиції. А Херсонська обласна бібліотек для дітей імені Дніпрової Чайки дарує своїм читачам знайомство з рідним краєм через ігри у гранд-форматі. Саме таким чином все більше дітей з деокупованих територій Херсонщини долучаються до вивчення історії, тваринного та рослинного світу своєї малої батьківщини. І це не мода – це потреба душі.
Відвідавши юних читачів-краєзнавців у селі Чорнобаївка Херсонського району Херсонської області, за програмою «Мандрівний хаб стійкості», книгозбірня подарувала присутнім неймовірне занурення у фауну близьких серцю лісів степів і морів, під час якого "знайомі незнайомці" (птахи, тварини, морські мешканці) стали більш відомими та зрозумілими.
Прямуючи системою координат, гравці умовно сідали в човен, ловили рибу, блукали слідами лісових тварин, на казкових крилах підносилися до рівня польоту ластівок, слухали спів солов’я, з журавлем ходили на гостини до лисиці. А ще - з’ясовували прогноз погоди через поведінку тварин та відгадували загадки про мешканців заповідників та національних природних парків Херсонщини.
Адже, щоб щиро любити свій рідний край, потрібно його добре знати. Саме через пізнання народжується глибока повага, гордість і бажання зберігати й примножувати все те, що ми отримали у спадок. Любов до Батьківщини починається з малого – із зацікавленості до свого минулого, до традицій, до рідної мови, культури та природи.
 

Маленькі крильця великих ідей

Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки провели надзвичайно захопливий та яскравий майстер-клас під назвою «Маленькі крильця великих ідей» у лабораторії «Творчий простір», що відбувся в дитячому просторі UNICЕF.
Цього разу маленькі херсонці поринули у чарівний світ метеликів – надзвичайних створінь природи, що символізують легкість, красу та оновлення. Діти дізналися, що метелики – це комахи з ряду лускокрилих, яких легко впізнати завдяки їхнім кольоровим крилам, вкритим мікроскопічними лусочками.
Під час заходу учасники ознайомилися з основними ознаками цих витончених істот, а також діти вивчили життєвий цикл метелика.
Наприкінці заходу діти втілили свої знання у творчості – виготовили власних кольорових метеликів з паперу. Яскраві аплікації стали чудовою згадкою про зустріч і водночас – символом натхнення, польоту думки та краси природи.

28 травня 2025

У книжковому світі розквітають творчі діти

Із книжок починається багато важливого: перше захоплення історіями, перші мрії, спроби уявити неможливе і створити щось своє. Саме тому фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки запросили учнів 4 класу Херсонської спеціалізованої школи № 54 з поглибленим вивченням іспанської та інших іноземних мов та другокласників опорного закладу «Академічний ліцей» Скадовської міської ради і провели мистецьку майстерку, що стала справжнім святом фантазії, творчості й книжкових відкриттів.
Захід об’єднав читачів у справжнє книжкове містечко – уявне, яскраве і таке, що надихає. Тут на малечу чекали незвичні «мешканці» книжкових будиночків – герої улюблених історій, які потрібно було впізнати лише за тінню. Аби це зробити, знадобилися не тільки знання прочитаних книжок, а й уважність, фантазія та кмітливість.
Ще одним творчим випробуванням стала гра з ілюстраціями до збірки Сашка Дерманського «Прикольні вірші». Учні пробували самостійно вигадати до кожної ілюстрації нову назву – кумедну, незвичну, таку, що відкриває новий зміст. І це їм вдалося! Адже саме у книжковому світі, де живуть уява й добрий гумор, і розквітають ті особливі діти, які не бояться мислити інакше.
А на завершення кожен учасник зробив власного паперового кота, того самого, що живе у віршованому світі Дерманського. Творчість, що виходить із книжок на стіл у вигляді аплікацій, малюнків чи витинанок дає відчути, що читання може бути живим і дієвим.
Такі заходи не просто розвага, це перші кроки до глибшого розуміння книг, до відчуття себе частиною великого світу літератури. І головне – це місце, де кожна дитина може розквітнути, як квітка на сторінці улюбленої книги.

Мудрість століть: подорож у світ Нестора Літописця

Фахівці відділу обслуговування юнацтва та молоді Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки, до 970-річчя з дня народження видатного представника давньоруської книжності – Нестора Літописця – провели історичний пазл «Мудрість століть: подорож у світ Нестора Літописця». Захід відбулася в межах бібліотечного історичного проєкту «Погляд з історії», для учнів Херсонського ліцею №6 Херсонської міської ради.
Учасники заходу здійснили захопливу мандрівку до Києва XI століття – епохи формування духовної та культурної основи нашої державності. Вони згадали правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого, віртуально побували у величних святинях – Софії Київській та Києво-Печерській лаврі, які стали осередками духовності, просвітництва й літописання.
Особливу увагу було приділено постаті Нестора Літописця – ченця Києво-Печерського монастиря, автора «Повісті минулих літ». Учні дізналися про його життєвий шлях, літописну діяльність та неоціненний внесок у збереження історичної пам’яті та формування національної самосвідомості.
На завершення заходу для учнів було представлено книжковий перегляд «Джерело духовної сили», де вони мали змогу ознайомитися з літературою, присвяченою давній історії Русі, постаті Нестора Літописця та духовним надбанням українського народу.
Захід став змістовною подорожжю в глибини віків, що допомогла молодому поколінню краще зрозуміти коріння української культури й духовності.

Голос мужності. Живі історії

Кожен народ має своїх Героїв. Для нас це ті, хто сьогодні тримає небо над Україною. І саме до Дня Героїв у безпечному просторі відбулася особлива, тепла зустріч: діти, батьки зібралися разом, щоб відчути – ми єдині, ми сильні, ми вдячні. Цю щиру подію з любов’ю та турботою підготували працівники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, аби об’єднати серця, підтримати словом і справою, і ще раз сказати: ми разом, і це наша сила.
Цей день став нагодою не лише вшанувати наших героїв, а й поговорити про них з дітьми щиро, по-дорослому. Про тих, хто нині на передовій. Хто не зі сторінок книжок, а з реального життя. Хто щодня виборює нашу свободу.
Під час заходу діти дізналися про службу військових, їхні щоденні виклики, побратимство й віру в перемогу. Ці історії звучали через слова бібліотекарів, листи, відео та малюнки, які передають тепло й вдячність фронту.
Після цієї розмови народився творчий задум створити подарунок для наших захисників. Учасники заходу заходилися викладати аплікацію карти України, вкритої квітами у жовто-блакитних барвах. У кожній пелюстці тепло дитячих рук, у кожному клаптику – маленьке «дякую» тим, хто нас береже.
Ця карта не просто виріб, а символ вдячності й підтримки. Її буде передано на передову як знак: вас чекають, про вас пам’ятають, вас цінують. Як теплий промінь із тилу – щирий, справжній, живий.
Завершилася зустріч спільним виконанням Державного Гімну України. І він звучав по-особливому глибоко, щиро, з трепетом. Бо навіть без присутності самих воїнів усі відчували їхню силу, дух і присутність у кожному слові, у кожному серці.

27 травня 2025

Негайно готуймо вітрила уяви – письменник на борту!

Справжня літературна подія трапляється не тоді, коли в книжковій крамниці з’являється нове художнє видання, а тоді, коли з його автором відбувається жива, справжня зустріч, навіть якщо й на відстані. Саме такою емоційною подією став захід, присвячений сучасній українській письменниці поетесі, прозаїку, авторці та виконавиці пісень, бібліотекарці, педагогові, організатору літературних студій для дітей та юнацтва, авторці поетичних творів, які видаються як в українських, так і в зарубіжних часописах, Валентині Захабурі – людині, чиє слово несе радість, ніжність, позитив.
На "рейді", який організувала Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки, зустрілися читачі-учні 4-А класу НВК «Школа гуманітарної праці» Херсонської обласної ради, читачі-учні 2-го класу Херсонської спеціалізованої школа І-ІІІ ступенів №12 з поглибленим вивченням французької мови Херсонської міської ради та юні читачі із села Чорнобаївка Херсонського району Херсонської області. Сівши на віртуальну "яхту", діти відправилися у невеличку подорож-знайомство з письменницею-сучасницею.
Капітаном судна стала сама Валентина Захабура, яка й повела присутніх у море власних книжок та історій, котрі пробуджують дитячу допитливість, захоплюючи маленьких читачів з перших сторінок. Але це була не просто розмова про творчість. Це був легкий діалог малюків з дорослою людиною, яка вміє бачити світ завдяки оченятам дітей.
Пані Валентина пригадувала власні дитячі історії, розповідала про захоплення книжками інших авторів, про вподобання їздити на мотоциклі та блукати морськими хвилями на яхті, про творче, запальне та креативне місце роботи – бібліотеку
А ще під час зустрічі прозвучав уривок з твору «Панцир, лапи й крила пані Оксани», ставились запитання про письменницький шлях та джерела натхнення. І у відповідях пані Валентини не було шаблонів – тільки щирість, справжність, тепло, доброзичливість, піднесення та емоційна підтримка.
Тож нехай завше вітрила дитячої уяви наповнює вітер нових чаруючих слів Валентини Захабури та її супутників по перу, тому що в епоху цифрових шумів саме «жива» сучасна книга є компасом для серця. А справжній письменник на борту – завжди шанс дістатися берегів, де на нас чекають людяність, мудрість і світло.