20 грудня 2024

Знайди Різдво!

Різдво – це більше, ніж перша яскрава зірка в небі на передодні свята, більш ніж подарунки, сімейна вечеря та родинний затишок. Це час, коли і дорослі і малі шукають щось глибше, ніж просто святковий настрій. Але що саме означає свято Різдва? Знайти відповідь та розширити знання з цієї тематики вирішила Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки, організувавши для своїх маленьких читачів цикл Різдвяних онлайн- активностей під загальною назвою «Різдвяні зірки».
Першими у такий святковий похід, на пошуки Різдва, вирушили учні 1-2 класів Херсонського ліцею №27 Херсонської міської ради та учні 3-4 класів Херсонського НВК№56 для того, щоб відчути святкову атмосферу, сповнену теплом та радістю.
Початковою сходинкою стало завдання – відчути та знайти в собі «світло», тобто – вміння поділитися ласкою із іншими, простягнути руку допомоги, зігріти серце, словом або вчинком ближнього. А далі були розваги, танці та пісні, які пробуджували в серцях присутніх вдячність, милосердя й віру.
Тож, запаливши зірки напередодні великого свята та розшукавши Різдво, хлопчики і дівчатка дійшли висновку, що Різдво це не тільки ялинка, подарунки, пісні та вогники, це родинний затишок, добро, милосердя, віра в дива та важливість близьких стосунків із сім’єю і друзями.

Випробування від Снігової Панни

Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки створили справжню атмосферу магії та радості, запросивши учнів 3-4 класів Херсонського ліцею №27 взяти участь у захопливому заході «Випробування від Снігової Панни». Ця подія стала для дітей незабутньою пригодою, наповненою іграми, викликами та приємними відкриттями.
Гості потрапили у зимову казкову країну, де їх очікували цікаві завдання та яскраві враження. Головна мета заходу полягала не лише у створенні святкового настрою, а й у розвитку таких важливих навичок, як увага, логіка.
Зустріч розпочалася із чарівної історії про магічний кристал, який може дарувати радість і добро, але був захований Сніговою Панною у далекій зимовій країні. Щоб його знайти, діти мали пройти низку випробувань.
Програма заходу включала інтерактивні ігри, які не лише розважали, а й сприяли розвитку важливих навичок та цінностей. Першим завданням стало розгадування загадок із перешкодами. Читачі повинні були не лише правильно відповісти на запитання, але й виконати завдання, що супроводжували кожну загадку. У грі «Маска, я тебе знаю» діти впізнавали улюблених казкових героїв і обговорювали їхні вчинки, що допомогло закріпити знання дитячої літератури та усвідомити значення таких цінностей, як добро, дружба та сміливість. А під час гри «Якої іграшки не вистачає» учасники прикрашали святкову ялинку, уважно роздивляючись, чого бракує серед прикрас, що розвивало їхню спостережливість і описові навички.
«Випробування від Снігової Панни» – це приклад того, як можна об'єднати розвагу і навчання у форматі, що надихає дітей. Захід подарував учням початкової школи яскраві емоції і корисний досвід, який вони обов'язково використають у майбутньому.

19 грудня 2024

Диво на Різдво. Святочна майстерка

Свято – це не лише подарунки й прикраси, а й відчуття тепла, єдності та віри в краще. Саме ці цінності стали основою святочної майстерки «Диво на Різдво», організованої Херсонською обласною бібліотекою для дітей імені Дніпрової Чайки в межах проєкту Департаменту реалізації гуманітарної політики обласної державної адміністрації – «Культурна ініціатива «Мистецький шлях». Ця унікальна подія перетворила укриття міста Херсона на справжній арт-простір новорічного дива.
Малеча з великим захопленням взяла участь у виготовленні ялинкових прикрас, створюючи маленькі шедеври з паперу та інших матеріалів. У кожній деталі, в кожній іграшці відчувалося тепло дитячих сердець та щире бажання зробити свято ще яскравішим.
Майстер-клас проходив у творчій атмосфері, де панували радість, сміх і передчуття святкових чудес. Учасники дізналися про цікаві техніки створення прикрас, обмінялися ідеями та навіть вигадали власні унікальні дизайни. Виготовлені власноруч прикраси стануть не лише окрасою новорічної ялинки, а й символом єдності, радості та творчості.
Захід об’єднав дітей різного віку, нагадавши, що навіть у непростих умовах є місце для святкового настрою та добрих справ. Майстерня перетворилася на простір тепла й затишку, де кожен зміг розкрити свій талант і подарувати частинку своєї душі.
Святочна майстерка стала ще одним кроком у реалізації проєкту «Мистецький шлях», який спрямований на підтримку дітей та розвиток їхніх творчих здібностей навіть у складний час. Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки продовжує залишатися місцем, де народжуються мрії та живе віра в краще майбутнє.

18 грудня 2024

Моя Україна в зимових кольорах

Українські зимові свята – це унікальне поєднання давніх обрядів, народних звичаїв і сучасних традицій, які перетворюють холодну пору на один із найтепліших періодів року.
Поринути в автентичний світ українських свят запросили фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки учнів 9 класу Херсонського ліцею №27. Етнокалендар «Моя Україна в зимових кольорах» занурив їх у чарівну подорож – від Андріївських вечорниць до Різдва та Маланки, відкриваючи неповторну душу української зими.
Юнацтво дізналося, що до 1917 року наші діди й прадіди відзначали весь цикл різдвяних свят за новоюліанським календарем, до якого зараз ми повертаємося. Цикл розпочинався Днем Святої Катерини, продовжувався Андріївськими вечорницями та Днем Святого Миколая. У Святвечір починалися приготування до Різдва Христового – головного церковного свята християнства. Далі йшли свято Маланки, Новий рік та Голодна кутя.
Школярі активно брали участь у вікторинах «Символи любовної магії» та «Гарна господиня», розгадували хитромудрі загадки.
Розповідь про обряди й традиції відкрила світ розваг молоді в давні часи. Учні обговорили, чим відрізняються колядки та щедрівки, і до яких свят вони належать.
Також учасники переглянули відеоролики: «Неймовірна колядка. Христос народився!», «Про що була найстаріша космогенічна колядка» та «Побажання до різдвяних свят».
На заході були представлені книжки, що розповідають про зимові свята: М. Гоголь «Ніч перед Різдвом», «Маланка та Різдво», Н. Гербіш «Велика різдвяна книга», Ю. Ран «Чарівні історії. Канікули Святого Миколая» та інші.
Завершуючи захід, учасники відчули, наскільки багатою й душевною є українська зимова культура. Сповнені нових знань, емоцій та святкового настрою, вони отримали унікальну можливість поринути в атмосферу традиційних свят, які з покоління в покоління дарують тепло, радість та єднання. Зимові свята України – це не лише історія, а й жива частина нашої ідентичності, яка надихає на збереження й примноження культурної спадщини.

В передчутті дива!

Передріздвяний період є не менш цікавим і магічним, ніж саме свято. Особливо у дитинстві, час очікування дива, подарунків і сюрпризів є чимось надзвичайним. Провести час в передчутті свят цікаво і змістовно, сучасним діткам допомагає адвент-календар. Запозичена європейська традиція, календар для відстеження зворотнього відліку до Різдва, сьогодні вражає великою кількістю видів та форм. Напередодні свят, для учнів 5-х класів Херсонського ліцею № 27 Херсонської міської ради та учнів 4-Б класу Херсонського НВК № 15 Херсонської міської ради, працівниками Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки був проведений інтерактивний захід «В передчутті дива! Читацький адвент-календар».
У форматі чисел календаря, від 1 до 24, діти, відкриваючи для себе навмання одну за одною комірку, дізнавались про традиції святкування Різдва та Нового року в Україні та у світі, читали короткі анотації про цікаві книги для дітей та підлітків, різдвяної та новорічної тематики, а ще, брали участь у різноманітних іграх і вікторинах.
Школярі познайомились зі святами зимового циклу та дізнались про основні символи українських свят, а саме, що таке дідух та як в давнину виготовляли різдвяного павука, яку роль відігравала восьмикутна зірка та які традиції народного вертепу.
Діти відгадували як називають того, хто приносить подарунки у різних країнах світу, та імена улюблених героїв книжок та мультфільмів, говорили про сучасні книжки, читання яких неодмінно подарує святковий настрій на довго.
На останок зустрічні діти «крутили» «Колесо фортуни» та дізнавались, що приємного чекає на них у новому 2025 році та щиро висловлювали свої побажання та мрії. Бажаємо усім здійснення найзаповітніших мрій!

17 грудня 2024

Книжкові герої, які змінюють світ

Для дитини книжковий герой – це не просто персонаж на сторінках. Це друг, наставник, а інколи й приклад для наслідування. Герої вчать долати страхи, ставити запитання, шукати відповіді, розвивають критичне мислення та сприяють формуванню моральних цінностей. Через пригоди Гаррі Поттера діти дізнаються про дружбу і самопожертву, разом із Пеппі Довгою панчохою вчяться бути собою, а завдяки історіям про мудрих тварин з українських казок переймають любов до рідної культури.
Ось такі знайомства з літературними героями, організували фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки для юних читачів в укритті м. Херсон. Учасники обговорювали персонажів книг Джоан Роулінг, Астрід Ліндґрен, Клайва Стейплза Льюїса, Івана Франка, Наталії Щерби, Марини Павленко, Сашка Дерманського та інших авторів.
Діти відзначили, що всі ці герої – абсолютно різні. Серед них були і хлопці, і дівчата, силачі, чарівники, розумники та дотепники. Проте кожен із них став улюбленим та впізнаваним. Учасники дискусії визначили, якими якостями володіють ці герої, завдяки чому досягають своїх цілей, захищають друзів і стають прикладом для інших.
Особливо захопливим стало обговорення творчого завдання «Створити власного героя». Відповідаючи на запитання «Які риси у нього будуть?», «Кого він рятує?», «Як він бореться за добро?», діти створили власні унікальні образи героїв. Це дало їм змогу не лише проявити фантазію, але й осмислити важливість таких рис, як сміливість, доброта, винахідливість і готовність допомагати іншим.
Дискусії та творчі завдання, подібні до цього, допомагають дітям не лише краще розуміти книжкових героїв, але й формувати власний моральний компас. Через аналіз якостей персонажів та створення власних образів діти вчяться бачити зв’язок між діями й наслідками, розвивають уяву та впевненість у собі. Книжкові герої стають для них прикладом того, як навіть у складних ситуаціях можна залишатися вірним своїм цінностям і боротися за добро. Це ще раз підтверджує, що книги мають незмінну силу виховувати, надихати й змінювати дитячий світогляд.

«Янгольська скрипка» та інші святкові історії. Мистецька зустріч з Ларисою Камінською

Передостання зустріч 2024 року в рамках проєкту «Зустрічі без прощань» Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки подарувала нам радість спілкування із сучасною письменницею, ілюстраторкою та перекладачкою книг Ларисою Камінською.
На початку заходу присутні учні 4-6-х класів освітніх закладів міста Херсона №12, №15, №16, №52, №53 і Школи гуманітарної праці Херсонської обласної ради довідалися про те, що пані Лариса народилася і мешкає у нашій столиці місті Києві та з самого дитинства любить світ книг і малюнків, яким і присвятила значну частину свого життя. Далі ведуча заходу, головна бібліотекарка читальної зали познайомила учасників із планом зустрічі, яка складалася з чотирьох етапів-знайомств.
Перша сторінка мистецької зустрічі – «Лариса Камінська і Різдво» –дозволила присутнім краще дізнатися про гостю, її родину, життя і вподобання. Так, гостя поділилася, що її улюблене свято – Різдво, улюблена різдвяна книга – «Золотий павучок» Івана Малковича та ілюстраторки Катерини Штанко, улюблена колядка – «Небо і земля», що традиції зустрічі Різдва у її родині традиційно складали 12 страв, адвент-календар та створення святкової атмосфери і віри у диво. Всі були зворушені зізнанням пані Лариси, що найбільш заповітний подарунок для неї на Різдво – це, звісно, мир, хоча і звичайному книжковому сюрпризу наша гостя теж буде рада.
Зазирнувши далі до «Майстерні письменниці», діти познайомилися з книгами авторки «Секрети чарівних подарунків» і «Янгольська скрипка». Пані Лариса розповіла про те, як з’явився задум кожної з них і про власні секрети написання історій. Письменниця зізналася, що мрія створювати власні книжкові світи в неї з’явилася ще тоді, коли вона успішно писала шкільні твори, однак наважилась молода жінка втілити її в життя вже у дорослому віці.
«У майстерні художниці» ми розглянули авторські ілюстрації Лариси Камінської, які чудово допомагають її читачам поринути в особливу атмосферу різдвяної казки. Також мисткиня поділилася тим, що для неї було великою честю проілюструвати «Велику книжку маленьких казок» Астрід Ліндґрен і таким чином познайомитися з казками всесвітньо відомої авторки. Дітям було цікаво дізнатися, що домашній улюбленець пані Лариси – киця – «допомагає» їй писати і малювати книжкові історії, а в той момент, коли пані Лариса відкладе пензлика, нишком п’є «акварельну воду».
Під час останньої рубрики – «Читацьке рандеву» – діти активно спілкувалися і ставили запитання письменниці про її життя і творчість.
Завершилася зустріч взаємними привітанням зі святами: пані Лариса побажала присутнім дітям вірити в себе і розвивати свої таланти, а ведуча заходу побажала авторці нових виданих книг і здійснення мрії – ще раз побувати на острові Джарилгач і привезти звідти цікаву історію для своєї нової книги.

16 грудня 2024

Ти, дитино, підростай – світ навколо пізнавай!

Любов до домашніх тваринок – це не лише природний потяг, а й навичка, яку можна і потрібно розвивати у дитини. Тварини вчать доброті, співчуттям та відповідальності, але для цього малюк повинен навчитися бачити в них не іграшку, а живу істоту. Домашні улюбленці, зокрема коти, виконують важливу роль у вихованні дитини. З ними вона не лише пізнає світ, а й засвоює основи емпатії, відповідальності та сердечності.
Познайомити ближче маленьких читачів дитячого простору UNICEF Херсон з пухнастими та кумедними створіннями через книгу, читання та майстерність мала намір Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки.
Пізнавально-розважальна зустріч розпочалася із презентації серії книг «36 і 6 котів» сучасної української дитячої авторки Галини Вдовиченко та прослуховування аудіоказки «Котохатка». Далі лунали захопливі історій від самих дітей про домашніх улюбленців, а незвичайно-цікаві факти від бібліотекаря, дали смогу з’ясувати – скільки років живе кіт чи кішка, чи вміють вони плавати, чому очі пухнастиків світяться в темряві і так далі. Завершенням розмови стало виготовлення власноруч паперових кошенят, яким кожний з присутніх дав своє прізвисько.
Виховання любові до домашніх тварин з дитинства формує в людині глибоку повагу до природи та навколишнього світу в цілому. Це все навчає нас бути чутливими до потреб, як тварин, так і людей. Адже, піклуючись про тих, хто не може висловити свої почуття словами, ми стаємо добрішими й мудрішими.

Вони врятували Україну й світ

14 грудня в Україні відзначали День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ліквідатори на ЧАЕС – люди, які ціною свого життя і здоров’я змогли здолати страшну трагедію XX століття, що сталася 26 квітня 1986 року. Співробітники Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки для здобувачів освіти ЗЗСО міста Херсона провели низку заходів, присвячених цій важливій темі в житті українського народу.
Так, учні 7,8,9-х класів Херсонського ліцею №52 «Перспектива» Херсонської міської ради та Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 53 Херсонської міської ради стали учасниками заходу вшанування «Чорнобиль: трагедія, пам'ять і подвиг. Віртуальний меморіал». Під час заходу школярі довідалися про причини аварії, що сталася на 4-ому енергоблоці Чорнобильської АЕС, про її наслідки для екології та економіки нашої країни та усього світу. 
Учасники заходу вшанувати людей, які врятували світ від ще більшої катастрофи. Для ліквідаторів аварії, Чорнобиль – це місце, де вони ціною здоров'я боролися з радіацією, невидимим ворогом, який відтоді наздоганяє їх хворобами, інвалідністю та передчасним завершенням життя. Школярі почули щемкі історії ліквідаторів – пожежників, інженерів, будівельників, шахтарів, енергетиків, учених, водіїв, військових, лікарів та людей інших професій – усіх, хто пішов у зону відчуження не тільки за наказом, а й за покликом серця, усіх, хто зупинив невидимого і дуже підступного ворога. Наприкінці заходу підлітки здійснили віртуальну подорож до пам’ятників ліквідаторам, а потім через рубрику «Чорнобиль – Прип’ять. Факти, які варто знати» і вікторину «Що я знаю про Чорнобильську катастрофу?» закріпили отримані знання.
Для учнів 5-7-х класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 53 Херсонської міської ради було проведено захід «Зона відчуження та пам’яті. Екологічна розвідка». Здобувачі освіти здійснили віртуальну мандрівку у Прип’ять, переглянувши світлини, які навічно зафіксували трагедію людства для наступних поколінь. Школярі дізнались про подвиги ліквідаторів, про життя у зоні відчуження після аварії. Наприкінці зустрічі познайомились з художніми творами для дітей, присвячених темі Чорнобильської трагедії.
Низький уклін всім, хто боровся зі страшною бідою. Священна пам’ять про подвиг навіки в серцях народу. Пам’ятаємо силу й відданість людей, які рятували життя у 1986 році. Цінуємо кожного, хто допомагає захищати життя зараз.

15 грудня 2024

Зайчик біленький, зайчик спритненький

Ви коли-небудь робили зайчика з паперу? Це не тільки весело, але й дуже захоплююче! Ось таку можливість, отримали маленькі мешканці селища Інженерне під час майстер-класу в лабораторії «Творчий простір» від бібліотекаря Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки.
Тема заняття була проста, але неймовірно цікава – виготовлення біленького зайчика з паперу. І хоча зайці зазвичай асоціюються з природою, лісом та весняними святами, на цей раз вони стали героями майстер-класу, який подарував дітям не тільки задоволення, а й нові навички.
Малеча, яка завітала на захід, виявила неабияку цікавість до процесу виготовлення маленьких паперових тваринок. Бібліотекар з ентузіазмом і терпінням пояснила кожен крок майстерності – від того, як правильно скласти папір – до того, як зробити зайця, додаючи йому деталі: вушка, оченята та пухнастий хвостик. Техніка, яку використовували діти, нагадувала аплікацію та орігамі, що дозволяє створювати дуже виразні й красиві фігурки з найпростіших матеріалів.
Кожен зайчик отримав свою особливість – одні мали веселі посмішки, інші – добрі, серйозні погляди. Малеча гордо тримала свої роботи, не приховуючи задоволення від досягнутого результату.
На завершення майстер-класу всі отримали свої виготовлені зайчики як символ того, що вони можуть створювати щось чудове власними руками. Кожна поробка стала не просто частиною заняття, а пам’яткою, яка нагадує дітям про важливість часу для творчості.

Під знаком Нобеля

«Оскар», «Золоти м’яч», «Євробачення», Букерівська премія та багато інших престижних премій у світі мотивують, надихають і стимулюють творити, з метою досягнення визнання та слави, сотні митців, спортсменів, письменників та науковців у різних галузях. Але однією з найважливіших і найпрестижніших відзнак за проривні наукові відкриття і винаходи, за видатні культурні досягнення і громадські заслуги, які тільки може отримати людина, є Нобелівська премія.
Цікаві факти, столітню історію існування, королівські традиції та дивовижні історії про відомих лавреатів дізнавались учні 7-9-х класів Херсонського гімназії №3 Херсонської міської ради. Інформаційний дайджест «Під знаком Нобеля» був проведений фахівцями Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.
Спочатку учасники заходу дізнались про засновника премії Альфреда Нобеля - шведського хіміка, інженера, винахідника і філософа, якого у світі вважають покровителем науки, культури і миру, а потім були цікаві факти про галузі, за досягнення у яких щорічно присуджуються премії, про незмінні традиції святкування Нобелівського тижня.
Свої знання школярі перевірили у вікторині «Цікаві факти про Нобелівську премію та її номінантів». Хоч поки що Україна не має власних нобелівських лауреатів, та все ж таки, може по-праву пишатися тими, які одержали Нобелівську премію, будучи громадянами інших країн. Це вчені та письменники, які мали українське коріння.
Здобувачі освіти дізнались імена найвідоміших Нобелівських лауреатів, яких сьогодні знає увесь світ, та спробували відгадати їх у вікторині. На останок заходу, присутні дізнались, хто з лавреатів 2024 року, у різних галузях, отримав головну премію світу, та які відомі книги з когорти переможців можна прочитати дітям та підліткам.

14 грудня 2024

Моя суперсила: дітям про їхні вміння

Кожна людина народжується із суперсилою протистояти стресу. Але в наш час цей запас стійкості швидко виснажується через війну та невизначеність. Про свій потенціал говорили фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки з учнями 6 класу Херсонського загальноосвітнього навчально-виховного комплексу №48.
Визначили, хто якими суперсилами володіє: емпатія, креативність, оптимізм, самоконтроль, воля та інші. Як розвинути свої суперсили? Як не дати згаснути своїй суперсилі під час війни?
У вікторині «Так чи Ні» школярі правильно дали відповіді на всі запитання, показуючи розуміння важливості підтримувати своє ментальне здоров’я щодня. Дружно повторювали рухи у руханці «Таємний код» та виконували дихальну вправу «Квітка і свічка».
Наприкінці заходу учні поділилися своїми враженнями та зробили висновок, що кожен із нас має внутрішні ресурси для подолання труднощів. Ця зустріч стала важливим кроком до розуміння себе, своїх можливостей і шляхів їхнього розвитку навіть у непрості часи.
У наш час запас стійкості швидко виснажується через війну та невизначеність. Тому ми повинні дбати про себе, підтримувати близьких і невпинно працювати задля нашої перемоги.