30 квітня 2021

А писанка весь світ зігріє

Днем дитячої творчості став  для учнів 2-х класів школи № 36 візит бібліотекаря відділу естетичного виховання Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.

Діти дізналися що Великдень є святом надії, віри, родинного єднання. Він зберігає і несе наступним поколінням віковічні традиції. 

Однією із найдавніших традицій де народна фантазія та майстерність умільців не знають меж, є розписування яєць, їх називають по-різному, в залежності від техніки виконання - писанки, крапанки, дряпанки, крашанки або мальованки. 

Всі вони - справжнє диво, створене руками людини.  Невідомо, звідки і коли прийшов до нас звичай фарбувати яйця, але історія сягає сивої давнини.

В Україні писанка й дотепер є важливою в християнському обрядовому дійстві.

Другокласників зацікавили факти з книги Віри Манько «Українська народна писанка». Автор розповіла, що фарби для писанок отримували з природних барвників, для завалювання фарб використовували дощову воду, брали тільки чистий бджолиний віск. Також існувало повір’я, що писанку треба писати за допомогою «живого вогню».

Розмаїття взірців писанок має кожен регіон України. Херсонщина має характерні для півдня візерунки: «Чорне море», «туліпани», «чобітки» «яблунька», «ластівчині хвостики» та інші.

Наразі, аби прикрасити писанки багато майстрів пробують незвичайні техніки: вишивання нитками, витинанка з яєчної шкаралупи, використовують бісер та мереживо. 

Діти, довідавшись багато нової інформації про писанки, створили подарункову прикрасу – Великодню листівку, яка прикрасить свято їхньої родини.




Журнальна подорож Україною

Традиційними вже стали тематичні зустрічі з батьками читачів відділу естетичного виховання Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки. Цього разу ми відправилися в подорож Україною, а навігатором стали періодичні видання з мистецтва.


Мандруючи віковічними горами та швидкоплинними ріками, темними печерами, широкими степами, розкішними палацами, таємничими замками учасники заходу відкривали для себе дивовижні місця Батьківщини.

Усім відомо, що кожна область має такі місця, які вражають, захоплюють, причаровують, надихають.


Завдяки журналам ми побували в багатьох куточках України, дізналися, що дендропарк «Софіївка» став живим пам’ятником кохання, унікальний біосферний заповідник «Асканія-Нова» переміг у всеукраїнському конкурсі «Сім природних див України», Кам’янець-Подільський називають містом-музеєм під відкритим небом, із скількох, так званих, арен складається Олешківська пустеля, про визначний внесок в розвиток вітчизняної культури Печерського монастиря та багато іншого.



Бібліотекар відділу, на прикладі журнальної мандрівки, наочно продемонструвала методи і прийоми роботи з періодикою, які позитивно вплинуть на  вироблення навички свідомого читання,  самостійного поповнення знань у дітей та залучення їх до цікавої захоплюючої діяльності.


Всеукраїнський конкурс дитячого екомалюнка

Маємо радісну новину повідомити, що завершився обласний етап Всеукраїнського конкурсу дитячого екомалюнка «Книга і діти, екологія і світ», який проводиться в рамках Десятиліття дій Організації Об’єднаних Націй із відновлення екосистем (2021-2030). Організаторами конкурсу стали Національна бібліотека України для дітей, Національна секція Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY, Благодійна організація «Фонд Миколи Томенка «Рідна країна», Державна екологічна інспекція України, ТОВ Видавництво «Ранок» за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України та Українська асоціація працівників бібліотек для дітей.  

На розгляд компетентного журі у складі Петровська А.Ю., викладач образотворчого мистецтва Херсонської школи мистецтв №1, голова журі; Ракша А.Б., завідувач відділу естетичного виховання Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки, адміністратор веб-проєкту «Електронний вернісаж», секретар журі та Новицька Г.І., завідувач інформаційно-бібліографічного відділу надійшли – 52 роботи.



Журі визначило переможців обласного етапу конкурсу у кожному з тематичних напрямів, а саме:

«Наше майбутнє – зелена і чиста планета»

Серед читачів-учнів 1-5 класів:

1 місце - Всяких Софія, м.Херсон; учениця 5-а кл. Херсонської ЗОШ І-ІІІ ст. № 44, читачка бібліотеки-філії для дітей №21 Херсонської ЦБС

2 місце - Спекторова Крістіна, м.Херсон; читачка обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки

3 місце - Сурган Кіра, смт. Верхній Рогачик Каховського р-ну; читачка Верхньорогачицької бібліотеки для дітей

Серед читачів-учнів 6-11 класів:

1 місце - Єлагіна Ксенія, смт. Верхній Рогачик Каховського р-ну; учениця 8-б кл. Верхньорогачицького опорного закладу повної загальної середньої освіти

2 місце - Буренко Поліна, с. Дніпровське Херсонського р-ну;  читачка Білозерської дитячої бібліотеки ім.В.Стуса

3 місце - Учні 6-а  класу Верхньорогачицького ОЗПЗСО (Колективна робота) смт. Верхній Рогачик Каховського р-ну

«Збережемо свій рідний край»

Серед читачів-учнів 1-5 класів:

2 місце - Зюзькіна Єва, м. Херсон; учениця Школи мистецтв №1 Херсонської міської ради

3 місце - Різак Данило, смт. Верхній Рогачик Каховського р-ну; учень 1-б кл. Верхньорогачицького ОЗПЗСО

Серед читачів-учнів 6-11 класів:

2 місце - Новосад Дар’я,  смт. Велика Олександрівка Бериславського р-ну; читачка Великоолександрівської бібліотеки для дітей

3 місце - Радіонова Єлизавета, с. Олександрівка, Станіславська сільська рада Херсонського р-ну; читачка Олександрівської сільської бібліотеки

«Скажемо «Ні» забрудненню Землі»

Серед читачів-учнів 1-5 класів:

1 місце - Алфєровська Владлена, с. Сірогози Нижньосірогозької селищної ради, Генічеський р-н.

2 місце - Слотвінська Анастасія, с.Верхні Торгаї Нижньосірогозької селищної ради, Генічеський р-н.

3 місце - Гандрабур Камілла, м.Херсон; учениця 5-г кл. Херсонської СЗОШ І-ІІІ ст. № 24; читачка бібліотеки-філії для дітей №21 Херсонської ЦБС

Серед читачів-учнів 6-11 класів:

1 місце - Степаненко Марія, смт. Білозерка Херсонського р-ну; читачка Білозерської дитячої бібліотеки ім. В.Стуса.

2 місце - Косець Анастасія, м. Херсон; учениця Школи мистецтв №1 Херсонської міської ради.

3 місце - Омельченко Анастасія, смт. Нововоронцовка, Бериславський р-н; 

читачка дитячого відділу Нововоронцовської селищної бібліотеки

Вітаємо учасників та переможців обласного етапу конкурсу екомалюнка. 

А роботи переможців відправилися на розгляд головного журі Всеукраїнського конкурсу дитячого екомалюнка «Книга і діти, екологія і світ». Побажаємо успіхів юним художникам з Херсонщини. 

Роботи учасників і переможців можна переглянути на сторінках Електронного вернісажу. 


28 квітня 2021

Екологічні проблеми людства

Останнім часом люди все частіше починають замислюватися над проблемами чистого повітря, енергоефективності, відновлюваної енергії та протидії зміні клімату. А темпи забруднення планети Земля взагалі вражають  - одна людина за рік викидає до 400 кілограм сміття.  Про ці  та інші актуальні екологічні  проблеми говорили сьогодні з учнями 6-го класу Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 57 з поглибленим вивченням іноземних мов.  

Під час заходу зупинилися більш детально на таких підтемах:

- забруднення атмосфери: радіологічне, хімічне, механічне, теплове;

- викиди в атмосферу;

- вирубка лісів;

- зменшення рослинності, деградація лісів;

- опустелювання, зниження біорізноманітності.


Із великим задоволенням учні переглядали та аналізували тематичні відео:

«Година землі», «Озеленення планети», «Наслідки глобального потепління», «Забруднення океанів» та «Переробка – друге життя для пластику».


Наостанок пограли із шестикласниками у екологічну гру «Сортуємо сміття» та створили асоціативну хмаринку у застосунку Mentimeter  на тему: «Що кожен із вас може зробити для покращення екологічного стану планети ЗЕМЛЯ?» 




Земля загублених надій: екскурс у Чорнобиль

35 років минуло з того дня, коли історія України змінилася незворотно – сталася найбільша катастрофа за всю історію ядерної енергетики – Чорнобильська аварія, спричинена руйнуванням  енергоблоку № 4.

Тому 26 квітня увесь світ відзначає День Чорнобильської трагедії і Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій та катастроф.

Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали. Завдяки їхній мужності та героїзму світ вдалося врятувати від ядерної загрози. Серед них і мешканці Херсонщини.

Співробітники читальної зали Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели ряд заходів до цієї вікопомної дати.

Старшокласники гімназії № 6 і ЗЗСО №50 здійснили віртуальний екскурс до землі загублених надій – у Чорнобиль. Вони довідалися про причини і наслідки аварії на ЧАЕС, про хід ліквідації й термінову евакуацію населення. Заходи супроводжувалися медіа-матеріалами та історичними хроніками.





Окремий розділ – це «Чорнобиль у літературі». Школярам було представлено розмаїття художніх та науково-популярних книг, присвячених трагедії квітня 1986 р.

Познайомилися вони і з пам’ятником жертвам Чорнобильської катастрофи, який розташовано у парку "Херсонська фортеця", і з меморіальною дошкою у селищі Іванівка, присвяченою уродженцю Херсонщини Віктору Кібенку, одному з перших ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.

Завершилися екскурсії «до зони» виконанням поезії Ліни Костенко та пронизливим відеокліпом піаніста Євгена Хмари.


27 квітня 2021

Великдень йде - радість всім несе

Великий день! Великий день!

Ясний Великдень на землі!

Наче радості й пісень

Приніс нам янгол на крилі.

Наближається Великдень - одне з найбільших релігійних свят, яке відзначають на весні. У народному уявленні це свято оновлення землі та пробудження природи  після затяжної та холодної зими. І звичайно, що для українців це свято має особливе значення, традиції якого передаються з покоління в покоління.

Напередодні свята бібліотекар сектору періодичних видань Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки провела онлайн зустріч з учнями п’ятих класів херсонської школи №39 щоб познайомити дітей з символікою та звичаями святкування Пасхи не тільки в Україні, а й в інших країнах, таких як Данія, Швеція, Великобританія та Польща.


Великдень – особливе свято, а яке свято без оригінальних та яскравих прикрас? Звісно, вони потрібні! Тому бібліотекар запропонувала дітям майстер-клас із створення великодніх поробок. Адже ніщо так не захоплює дітей, як створення святкового оздоблення власноруч.


Краса природи — справжнє диво

Наш дивний світ такий, як казка,

Он в небі хмаронька пливе.

Тож бережи його, будь ласка,

Все в ньому гарне і живе.

Всесвітні свята, безперечно, мають глобальне значення. Їх відзначають у всьому світі незалежно від громадянства, національності і релігійних уподобань. Унікальні вони тим, що кожен може стати учасником міжнародного святкування, зробити свій внесок у розвиток світової цивілізації. Деякі свята з’явилися нещодавно. Одне із таких свят - Всесвітній день Землі, який відзначається 22 квітня.


Це свято чистої Води, Землі і Повітря. День нагадування про страшні екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має задуматися над тим, що вона може зробити у вирішенні екологічних проблем, поборовши байдужість у собі.

Саме тому Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки провела зустріч з учнями четвертого класу херсонської школи № 25, яка була спрямована на те, щоб діти мали уявлення про стан навколишнього середовища, звертали увагу на екологічні проблеми, не були байдужими та берегли природу, були відповідальними за свої вчинки, та висадили хоча б одне деревце. 

Дітлахи взяли участь в інтерактивній грі «Екологічні хрестики-нулики», яку провела бібліотекар відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів. В такій, здавалось би, простій грі були заховані цікаві завдання з загадками, ребусами, головоломками про навколишнє середовище, про воду, повітря, флору і фауну Землі. 

Для учнів захід був пізнавальний, інформативний, корисний і веселий. Дав можливість розширити свій світогляд, розвинути кмітливість, навчитися пізнавати нове. А наприкінці всі учасники отримали сертифікат юного еколога. 


Таким чином наші читачі закріпили свої знання про те, що планета, яка дарувала нам життя, унікальна й має потребу в турботі й захисті.


26 квітня 2021

26 квітня 1986 року – чорний день в історії України та усього світу

Чорних дат у людства є немало.
Кожна з них — це міна під прогрес.
Найстрашніше, що усіх спіткало, —
Вибух на Чорнобильській АЕС.

(Іван Землянський, "З чорнобильської думи")

Прип’ять… місто блискучих перспектив і водночас жахливих наслідків. Протягом 35 років це покинуте й забруднене радіацією місто. Сьогодні це територія легенд, похмурих пейзажів і торжества природи. Водночас — це потенційне місто-музей міжнародного рівня, пам’ятка величезної техногенної катастрофи.

У Херсонський обласній бібліотеці для дітей імені Дніпрової Чайки проходить низка онлайн зустрічей на тему Чорнобильської трагедії. Сьогодні у цей пам’ятний день відбулася зустріч у секторі абонементу на платформі ZOOM з учнями 7-х класів загальноосвітньої школи №4 та 8МТ класу Херсонського Таврійського ліцею мистецтв.

Бібліотекарка розповіла дітям про подїї того далекого дня, наслідки якого, на жаль, ще не одне десятиліття будуть нагадувати про себе.

Переглянувши відеоролик з документальними зйомками під час аварії, учні також ознайомились з тим, як працює АЕС.  Презентовано і  відео-огляд літератури, присвяченої Чорнобилю, яку можна почитати, відвідавши сектор абонемента.



Наостанок учні взяли участь в невеличкій вікторині на платформі Kahoot, присвяченій чорнобильській аварії.


Аварія на Чорнобильській АЕС стала найбільшою в історії ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків, так і за економічними збитками та впливом на довкілля. Вибух на четвертому енергоблоці спричинив зростання радіаційного рівня до межі, в 30-40 разів більшої, ніж під час вибуху в Хіросімі в 1945 році.

Уроки Чорнобиля – це той важливий аспект аварії, який ми отримали величезною ціною і який повинен унеможливлювати його повторення.

Земна куля належить нам, а ми належимо їй. І нам треба передати майбутнім поколінням чисту планету.


Природу оберігай - про своє майбутнє дбай!

З кожним роком питання екології все більше привертає до себе увагу. Сміття заповнює нашу планету з неймовірною швидкістю від чого страждають звірі, птахи та люди. І саме тому до учнів 3-4 класів школи №36 завітала бібліотекар відділу естетичного виховання Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки та розповіла, як берегти планету і жити в гармонії з природою. 

Діти дізналися, що сміття не тільки забруднює землю, а й повітря та, навіть, воду. Свідченням цьому є цілий острів з відходів у Тихому океані, який складає сотні тисяч квадратних кілометрів. Через людську недбалість багато тварин та риби  приймають сміття за їжу, плутаються в його тенетах, через що дуже швидко скорочується популяція видів.

На дітей чекала еко-гра, де вони мали розподілити сміття по відповідних контейнерах: метал, скло, пластик, небезпечні речовини. Все це потрібно ділити для того, аби менше забруднювати планету та економити її ресурси перероблюючи сміття, із списаних зошитів можна зробити новий папір, порожня склянка може стати новою пляшкою або банкою. А трохи пофантазувавши вони визначили на що можна переробити непотрібне сміття, яке є в них вдома: годівнички для пташок, прикраси для будинку, або іграшки. 

Школярі пропонували свої варіанти, як можна запобігти забрудненню: встановлювати переробні заводи, зменшити виготовлення пластику, користуватися еко-сумками, насаджувати дерева.

Багато хто з дітей розповіли, що у школах та удома сортують сміття та влаштовують «суботники», так, свідоме екологічне життя зараз, принесе багато щасливих років потім.


Згадуємо сьогодні, щоб пам’ятати завжди

Весна в розмаї. Двадцять шосте квітня.

Тривожна ніч. Здригнулася земля.

Невинно  вишні  чарували цвітом,

А вибух все навколо спопеляв.

Марія Яновська «Чорнобильська трагедія»

26 квітня виповнюється 35-та річниця Чорнобильської аварії, яка стала страшним попередженням людству. Одним з численних уроків Чорнобиля полягає в тому, щоб не припускати, а твердо знати, яким чином треба діяти в подібних екстремальних ситуаціях. Чи збережемо природу планети - нашого спільного дому, а значить майбутнє, залежить від кожного з нас. 

Саме про це, а також про причини катастрофи, про учасників, про наслідки і про багато іншого дізналися учні других класів школи № 57. Бібліотекар молодшого відділу Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки нагадала про глобальну світову катастрофу, розповіла дітям про цю жахливу аварію, про мужність і героїзм її ліквідаторів, про наслідки для населення і навколишнього середовища.


Під час заходу діти дізналися про те, що Чорнобильська аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію ядерної енергетики. Це - трагедія і подвиг, бо трагедію людей - сотень тисяч жертв аварії, неможливо передати. Це останнє попередження людству. Для того щоб Чорнобиль з його трагедією дійсно назавжди залишився б в минулому, є один єдиний вихід: пам'ятати про нього постійно. В ході заходу була показана хроніка тих трагічних подій.

А наприкінці діти взяли участь у інтелектуальній грі «Екологічні хрестики-нулики». Під час якої закріпили свої знання про довкілля, той дім природи, у якому живуть люди, тварини й рослини. Що ми – живі творіння природи на планеті Земля, її біологічні мешканці, тож нам необхідно берегти свою Землю, бо вона в нашій галактиці єдина. Треба турбуватися про долю довкілля, адже воно — джерело тепла, добра і краси.