Щороку 18 травня Україна відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу та вшанування пам'яті жертв депортації кримських татар. До цього дня головна бібліотекарка читальної зали провела для учнів 8-9 класів Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 44 Херсонської міської ради та Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 45 Херсонської міської ради серію заходів. Захід «Болісне дзеркало історії. Сторінка правди», був покликаний розповісти трагічну сторінку історії про депортацію кримських татар, про їхню боротьбу за права та надію на повернення додому і нагадати про трагічні сторінки історії та важливість збереження національної ідентичності.
Під час розповіді, яка супроводжувалася ілюстративними наочними матеріалами, школярі довідалися про те, як 18 травня 1944 року радянська влада розпочала масову депортацію кримських татар з їхньої історичної батьківщини – Криму. Понад 191 тисяча людей була насильно виселена до Середньої Азії, Уралу та Сибіру. Дорога до місць заслання тривала кілька тижнів у жахливих умовах, що призвело до загибелі тисяч людей. Депортовані кримські татари втратили свої домівки, культуру та можливість повернутися на рідну землю. Лише через десятиліття, після розпаду СРСР, вони почали повертатися до Криму, але боротьба за їхні права триває й досі.
Далі школярі переглянули фрагменти одного з найважливіших кінематографічних творів про депортацію кримських татар – фільму «Хайтарма». Це перший кримськотатарський художній фільм, що розповідає про трагічні події 1944 року через історію льотчика Амет-Хана Султана. Картина показує жахи депортації та боротьбу кримських татар за виживання. Фільм став символом пам’яті та спротиву, а його назва означає «повернення», що відображає прагнення народу повернутися на рідну землю.
Підлітки також довідалися про те, що щороку в Україні проходять заходи, присвячені пам’яті жертв депортації. У Києві відкриваються виставки, проводяться лекції та акції солідарності. Кримськотатарський народ продовжує боротися за свої права, а їхня культура та історія залишаються важливою частиною української спадщини.
Щоб підліткам було краще зрозуміти історію та культуру кримськотатарського народу, бібліотекарка звернулася до тематичної літератури. Серед важливих книг: «Омріяний край» Лілі Хайд – роман про депортацію та повернення кримських татар, «Пів століття опору» Ґульнари Бекірової – історичне дослідження боротьби кримських татар за повернення, «За Перекопом є земля» Анастасії Левкової – книга, що поєднує кримськотатарську культуру та українську історію. «Мустафа Джемілєв. Незламний» – біографія лідера кримськотатарського народу, який присвятив життя боротьбі за права свого народу.
Завршився захід переглядом виступу співачки Джамали, яка у 2016 році здобула перемогу на Євробаченні з піснею «1944», яка розповідає про депортацію кримських татар. Її виступ став потужним нагадуванням світові про трагедію кримськотатарського народу. У пісні звучать слова кримськотатарською мовою, а змістовний візуальний ряд передає біль втрати та надію на повернення. Ця перемога стала важливим кроком у приверненні уваги до проблем кримських татар та їхньої боротьби за права.
Захід «Болісне дзеркало історії. Сторінка правди» покликаний зберегти пам’ять про трагедію кримських татар, нагадати про їхню боротьбу та підтримати надію на справедливість. Адже Крим – це Україна, а кримські татари мають право на свою землю, культуру та майбутнє.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Додайте ваше ім'я та вік